تحصیل پزشکی در آلمان | تحصیل دندانپزشکی در آلمان | داروسازی در آلمان

تحصیل در کالج آلمان

تحصیل پزشکی در آلمان

برای تحصیل در این رشته ها دو راه وجود دارد که به صورت زیر می باشد:

کالج پزشکی(M-Kurs)

متقاضیانی که دارای مدرک پیش دانشگاهی در رشته تجربی و ریاضی فیزیک هستند و حداقل مدرک زبان آلمانی آنها B1 است، می توانند در این کالج تحصیل نمایند. البته دوستانی که بعد از سال ۲۰۱۱ دیپلم و پیش دانشگاهی خودشان را تمام کردند نیاز به قبولی کنکور سراسری برای ورود به کالج ندارند و فقط باید میانگین معدل دیپلم و پیش دانشگاهی این افراد بالای ۱۵ باشد و این معدل فقط برای ورود به کالج لازم می باشد و برای درخواست رشته مورد نظر نمی باشد.

متقاضیان پس از ورود به کالج و بعد از گذراندن دوره کالج و در صورتیکه معدل دیپلم و پیش دانشگاهی آنها بالا باشد و موفق به کسب نمره خوبی در کالج شده باشند، وارد دانشگاه می شوند.

محاسبه معدل

معدل دیپلم + معدل پیش دانشگاهی + نمره کالج*۲ / تقسیم بر ۴

افرادی که دانشگاه های ایالت بایرن آلمان رو انتخاب می کنند، درصورتی که در کالج این ایالت یعنی مونیخ درس خوانده باشند و برای تحصیل دانشگاه اولیه خودشون رو در همین ایالت انتخاب کرده باشند از امتیاز بالایی برای پذیرش برخوردار هستند. یعنی دانشگاه های ایالت بایرن سهمیه جداگانه و مخصوص برای افراد ورودی به کالج بایرن دارد. این امتیاز بالا که شانس گرفتن پذیرش را خیلی بالا می برد فقط مخصوص ایالت بایرن می باشد.

علاوه بر این شرایط ذکر شده در بالا شروط کلی بوده و می تواند بسته به دانشگاه و ایالت مورد نظر تغییر کند. بنابراین مکاتبه با دانشگاه مورد نظر بسیار مهم هست.

ورود مستقیم به دانشگاه

برای ورود مستقیم به دانشگاه ۲ روش کلی وجود دارد

ورود مستقیم به دانشگاه با کارشناسی یا بالاتر

متقاضیانی که مدرک کارشناسی یا بالاتر دارند می توانند با آخرین مدرک اخذ شده خود برای ورود مستقیم به دانشگاه اقدام نمایند. شرط لازم برای این دسته از افراد داشتن معدل بالا در آخرین مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه می باشد. یعنی معدل آخرین مدرک تحصیلی این دوستان برای پذیرش محاسبه خواهد شد.

بالا بودن معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و گذراندن حداقل ۴۰ واحد درسی مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر در آلمان:

بطور مثال دوستانی که در ایران ۴۰ واحد درسی یا به عبارتی ۲ ترم در رشته تحصیلی پزشکی ایران درس خوانده باشند می توانند در آلمان مستقیم به دانشگاه وارد شده و رشته پزشکی را ادامه دهند. شرط لازم برای این دسته از دوستان نیز معدل بالا می باشد. معدل این دوستان از میانگین دیپلم، پیش دانشگاهی و ۲ ترم تحصیل شده در دانشگاه ایران گرفته شده و با آن معدل برای اخذ پذیرش اقدام می کنند.

متقاضیانی که به هر دلیلی در مقطع کارشناسی معدل خوبی ندارند اما معدل دیپلم و پیش دانشگاهی خوبی دارند از این موقعیت برخوردارند که به کالج رفته و با کسب معدل بالا در کالج شانس خود را برای گرفتن پذیرش ارتقا دهند.

مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه علوم پزشکی

  • حداقل مدرک مورد نیاز برای ارایه درخواست اصلی، داشتن مدرک TestDaF 4*4 یا DSH2 (آزمون DSH در دانشگاه گرفته می شود، این مدرک برای دانشگاه های دیگر نیز معتبر است) است.
  • بعضی دانشگاه ها در زمان ثبت نام از شما درخواست مدرک B1 یا B2 دارند. در اینصورت به شما این امکان رو می دهند که بصورت مشروط بدون داشتن مدرک اصلی به آلمان بیایید و در آلمان مدرک اصلی ذکر شده در بالا رو بگیرید.

شرایطی که در پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی از دانشگاه های آلمان نقش دارند

پذیرش در رشته های معروف به NC ( یعنی رشته هایی که شرط معدل دارند) کاملا رقابتی است و در هر سال به تعداد و سطح معدل افرادی که اپلای می کنند بستگی دارد.

همچنین بعضی از دانشگاه های آلمان در کنار معدل بالا مواردی دیگری را نیز مد نظر قرار می دهند، مانند:

  1. دعوت به مصاحبه
  2. داشتن مدرک آزمون TestAs
  3. داشتن مدرک زبان عالی DSH3

این شرایط برای بعضی دانشگاه ها اجباری و برای بعضی دانشگاه ها امتیاز اضافه برای فرد متقاضی در جهت بالا بردن شانس گرفتن پذیرش محسوب می شود.

ظرفیت دانشگاه ها متغیر است و در سال های مختلف بالا پایین شده و بسته به دانشگاه متفاوت می باشد. “به طور کلی” می توان گفت که ۵ درصد ورودی هر دانشگاه سهمیه دانشجویان خارجی(خارج از اتحادیه اروپا) می باشد.

مقالات مفید: نرخ پذیرش دانشگاه ها | فاند تحصیلی برای اپلای | تاثیر مقاله در اپلای

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان