انواع کمک هزینه های تحصیلی و تفاوت آنها

تفاوت اسکالرشیپ (scholarship) و گرنت (grants) و بورسیه تحصیلی (Bursaries)

کمک هزینه هایی مانند grants و scholarship و Bursaries دانشجویان را برای پرداخت هزینه های تحصیلات و زندگی نظیر شهریه، خوابگاه، رفت و آمد و کتب درسی کمک می کند. اما هر یک از این کمک هزینه های تحصیلی شرایط خاص خود را دارد و باهم تفاوت دارد. یکی از شباهت هایی که بین بورسیه، کمک هزینه تحصیلی و گرنت وجود دارد این است که هیچ یک از آنها بازپرداخت ندارند.

اسکالرشیپ (scholarship) و بورسیه تحصیلی (Bursaries) به عنوان کمک های تحصیلی مالی برای دانشجویان بین‌المللی به منظور پوشش هزینه‌های تحصیلی‌شان در دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند. هیچکدام نیاز به بازپرداخت ندارند و برخی مواقع بنا به صلاحدید دانشگاه و رزومه دانشجویان کل هزینه‌های تحصیل و گاهی اوقات تنها قسمتی از هزینه‌های تحصیلی فرد را پوشش می‌دهند.

تفاوت بین Bursaries و Scholarships

بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی که با نیاز مالی مواجه هستند داده می‌شود. در حالی که اسکالرشیپ براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد.

اکثر اسکالرشیپ‌ها، خصوصا جوایز با مقادیر زیاد، نیاز به درخواست رسمی و ارسال مدارک و پرونده دارند اما برخی از آنها همانند Entrance Scholarships به طور خودکار به دانشجویان واجد شرایط اختصاص می‌یابند.

گرنت چیست

گرنت ها بودجه‌ای هستند که به نهادها، موسسات، شرکت‌ها یا افراد به ‏منظور انجام کار و یا پروژه خاص اعطا می‌شود و نیازی به بازپرداخت آن نمی باشد. بر خلاف اسکالرشیپ مقدار گرنت توسط متقاضی مشخص می شود. ‏سازمان هایی که گرنت ها را ارائه می د هند نظیر دولت‌ها، نهادها و سازمان‌های دولتی، صنایع و شرکت‌های خصوصی، نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و ‏نیز بنیادهای خیریه باشد.

بطور کلی گرنت ها بر پایه نیاز به دانشجو داده می شود و مبلغ پیشنهادی هم از طرف دانشجو خواهد بود. اکثر اسکالرشیپ ها بر اساس شایستگی متقاضی به آنها ‏اعطا می شوند و میزان مبلغ آن نیز از قبل مشخص شده است، مانند کمک هزینه های دوره دکتری که به عنوان حقوق به دانشجو داده ‏می شود. از سوی دیگر، گرنت ها بر اساس نیاز متقاضی و یا دانشجو به او داده می شود و میزان مبلغ گرنت توسط دانشجو ‏مشخص می گردد.‏

بطور خلاصه این کمک هزینه ها تفاوت و شباهت زیر را دارند:

۱- اسکالرشیپ دارای مبلغی ثابت است و بر مبنای شایستگی به دانشجویان اعطا می شود.
۲-  گرنت بر اساس نیاز مالی دانشجویان می باشد که مقدار آنها توسط خود دانشجویان درخواست می شود.
۳- بورسیه تحصیلی نیز برای نیاز مالی افراد طراحی شده است.

هریک از این کمک هزینه ها توسط دولت ها و نهادهای خیریه و یا دانشگاه هایی و بین المللی حمایت می شوند.

همه چیز در مورد تحصیل در مدارس انگلستان | چگونه شرح دروس یا Course Description بنویسیم؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان