تحصیل در جمهوری چک

هزینه تحصیل در هلند

تحصیل در جمهوری چک

جمهوری چک کشوری واقع در اروپای مرکزی است که به خاطر معماری زیبای پایتخت آن شهر پراگ به یکی از ۳ عروس اروپا مشهور است. طبق آمار اتحادیه اروپا که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد به عنوان دوازدهمین مقصد محبوب برای دانشجویان اراسموس اروپا ذکر شده است. بدون شک دلایل زیادی برای تحصیل در چک وجود دارد مانند : دانشگاه های معتبر، پایین بودن شهریه دانشگاه و هزینه های زندگی، فرهنگ زندگی رنگارنگ و پر تحرک.

در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی از سراسر جهان در حال تحصیل در چک هستند. با توجه به هزینه تحصیل در چک که بسیار مقرون به صرفه است و به علت در دسترس بودن تخصص های جالب، هزینه های زندگی مقرون به صرفه، بهترین مقصد برای مطالعات خارج از کشور در نظر گرفته شده است.

دانشگاه های چک

نظام آموزش عالی چک با قدمتی در حدود ۶۰۰ سال، امروزه شامل بیش از ۷۰ دانشگاه است که حدود دو سوم آن خصوصی هستند. این دانشگاها عبارتند از:

 • دانشگاه چارلز Charles University
 • دانشگاه فنی چک در پراگ Czech Technical University in Prague
 • دانشگاه ماساریک Masaryk University
 • دانشگاه فناوری برنو Brno University of Technology

هزینه زندگی در چک

هزینه های زندگی در چک به طرز قابل ملاحظه ای کمتر از کشورهای غرب اروپاست. به طور متوسط هزینه زندگی در چک بین ۳۵۰ تا ۷۰۰ دلار است که شامل قیمت مواد غذایی، مسکن، کتاب، حمل و نقل، بیمه و … می شود. البته باید توجه داشته باشید که این فقط یک برآورد کلی است و ممکن است بسته به شیوه زندگی افراد و اینکه فرد به چه صورت هزینه می کند متفاوت باشد.

دانشجویان خارجی که دارای ویزای تحصیلی هستند، برای حمایت و پشتیبانی از تحصیل آن ها، مجاز به انجام یک کار پاره وقت هستند منوط به این که اجازه کار دریافت کرده باشند. دانشجویان در هفته ۲۰ ساعت مجاز به کار هستند. همچنین در فصل تابستان که دانشجویان مشغول درس نیستند، می توانند و اجازه دارند که به صورت تمام وقت نیز مشغول به کار شوند.

هزینه تحصیل در چک

شهریه در بسیاری از دانشگاه ها در جمهوری چک بستگی به زبان انتخابی برای تحصیل دارد یعنی دانشجویانی که برای مطالعه و تحصیل به زبان چک اقدام می کنند از پرداخت هزینه معاف هستند. در مقابل برای تحصیل به زبان انگلیسی و یا هر زبان خارجی دیگر، نهادهای دولتی و خصوصی ۱۰۰۰ یورو در هر ترم از دانشجویان دریافت می کنند. هزینه تحصیل به طور میانگین بین ۲۰۰۰ یورو تا ۱۱۰۰۰ یورو متغیر است.

بورسیه تحصیلی چک

به غیر از کمک هزینه تحصیلی که توسط دانشگاه ماساریک ارائه می شود، می توانید برای سایر کمک های مالی که به طور خاص توسط دانشکده ها تنظیم شده است، درخواست دهید. وزارت آموزش و پرورش، جوانان و ورزش جمهوری چک هر ساله بورس تحصیلی را برای دانشجویان و دانش آموختگان دکتری دانشگاه ارائه می دهد. کاندیداهای کشورهای دیگر که مایل به انجام یک مطالعه یا پژوهش در یکی از موسسات آموزش عالی در جمهوری چک هستند، می توانند از این بورسیه استفاده کنند.

بورسیه های موجود

 1. GOVERNMENT SCHOLARSHIPS
 2. SCHOLARSHIP AWARDS UNDER BILATERAL INTERNATIONAL AGREEMENTS
 3. VISEGRAD FUND SCHOLARSHIPS
 4. SCHOLARSHIPS OF THE SOUTH MORAVIAN CENTER FOR INTERNATIONAL MOBILITY
 5. ERASMUS+ PROGRAMME
 6. FULBRIGHT PROGRAMME
 7. CEEPUS PROGRAMME
 8. AKTION CZECH REPUBLIC – AUSTRIA
 9. SCHOLARSHIPS OF THE BAVARIAN-CZECH ACADEMIC AGENCY

مقالات مفید: شرایط پزشکی در آلمان | مشاوره مهاجرت تحصیلی | ووچر آزمون تافل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان