تفاوت Resume و CV

تفاوت Resume و CV | نکات مهم برای دریافت توصیه نامه

تفاوت Resume و CV

CV چیست؟ آیا این فقط یک کلمه دیگر برای رزومه است یا کاملاً چیز دیگری است؟

در محیط های غیر آکادمیک، اصطلاحات CV و رزومه تقریباً به جای هم برای اشاره به یک نوع مدرک استفاده می شوند. با این حال، تفاوت های متعددی بین یک رزومه تحصیلی و یک رزومه وجود دارد، از جمله اطلاعاتی که در آنها وجود دارد، نحوه سازماندهی آنها و زمان استفاده از آنها.

راهنمای CV

سی وی (Curriculum Vitae)، به معنی تاریخچه می باشد. در واقع CV، شرح حال و تاریخچه زندگی با تاکید بر دوران تحصیلی و دانشجویی است. CV شامل مشخصات فردی، آموزشی، تدریس، سوابق و فعالیت های شغلی، علمی و پژوهشی، جوایز و افتخارات علمی، انتشارات علمی، مقالات و … است. CV کاملتر از رزومه بوده و مهمترین کاربرد آن برای موسسات آکادمیک یا پژوهشی می باشد.

راهنمای رزومه

رزومه (Resume) به معنی خلاصه تجریبات است و معمولا توسط افراد غیر دانشگاهی و با هدف معرفی خود به سازمان های در حال استخدام نیرو نوشته می شود. رزومه چکیده ای از فعالیت های حرفه ای و تجارب کاری است که کوتاه بوده و حداکثر در دو صفحه تهیه می شود.

تفاوت رزومه و سی وی

مهمترین تفاوت رزومه و CV در طول (تعداد صفحات) محتوا و هدف آنهاست. رزومه خلاصه ای ۱-۲ صفحه ای از تحصیلات، تجربیات، و مهارت هاست تا خواننده آن ۱-۲ دقیقه زمان صرف خواندن آن کند. CV که معمولا ۲ تا چند صفحه را شامل می شود شامل اطلاعات با جزییات بیشتری است که تمام زمینه های کاری و پژوهشی شما را در بر می گیرد.

  • موارد استفاده

هنگام درخواست مشاغل دانشگاهی، کمک هزینه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی از شما خواسته می شود که یک CV ارسال کنید. اگر برای شغلی خارج از بخش دانشگاهی درخواست می دهید، از شما انتظار می رود رزومه ارسال کنید.

  • هدف

یک CV تاریخچه حرفه ای و آموزشی کامل شما را در اختیار خواننده قرار می دهد که شامل هر شغل، جوایز، انتشارات، درخواست کمک هزینه موفق و ارائه کنفرانس از حرفه شما می شود. از سوی دیگر، یک رزومه به کمیته استخدام نشان می دهد که چگونه برای شغل آنها واجد شرایط هستید. یک رزومه تمام مشاغلی را که تا به حال داشته اید فهرست نمی کند، بلکه فقط شامل تجربیات کاری اخیر است که با موقعیتی که برای آن درخواست می کنید مرتبط است.

  • ظاهر

CV ها دارای سبک مینیمالیستی و بدون عناصر طراحی هستند. محتوا بر اساس سرفصل های بخش سازماندهی شده است. وقتی صحبت از رزومه می شود، سبک و محتوا مهم است. رزومه باید زیبا به نظر برسد و فضای سفید بیشتری نسبت به CV داشته باشد. محتوای یک رزومه بر اساس عناوین بخش و سپس نقاط گلوله سازماندهی می شود که به ندرت در CV ها ظاهر می شوند.

  • طول

CV محدودیت صفحه ندارد. همانطور که در حرفه خود پیشرفت می کنید، CV  شما طولانی تر می شود، مگر اینکه غیر از این مشخص شده باشد. رزومه متفاوت است و همیشه باید بین یک تا دو صفحه باشد.

  • محدوده

CV فهرستی جامع از دستاوردهای تحصیلی، تحقیقات و تدریس شما است. از آنجایی که باید یک تاریخچه کامل ارائه کند، CV معمولاً متناسب با شغلی که برای آن درخواست می دهید تنظیم نمی شود. رزومه، از سوی دیگر، مروری بر تجربه کاری و مهارت‌هایی است که شما دارید که شما را برای شغلی که درخواست می‌کنید مناسب می‌سازد. برای هر برنامه طراحی شده است و به طور خلاصه مشاغل مرتبطی که داشته اید و مسئولیت ها و دستاوردهای شما در هر موقعیت را شرح می دهد.

  • چیدمان

یک CV شامل بخش هایی برای تحصیلات، استخدام دانشگاهی، انتشارات، جوایز، کمک هزینه ها و کمک هزینه های تحصیلی، گفتگوهای دعوت شده، کنفرانس ها، تجربه تدریس، تجربه پژوهشی، خدمات و رهبری، وابستگی های حرفه ای و مراجع است. رزومه اغلب با بخش نمایه ای شروع می شود که شامل خلاصه ای از مدارک شما می شود. پس از آن بخش هایی برای تجربه کاری مرتبط، تحصیلات، جوایز و سرگرمی ها وجود دارد. اینها بخش‌های معمولی هستند که در یک رزومه یافت می‌شوند، با این حال، بسته به صنعت و موقعیت، نامزدها ممکن است بخش‌هایی را برای مهارت‌های زبانی، کار داوطلبانه یا گواهی‌نامه‌ها/وابستگی‌های حرفه‌ای نیز داشته باشند.

  • سازماندهی

CV ها به ترتیب زمانی معکوس سازماندهی می‌شوند و جدیدترین مشاغل، نشریات و جوایز قبل از مشاغل قدیمی‌تر هستند. رزومه ها همچنین می توانند به ترتیب زمانی معکوس سازماندهی شوند، اما می توانند “عملکردی” نیز باشند (که به آنها “مبتنی بر مهارت” نیز می گویند). این بدان معناست که رزومه بر اساس مهارت‌ها و تجربه‌های خاصی که جوینده کار دارد و مرتبط با موقعیت شغلی است، سازماندهی می‌شود تا تجربه کاری. رزومه کاربردی اغلب توسط کسانی استفاده می شود که در حال تغییر شغل هستند، شکاف هایی در سابقه کاری خود دارند، یا تجربه کاری دارند که مستقیماً به شغلی که برای آن درخواست می دهند مرتبط نیست.

اکنون که تفاوت‌های بین CV و رزومه را می‌دانید، مطمئن شوید که از رزومه ای استفاده کنید که مناسب‌ترین نوع برای موقعیت یا شغلی است که برای آن درخواست می‌دهید.

نگارش کاورلتر | پر کردن فرم های پذیرش دانشگاه | رزرو وقت مشاوره اپلای | ثبت نام کالج | نمونه SOP

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان