معرفی دقیق داروهای ضد نفخ

عوامل مختلفی سبب افزایش گاز در دستگاه گوارشی می شود. بلع هوا، افزایش تولید گاز در لومن به صورت طبیعی یا به دلیل سوء هاضمه و دیفوزیون گاز بین خون و لومن.

در طب سنتی از گیاهان مختلفی علی الخصوص نعناع در کاهش نفخ و آزارهای گوارشی ناشی از آن استفاده می شود. فرآورده هائی نظیر کارمینیت و سوپرمینیت که به صورت قطره های خوراکی در داروخانه ها عرضه می شوند نیز منشاءگیاهی داشته و از ترکیبات نعناع در آنها استفاده شده است. علاوه بر این ترکیبات گیاهی، دایمتیکون (سایمتیکون) جهت برطرف کردن نفخ استفاده می شود.

نفخ میتواند نشانه ای از مشکلات گوارشی نظیر IBS ، دیس پپسیا، پپتیک اولسر و… باشد و در بسیاری از موارد با اسپاسمهای گوارشی همراه است.

در شیر خواران نیز نفخ دستگاه گوارش که تحت عنوان کولیک شناخته می شود مشکلی است رایج که به درمانهائی نظیر شربت های گریپ میکسچر (حاوی بی کربنات سدیم)، گریپ واتر (حاوی اسانس زیره) و قطره دایمتیکون نیز عموما پاسخ مناسبی نمی دهد.

DIMETHICONE :


اشکال دارویی:

سایمتیکون با دوز ۲۵ میلی گرم، درهر قرص آلومینیوم ام جی اس و در هر ۵ میلی لیترشربت آن نیز وجود دارد.

اندیکاسیونها و دوزهای مصرفی:

  • احتباس گاز در GI به دلایلی نظیر بلع هوا، زخم پپتیک، IBS و عدم تحمل لاکتوز : ۲۵۰ تا ۱۲۵ میلی گرم ۳ تا ۴ بار در روز بعد از غذا و هنگام خواب.
  • کولیک شیر خواران: ۲۰ تا ۴۰ میلی گرم بعد غذا (اندیکاسیون غیر بر چسبی)

نکات

دارو -داروساز

  1. رایمتیکون با کاهش کشش سطحی، سبب ترکیدن حبابهای گاز پوشیده از موکوس معده شده و باعث خروج راحت تر گاز از طریق دهان پارکتوم می شود
  2. در اکثر نسخ پزشکان جهت برطرف کردن کولیک اطفال، دایمتیکون با دوز پائین و ناکافی نوشته می شود.
  3. برخی از بیماران به غلط این دارو را داروی ضد اسید معده می شناسند.

دارو – بیمار

  1. قرصها حتما جویده شوند
  2. دارو بعد از غذا یا همراه غذا مصرف شود

دارو -داروخانه

  • دایمتیکون داروئی است OTC

>> مجله تخصصی مدیکیار

>> فروشگاه مدیکیار

2178

پایه‌ریزی یک منبع آموزشی و علمی فارسی هدفی است که لحظه‌ای از آن غافل نبوده‌ایم. (فوق لیسانس رشته علوم کامپیوتر - پردازش تصویر)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان