بهترین زمان برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی | زمان بندی مناسب برای اپلای

هزینه تحصیل در هلند

بهترین زمان برای اپلای و اخذ پذیرش تحصیلی

بهترین زمان برای اپلای | معمولا دانشگاه ها در یک سال، دو نوبت پذیرش دارند:

پاییز(fall)، بهار(spring) که بسته به کشور و دانشگاه، deadline های مختلفی دارند. تفاوت اصلی این دو در مقدار احتمال بیشتر دریافت کمک هزینه (TA/RA) می باشد. بنابراین اماده سازی برای اپلای نیازمند برنامه ریزی مناسب می باشد که در ادامه نمونه ای از زمانبندی مناسب را بیان می کنیم.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره رایگان تحصیل در استرالیا

۱- سپتامبر (تابستان)

در این بازه زمانی متقاضیان باید آزمون‌های زبان نظیر تافل، آیلتس ، MCAT، GMAT ، LSAT،GRE Subject ، GRE General یا DAT را بسته به اینکه به کدام یک نیاز است را برای پذیرش پشت سر گذرانده باشند. در ادامه دوره ها و برنامه های موردعلاقه‌ خود را جستجو کرده و محدودهٔ انتخاب‌ها را محدود‌تر نماید.

۲- سپتامبر-اکتبر

در این بازه زمانی به جستجوی منابع کمک های مالی (financial aid) بپردازید. وب‌سایت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های موردنظر را برای کسب اطلاعاتی راجع به معدل و نمرات زبان موردنیاز، تعداد توصیه‌نامه، ددلاین اپلیکیشن، ریزنمرات، رزومه، انگیزه نامه و نظایر آن به‌دقت بررسی کنید و این اطلاعات را در فایلی گرد هم آورید. مخصوصاً اعضای هیئت‌علمی که مایل به همکاری با آن‌ها هستید را شناسایی کنید.

پس از تهیه رزومه مناسب، مکاتبه با اساتید موردعلاقه خود را شروع کرده و از آنان سؤال نمایید که آیا برای سال تحصیلی آینده دانشجوی جدید می‌پذیرند و آیا قادر به فراهم نمودن کمک مالی می‌باشند.

۳- نوامبر- دسامبر

بهترین زمان برای اپلای | در این زمان، از دانشگاه محل تحصیل خود درخواست صدور ریزنمرات (و نیز مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد در صورت وجود) نمایید. درصورتی‌که دانشگاه قادر به ارائهٔ این مدارک به زبان انگلیسی نیست، برای مدارک ترجمهٔ رسمی اقدام کنید. علاوه براین به نگارش انگیزه نامه ی خود بپردازید.

از آنجایی که اکثر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، درخواست به‌صورت آنلاین را قبول می‌کنند، شروع به ایجاد اکانت آنلاین و پر کردن فرم‌های اخذ پذیرش نمایید.

توصیه‌نامه‌ها خود را به‌صورت الکترونیکی به آدرس ایمیل اساتید موردنظر فرستاده و از بابت ارسال تا قبل از ددلاین مربوطه مطمئن شوید.

برای کمک‌هزینه‌های تحصیلی و دیگر منابع کمک‌های مالی نیز درخواست خود را ارائه دهید.

۴- دسامبر – ژانویه – فوریه

تکمیل کردن فرم‌های درخواست هر برنامه و انگیزه نامه و رزومه

پرداخت اپلیکیشن فی (حتی‌الامکان این کار را هر چه زودتر مثلاً چند هفته قبل از سر رسیدن ددلاین انجام دهید).

ارسال مدارک موردنیاز با پست به دانشگاه مربوطه

از انجایی که برخی از دانشگاه‌ها ددلاین جداگانه برای در نظر گرفتن اپلیکیشن ها برای بورسیه تحصیلی دارند؛ باید تا قبل از اتمام این ددلاین ها اقدام کنید.

اکثر دانشکده‌ها وقتی درخواست شما را دریافت می‌کنند، یک نامه یا ایمیل ارسال می‌کنند. درصورتی‌که نامه یا ایمیلی دریافت نکردید، از طریق ایمیل یا تلفن با دفتر پذیرش تماس بگیرید و اطمینان حاصل کنید که درخواست شما قبل از موعد مقرر به دست آن‌ها رسیده است.

در خواست از استاد مربوطه برای چک کردن اپلیکیشن شما.

۵- فوریه – مارس – آوریل

بهترین زمان برای اپلای | متناسب با رشتهٔ خود، برای مصاحبه های پذیرش (در صورت وجود) برنامه‌ریزی کنید که چه سؤالاتی خواهند پرسید و برای سؤالات رایج پاسخ‌هایی آماده کنید.

در مورد پذیرش‌ها (acceptances) و عدم پذیرش‌ها (rejections) با یکی از اعضای هیئت‌علمی یا مشاور پذیرش در سطح تکمیلی/حرفه‌ای در دانشکدهٔ خود صحبت کنید.

مقالات مفید: دوره زبان اسپانیایی در اسپانیا | ویزای دانشجویی نیوزیلند | نمره آیلتس مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان