موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور | روش اعزام دانشجو

اعزام دانشجو

اعزام دانشجو به خارج از کشور

امروزه اپلای و تحصیل در خارج از کشور یکی از چالش های پیش رو برای اکثر دانشجویان و خانوداه های آنها می باشد. در این بین موسسات اعزام دانشجو بسیاری به وجود امده اند که در این مسیر به دانشجویان برای مهاجرت به خارج از کشور در قبال هزینه های خدمات ارائه می دهند. بطور کلی می توان افرادی که متقاضی اپلای برای دانشگاه های خارجی هستند را به دو دسته تقسیم کرد.

دسته ی اول افرادی هستند که متکی با توانایی خود تمامی مراحل اپلای را انجام می دهند و دسته دوم نیز ترجیح می دهند با انتخاب یک موسسه اعزام دانشجو کارهای پذیرش را به انها بسپارند. برای افرادی که در دسته ی دوم قرار دارند انتخاب موسسه اعزام دانشجو باید امری مهم تلقی شود. زیرا فرد هم دارد هزینه های مادی و معنوی مانند عمر خود را صرف می کد تا به یک نتیجه مطلوب دست یابد.

از آنجایی که موسسات اعزام دانشجو به خارج، بر اساس حیطه کاری بایستی مدارک تحصیلی و شغلی کامل شما را برای مکاتبه با دانشگاه‌های خارج از کشور داشته باشند خود این داشتن جنبه های احتیاط برای انتخاب موسسه را می طلبد. از این رو بایستی موسسه ای انتخاب شود که تمامی ویژگی ها و شرایط لازم را داشته باشد.

از ویژگی هایی که بایدستی در انتخاب موسسه اعزام دانشجو به اخرج در نظر داشته باشید قطعیت و شفافیت در ارائه خدمات، داشتن تعامل همه جانبه با شما، ثبت قرار داد دو طرفه با شما  و در دسترس بودن بایستی ملاک های اولیه قرار بگیرد. همچنین قبل از همکاری و عقد قرارداد با مؤسسات اعزام دانشجو، سابقه فعالیت اجرایی آن‌ها درباره پذیرش و بورسیه های تحصیلی دانشجویان قبلی را بررسی نمایید.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره رایگان تحصیل در استرالیا

شرایط اپلای و اعزام دانشجو به خارج از کشور

از آنجایی که طیف وسیعی از مقاصد تحصیلی وجود دارد و دانشگاه ها و کشورهای بسیار متنوعی وجود دارند، شرایط اپلای و پذیرش دانشگاه از هر کشوری به کشور دیگر متفاوت است و یک نسخه جامع و واحد ندارد. البته در برخی از قوانین اشتراک بین همگی وجود دارد مستلزم رعایت انها هستید. این قبیل شرایط را می توان به میزان بودجه خود، اماده سازی مدارک تحصیلی، اماده سازی مدرک ازمون های زبان بین المللی و فراهم کردن رزومه تحصیلی می باشد.

گام های لازم برای اپلای و اعزام دانشجو

قدم اول: انتخاب کشور

انتخاب کشور اولین قدم و مهم ترین تصمیم برای ادامه ی مسیر است. زیرا بایستی کشورهایی را انتخاب کنید که متناسب با شرایط شما و اهداف شما باشد. بطور مثال اگر هدف شما اقامت بعد از پایان تحصیلات است بایستی کشوری را در نظر داشته باشید که شرایط اقامتی راحت تری را برای شما رقم بزند و یا اگر کشوری برای شما مهم است که هزینه های معقولی داشته باشد بایستی کشوری را انتخاب کنید که کشوری که هزینه و مقرون به صرفه باشد. پس فاکتورهای بسیاری وجو دارد برای انتخاب کشور به هدف شما بر می گردد. این فاکتورها عبارتند از شرایط ویزا، شرایط کار دانشجویی، شرایط اقامتی بعد از تحصیل، میزان رفاه و وضعیت اقتصادی ان کشور و شرایط اقلیمی و آب و هوایی.

قدم دوم: انتخاب دانشگاه و برنامه تحصیلی خود

گام بعدی انتخاب دانشگاهی است که رشته مورد نظر شما را داشته باشد. در انتخاب دانشگاه ها دقت کنید که اولا دانشگاه های معتبر باشند و دوما از رتبه معقولی با رزومه شما برخوردار باشند. در این امر می توانید از دانشجویان با تجربه یا کارشناسان موسسات اعزام دانشجو راهنمایی و مشور بگیرید.

قدم سوم: بررسی شرایط پذیرش دانشگاه های

گام سوم برای پذیرش و اپلای پس از انتخاب دانشگاه ها است. در این مرحله به به وبسایت دانشگاه ها مراجعه کرده و پیش نیازها و مدارک و  شرایط لازم برای اپلای را فهرست بندی نمایید تا هر یک را تهیه نمایید. اگر اطلاعات موجود در وب‌سایت دانشگاه برای شما مبهم است و یا به زبانی غیر از زبان انگلیسی می باشد و شما با آن زبان آشنایی ندارید می توانید از مشاوران با تجربه ای که در موسسه های اعزام دانشجو هستند و در این امر تجربه کافی دارند راهنمایی بگیرید.  غالبا مدارک لازم این دانشگاه های انگیزه نامه، رزومه یا CV، توصیه نامه، ریزنمرات و مدارک تحصیلی مقاطع قبلی، کارنامه آزمون زبان و یا در مقاطع بالاتر ریسرچ پروپوزال و مقاله می باشد.

قدم چهارم: پیدا کردن استاد و مکاتبه با آن از سیستم‌عامل‌های آنلاین استفاده کنید

پس از پیدا کردن دانشگاه ه متناسب با زمینه مورد علاقه شما، گام بعدی پیدا کردن استاد مناسب است. پس از پیدا کردن یک استاد بایسنی با انها شروع بع مکاتبه برای پذیرش نمایید(برای مقاطع تحصیلات تکمیلی) و از طریق اییمیل شرایط وی را برای پذیرش دانشجو و غیر را جویا شوید.

قدم پنجم: اماده سازی برای مصاحبه

این مرحله پس از موافقت اولیه استاد مربوطه و رضایت وی از رزومه شما است. در این صورت شما دعوت بع مصاحبه می شودی تا علاوه بر سنجش علمی و توانایی زبانی شما، دلایل خود برای اپلای را توضیح دهید.

قدم ششم: اپلای و تکمیل کردن اپلیکیشن فرم

پس از داشتن یک مصاحبه موفق و عالی که نظر استاد را جلب کرده باشد شما تقریبا دانشجو وی شده اید و بایستی مدارک و اسناد لازم را برای دانشگاه ارسال نمایید و اپلیکیشن فرم مربوطه را پر نمایید.

قدم هفتم: درخواست برای ویزای دانشجویی

در این قدم پس از دریافت نامه پذیرش نهایی از دانشگاه شما می توانید برای ویزای دانشجویی خود اقدام نمایید و پس از دریافت ویزا خواهید توانست به کشور مقصد مهاجرت نمایید.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE General | پرداخت SEVIS Fee | پرداخت هزینه سفارت آمریکا

خدمات مؤسسات اعزام دانشجو

دانشجویانی که قدم در این مسیر می‌گذارند ممکن است به دلایلی چون سختی شرایط پذیرش، اخذ ویزای تحصیلی دچار تنش و روند فرسایشی شوند که در اینده منجر به انصراف از مسیر می شوند. زیرا تمامی مراحل بالا که خدمت شما گفته شد بایستی توسط شما طی شود که این امر مستلزم ممارست و پشتکار می باشد. با علت پیچیدگی و طولانی بودن این فرآیند است که غالب دانشجویان این اختیار را به موسسات اعزام دانشجو می دهند تا برای انها یک پذیرش خوب بگیرند. از این رو مؤسسات اعزام دانشجو با بهره‌گیری از دانش، تجربه و آشنایی به قوانین هر کشور و دانشگاه پروسه این مسیر را می توانند خیلی راحت برای شما بهبود ببخشند.

 بنابراین بهترین کار قبل از اقدام در مورد فعالیت مؤسسات اعزام د انشجو این است که اطمینان لازم را نسبت به آنها کسب کنید و سپس به آن‌ها اعتماد کنید.

اعزام دانشجو

هزینه های مؤسسات اعزام دانشجو

هزینه هایی که موسسات اعزام دانشجو تعیین می کنند به نوع خدمات انها تثریبا بستگی دارد. اما غالبا هزینه های این گونه موسسات در یک محدوده می باشد. این خدمات می تواند شامل خدمات مربوط به اعزام دانشجو به خارج از کشور و ارائه خدمات تحصیلی نظیر مشاوره، اخذ پذیرش، اقدام برای ویزا، مشاوره برای اخذ روادید تحصیلی و اخذ ثبت اقامت و مانند آنها می تواند باشد.

پرداخت هزینه گواهی پذیرش کبک | پرداخت سویس فی | پرداخت هزینه کنفرانس خارجی

اعزام دانشجو به خارج از کشور برای مقاطع مختلف

اعزام دانشجو به خارج از کشور در مقطع کارشناسی

متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور برای مقطع کارشناسی را دارند بایستی حداقل دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی باشند. طول مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در اکثر دانشگاه های اروپای بین ۳ تا ۴ سال است و برای پذیرش در مقطع کارشناسی برای بعضی از رشته ها بخصوص رشته های پزشکی شرکت در آزمون های ورودی ضروری است. شروطی که در امر پذیرش بدان توجه می شود معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و مدرک زبان می باشد.

اعزام دانشجو به خارج در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع ارشد به دلیل پژوهشی بودن دوره مسیر پژوهشی متفاوتی از کارشناسی دارد. در این بین کشورهای اروپایی با برخورداری از کیفیت آموزشی و داشتن دانشگاه های برتر جهانی مقصد برتر برای دانشجویان است. در کنار اروپا، کانادا و استرالیا مقصد بعدی برای تحصیل است. مدت زمان تحصیل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در بعضی از کشورها ۱ و در برخی دیگر ۲ سال است. از شرایط ضروری برای پذیرش  داشتن مدرک زبان انگلیس و معدل خوب مقطع کارشناسی است. مدارک رایج برای اپلای در رشته های کارشناسی ارشد به صورت زیر است:

 • ترجمه رسمی مدارک و ریز نمرات تحصیلی مقطع کارشناسی
 • پاسپورت
 • انگیزه نامه
 • حداقل نمره لازم آزمون های زبان آیلتس یا تافل
 • رزومه و سوابق علمی و حرفه ای

اعزام دانشجو به خارج در مقطع دکتری

کشورهای مطرحی پون هلند، انگلستان، سوئد، سوئیس، آلمان، استرالیا، کانادا و آمریکا از کشورهای اصلی برای پذیرش در مقطع دکتری است. داشتن فعالیت های پژوهشی نظیر چاپ مقاله در مجله های علمی و معتبر جهان، داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی و ارشد و داشتن مدرک زبان انگلیسی از اصلی ترین معیار ها برای پذیرش محسوب می شود. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های خارج از کشور بین ۳ تا ۵ سال می باشد. در مسیر اپلای در دانشگاه های خارج از کشور برای مقطع دکتری، متقاضیان به احتمال زیاد با مصاحبه اسکایپی مواجه می شوند تا دلایل انها برای انتخاب دانشگاه و سطح علمی انها مورد سنجش قرار گیرد.  به طور کلی ارائه مدارک زیر برای پذیرش مقطع دکتری ضروری است:

 • ارائه اصل و ترجمه مدارک مقاطع کارشناشی و  کارشناسی ارشد
 • ارائه ریزنمرات مقاطع کارشناسی و ارشد
 • ارائه پروپوزال تحقیقاتی
 • ارائه سوابق پژوهشی
 • ارائه سوابق و رزومه شغلی و حرفه ای
 • ارائه رزومه تحصیلی و انگیزه نامه
 • ارائه مدرک شرکت در آزمون های زبان انگلیسی

لندینگ فی کانادا | اپلیکیشن فی اسکیل ورکر کانادا | پرداخت هزینه اپلیکیشن فی ویزای کانادا

شرایط اعزام دانشجویان به خارج برای بورسیه تحصیلی

دانشجویان برای تحصیل در مقاطع مختلف در دانشگاه های خارج از کشور برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی خود در کشور مقصد می توانند از بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی برخوردار شوند. بورسیه های تحصیلی طیف های گسترده ای دارد و غالبا توسط دولت ها و دانشگاه ها ارائه می شوند. این بورسیه تحت عنواین مختلفی نظیر اسکالرشیپ، فلوشیپ، وام ها، گرنت ها، فاندها داده می شوند. بیشتر بورسیه ها بدون بازپرداخت هستند و براساس شایستگی یا کمک مالی اهدا می شوند.

به طور کلی بورسیه های تحصیلی هزینه های تحصیلی، هزینه مسکن و محل اقامت، هزینه حمل و نقل و بیمه سلامت را پوشش می دهند و دانشجو با دریافت این بورسیه های تحصیلی امکان تحصیل رایگان را برای خود فراهم می کند. مهم ترین شرایط لازم به منظور اخذ بورسیه های تحصیلی عبارتند از:

 • داشتن رزومه تحصیلی قوی
 • داشتن مقاله های پژوهشی در مجله های علمی جهان
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی
 • داشتن نمره های درسی بالا
 • داشتن شرایط دانشگاه مورد نظر

شناسایی موسسات اعزام دانشجو

اگر برای پیدا کردن «فهرست موسسات اعزام دانشجو» به اینترنت مراجعه کنید، یکی از اولین نتایج سایت سازمان امور دانشجویان است. تمامی موسسات اعزام دانشجو مجاز تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان امور دانشجویی فعالیت می کنند. بنابراین، مطمئن‌ترین راه برای شناسایی موسسات اعزام دانشجو مجاز و غیر مجاز مراجعه به سایت سازمان امور دانشجویان است.  در این سایت، با دو گزینۀ موسسات مجاز اعزام دانشجو و موسسات فاقد اعتبار یا مؤسسات غیرمجاز اعزام دانشجو روبرو می شوید که این اسامی به روز هستند.

مدت اعتبار هر مجوز برای هر موسسه یک سال است و بنابراین، پیش از مراجعه به موسسات اعزام دانشجو مجاز حتماً به تاریخ اعتبار آن ها دقت کنید. پس از مراجعه هم می توانید از خود موسسه بخواهید تا مجوز و تاریخ اعتبار آن را به شما نشان دهد.

برای مشاهده اسامی موسسات اعزام دانشجو مجاز و فاقد اعتبار می توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

 

بروز رسانی اسفند ماه ۱۳۹۹

http://scholarship.saorg.ir/LinkClick.aspx?fileticket=DVqDrng-Zgw=&tabid=252&portalid=1

http://scholarship.saorg.ir/LinkClick.aspx?fileticket=eVgION2DVdU%3d&tabid=252&portalid=1

http://scholarship.saorg.ir/LinkClick.aspx?fileticket=DVqDrng-Zgw%3d&tabid=252&portalid=1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان