تفاوت اسکالرشیپ و فلوشیپ

تفاوت اسکالرشیپ و فلوشیپ
5/5 - (3 امتیاز)

اسکالرشیپ و فلوشیپ نوعی از کمک مالی هستند که در جزئیات با هم تفاوت دارند که در وهله اول به کشور مورد نظر بستگی دارد. از این رو در قالب یک پست، دید کلی از این دو موقعیت را بیان می کنیم. همچنین در جدول زیر تفاوت این دو به صورت خلاصه توضیح داده شده است.

اسکالرشیپ (Scholarships )

اسکالرشیپ کمک هزینه ای است که به دانشجویان به منظور ادامه تحصیل برای هزینه های آموزشی از جمله شهریه، کتاب، و غیره داده می شود. میزان اسکالرشیپ بر اساس معیارهای ‏مختلف تعیین می گردد. برخلاف وام تحصیلی، نیازی به بازپرداخت اسکالرشیپ ها توسط دانشجو نیست.‏ مبالغ آن می تواند بسیار کم در حد ۱۰۰ دلار یا بسیار زیاد در حد ۱۲۰،۰۰۰ دلار باشد.

فلوشیپ (Fellowships )

فلوشیپ در اصطلاح به معنی مشارکت است و به معنی کمک هزینه برای همکاری و کار مشترک به منظور به دست آوردن دانش ‏متقابل است. فلوشیپ در واقع اسکالرشیپی است که توسط دولت، سازمان و یا دانشگاه اعطا می گردد و این ‏امکان را به شخص دریافت کننده می دهد تا بر روی موضوع و پروپوزال مورد علاقه خود کار کند. فلوشیپ ها معمولا به مقاطع ‏دکتری و بالاتر اعطا می گردد.‏

تفاوت های اصلی بین اسکالرشیپ و فلوشیپ تحصیلی عبارتند از

  • مهم ترین تفاوت اسکالرشیپ و فلوشیپ تحصیلی این است که اسکالرشیپ نوعی کمک مالی است که همیشه در دسترس است؛ بنابراین هیچ اسکالرشیپی بدون کمک مالی در نظر گرفته نمی شود.
  • وقتی دانشگاهی برای دانشجویان اسکالرشیپ اعلام می کند،یعنی موسسه ی تحقیقاتی یا صندوق مالی دانشگاه قرار است که کاملا یا قسمتی از هزینه ها را تقبل کند. اما فلوشیپ در درجه ی اول یک موقعیت می باشد و حمایت مالی نمی باشد. یعنی موقعیتی است که دانشگاه یا موسسه درنظر می گیرد که یا کمک مالی را داشته باشد و یا نداشته باشد.
  • فلوشیپ ممکن است به عنوان یک موقعیتی در یک موسسه دانشگاهی اعطا شود که بدون هیچ حقوقی یا حمایت مالی باشد و فقط بعنوان یک فرصت و موقیعیت تحصیلی باشد. با این عنوان ممکن است که فرد متقاضی به عنوان عضوی از یک دپارتمان یا کالج معین پذیرفته شود و از امکانات مانند کتابخانه و سایر تجهیزات استفاده کند.
  • اسکالرشیپ برای مقاطع پایین تر یعنی حتی دوره های قبل از دانشگاه نیز قابل دریافت است. در صورتی که دریافت فلوشیپ برای این دسته از افراد امکان پذیر نیست.
  • کلیه “کمکهای مالی” که برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه در دسترس است “اسکالرشیپ” نامیده می شود و فقط در موارد نادر، هنگامی که مربوط به فعالیتهای پژوهشی باشد، “فلوشیپ” نامیده شود.
  • اسکالرشیپ ها” معمولا برای دانشجویان و سطوح بالاتر اعطا می شود، در حالی که”فلوشیپ ها” عمدتا برای افراد باتجربه درنظر گرفته می شود.

پرداخت هزینه یونی اسیست | ثبت نام آزمون دولینگو | خرید بلیط پروازهای خارجی | رزرو هتل خارجی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان