فرم ارزیابی وضعیت پرونده تحصیلی + مشاوره رایگان

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان | کار همزمان با تحصیل در آلمان

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

یکی از ویژگی های مهم تحصیل در آلمان هزینه های کم زندگی و تحصیل برای دانشجویان است. در این راستا دولت آلمان سعی کرده است تا شرایط مناسب را برای دانشجویان با قرار دادن موقعیت های مختلف در دوران دانشجویی ایجاد کند.

هزینه های دانشگاه

شهریه دانشگاه های آلمان به دو دسته ی هزینه های  اصلی و هزینه های جانبی تقسیم می شود. تا به امروزه دانشگاه ها در آلمان به جز چند ایالت، هزینه تحصیل را از دانشگاه های خود حذف کرده اند، اما همچنان هزینه های جانبی به قوت خود باقی ماننده است. هزینه های جانبی دانشگاه های آلمان از دانشجویان در هر ترم به طور میانگین در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو بابت خدمات و ثبت نام می باشد که شامل موارد زیر می باشد:

  •  استفاده از امکانات دانشگاه

به دانشجویان امکان استفاده از امکانات دانشگاه مانند آزمایشگاه ها ، کارگاها ، کتابخانه ها و … داده می شود.

  •  سرویس تغذیه دانشگاه

هزینه های خوراک و تغذیه در دانشگاه نسبت به سایر رستوران ها بسیار مقرون به صرفه است. غذا خوری های دانشگاه در شهر های مختلف متفاوت هستند و به طور معمول سه وعده غذایی صبحانه، ناهار و شام ارائه می دهند. هزینه هر وعده غذایی به طور میانگین بین ۱٫۵۰ تا ۴ یورو است.

  •  استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

بیشترین قسمت از هزینه های جانبی مربوط به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می باشد. این بلیط بر روی کارت دانشجویی درج شده و به مدت زمان یک ترم تحصیلی اعتبار دارد. این بلیط این امکان را به دانشجویان می دهد تا در محدوده ی تعیین شده ایی در شهر محل اقامت خود از وسایل حمل و نقل عمومی مانند: اتوبوس، مترو، قطار و … استفاده کنند.

در بسیاری از دانشگاه ها، سهم هر ترم تحصیلی شامل هزینه حمل و نقل عمومی نیز می‌شود. با بلیط ترم می‌توا به مدت شش ماه بطور رایگان در منطقه اطراف موسسه آموزش عالی با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید. بسته به محل زندگی اجازه سفر، بلیط می‌تواند بین ۲۵ تا ۲۰۰ یورو هزینه داشته باشد.

کار همزمان با تحصیل در آلمان

در آلمان به دانشجویان اجازه کار همزمان به تحصیل به مدت ۲۰ ساعت در هفته داده می شود و به ازای هر ساعت حداقل ۹٫۳۵ یورو پرداخت می شود. کارهای دانشجویی که افراد می توانند پیدا کنند شامل RA  و TA در دانشگاه، کار در دانشگاه (پخش کردن پست ها ، برگزاری مراسم ها و …) ، کارهای پروژه ایی (برای شرکت ها)، رستوران ها، فروشندگی، کارهای خدماتی است.حقوق ساعتی که دانشجویان می توانند در قبال کار دریافت کنند از ۹٫۳۵ تا ساعتی ۱۵ یورو می تواند باشد.

بیمه سلامت دانشجویی در آلمان

یکی دیگر از مواردی که هزینه زندگی دانشجویی در آلمان را کاهش می‌دهد، خدمات بیمه درمانی می‌باشد. هزینه های درمانی در آلمان بسیار هزینه دارد. دانشجویان با پرداخت بیمه در هر ماه، کارت بیمه ای را دریافت خواهند کرد که بوسیله آن در سراسر اتحادیه اروپا می‌توانند بصورت رایگان تحت درمان قرار بگیرند. هزینه بیمه دانشجویی برای دانشجویان در حدود ۱۶۰ یورو است که نصف این مبلغ را دولت آلمان پرداخت می‌کند.

هزینه های زندگی در آلمان

بطور کلی هزینه های زندگی به سبک زندگی افراد بستگی دارد. اما یکسری هزینه های اجباری وجود دارند که نمی توان از آنها صرفه نظر کرد. هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آلمان ماهانه از ۸۰۰ یورو تا ۹۵۰ یورو متغیر است. در صورتی که دانشجو قصد اقامت در خوابگاه های دانشجویی را داشته باشد، بایستی ماهانه مبلغی در حدود ۲۳۰ یورو پرداخت کند. در حالی که اگر افراد قصد اقامت در خانه های مسکونی مستقل را داشته باشند، بایستی ماهانه مبلغی در حدود ۳۶۰ یورو را پرداخت کند.

البته اجاره خانه دانشجویی در آلمان در شهرهای مختلف، متفاوت می‌باشد و در شهرهایی مانند مونیخ اجاره خانه بسیار زیاد و در شهرهایی مانند هانوفر و یا بوخوم به صرفه تر است که در این صورت دانشجویان مبلغی بین ۲۹۰ تا ۵۶۰ یورو در ماه برای اقامت باید پرداخت کنند. در شهرهای بزرگی مانند کلن، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت، این اجاره بالاتر از حد متوسط نیز می‌باشد. بطوریکه اجاره یک خانه ی یک خوابه در حدود ۸۵۰ یورو تخمین زده می شود.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

مدرسه تابستانی دانشگاه هاروارد | تحصیل در دوره های زبان در فرانسه | اهمیت آزمون GRE و زمان مناسب برای آمادگی آزمون GRE

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان