فرم ارزیابی وضعیت پرونده تحصیلی + مشاوره رایگان

هزینه های تحصیل در نروژ | هزینه های زندگی در نروژ

هزینه های تحصیل در نروژ

هزینه های تحصیل و زندگی در نروژ

اخذ مدرک دانشگاهی همواره هزینه بردار است و شهریه تحصیلی معمولاً بخش عمده هزینه را تشکیل می دهد. البته این عامل در  مورد نروژ صدق نمی کند، زیرا بودجه دولتی تحصیلات رایگان هم برای دانشجویان نروژی و هم برای دانشجویان بین المللی فراهم گردیده است. اکثر دانشگاه های نروژ و کالج های دانشگاه دولتی با بودجه دولتی تأمین می شوند و دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی را برای همه ی بخش های مهم از جامعه نروژ  را فراهم کرده است. بنابراین، به طور معمول، موسسات دولتی نروژ شهریه ای را از دانشجویان دریافت نمی کنند. این امر در مورد دانشجویان بین المللی نیز صادق است، فارغ از این که کشور از کجا آمده اند.

در کنار دانشگاه های دولتی، مؤسسات خصوصی از برنامه های تحصیلی خود شهریه دریافت می کنند، اما معمولاً هزینه ها بطور قابل توجهی پایین تر از تحصیل با سایر کشورها است. شهریه دانشگاه های خصوصی برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان نروژی یکسان است. با این حال، باید توجه داشته که نروژ یک کشور پر هزینه است و هزینه های زندگی نیز زیاد است. متقاضیان بین المللی خارج از اروپا باید انتظار داشته باشند که برای داشتن مجوز اقامت دانشجویی سطح بالایی از زندگی خود را تهیه کنند.

اگر مقدمات مشخصی برآورده شود، می توانید از نظر مالی کمک هزینه نیز دریافت کنید که می تواند بخشی از هزینه های زندگی شما را پوشش دهد. دانشجویان بین المللی از طریق برنامه های مختلف کمک هزینه تحصیلی، برنامه های بورسیه تحصیلی یا وام های دانشجویی می توانند برای یک دوره کامل یا تعداد محدودی از ترم بودجه دریافت کنند. باید توجه داشته باشید که این فرصت های بودجه اندک است و در اکثر موارد کل هزینه های اقامت شما در نروژ را تامین نمی کند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره رایگان تحصیل در استرالیا

هزینه های زندگی در نروژ

بطور کلی هزینه های تحصیل در نروژ در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان است و تخمینی که برای هزینه های زندگی در نروژ زده می شود، در حدود  بطور متوسط ۹۰۰  یورو در ماه می باشد.  چیزی که باید در نظر گفت این است که هزینه های زندگی در نروژ بالا می باشد. در قسمت هزینه های تحصیلی، دانشگاه های نروژ هزینه ای به عنوان شهریه دریافت نمی کنند که این مساله در مورد تمامی مقاطع صادق است. با این حال بایستی در حدود ۶۰۰-۳۰۰ کرون نروژ را بابت  خدمات رفاهی دانشجوی محلی که شامل خدمات بهداشتی و مشاوره، تسهیلات ورزشی و فعالیت های فرهنگی می باشد پرداخت کند.

اما دانشگاه های خصوصی برای تمامی برنامه ها و دروس شهریه دریافت می کند که این مبلغ در مقابل کشورهای دیگر ناچیز بوده و قابل مقایسه نیست. یکی دیگر از مزیت های تحصیل در نروژ این است  که هیچ تفاوتی بین دانشجویان بین المللی و بومی در پرداخت شهریه وجود ندارد و دانشجویان بین المللی مبلغ مبلغ یکسانی را به عنوان شهریه در مقایسه با دانشجویان نروژی پرداخت می کنند.

هزینه های ماهیانه زندگی دانشجویی نیز به محل سکونت، شهر و سبک زندگی بستگی دارد. اما بطور کلی در کشور نروژ بر اساس شهری که در آن زندگی می کنید، برای یک نفر در حدود ۷۰۰۰ الی ۱۲۰۰۰ کرون متغیر است. هزینه های مسکن قسمت زیادی از هزینه یک دانشجو را در بر می گیرد، اما نکته مثبت تحصیل در نروژ این است که یک دانشجوی بین المللی توسط سازمان رفاه دانشجویی (Sammen) حق اسکان دارد. هزینه های این نوع اسکان معمولاً از هزینه های اسکان معمولی در نروژ ارزان تر است. در واقع، دانشگاه برگن برای تمام دانشجویان خارجی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارد اسکان را تضمین می کند.

هزینه های تحصیل در نروژ

انواع مختلفی از اسکان ها توسط سازمان اسکان Sammen در مکان های مختلف برگن در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. میانگین هزینه های اجاره ماهانه در حدود ۴۰۰۰ کرون نروژ است که این اجاره شامل اینترنت رایگان نیز می شود.  به عنوان مثال برخی از هزینه های زندگی در یک ماه در نروژ توسط دانشگاه برگن بیان شده است عبارتند از:

 • خوابگاه دانشجویی (اتاق تک نفره)          ۳۰۰۰  کرون
 • شامل در یک رستوران دانشجویی           ۵۵ تا ۱۰۰ کرون
 • شامل در یک رستوران گران قیمت           ۱۲۰ تا ۱۶۰ کرون
 • بلیط سینما                                        ۱۲۰ کرون
 • هزینه ترم                                          ۵۹۰ کرون
 • کتاب و نوشت افزار برای یک ترم             ۱۶۰۰ تا ۳۵۰۰  کرون
 • حمل و نقل عمومی                             ۶۰۰   کرون
 • سایر هزینه ها                                    ۲۴۰۰ کرون

یکی دیگر از مزیت های تحصیل در نروژ  این است که استفاده از فضاهای طبیعی است که بر خلاف سایر کشور ها رایگان است. همچنین یکی از ارزان ترین شرکت های هواپیمایی اروپا در نروژ قرار دارد. شرکت هواپیمایی Norwegian بلیط های خیلی ارزانی از برگن به شهرهای دیگر نروژ و همین طور اروپا دارد. برخی دیگر از ویژگی های تحصیل در نروژ عبارتند از:

 • هزینه های پایین محل سکونت با استفاده از پیشنهادات سازمان اسکان Sammen .
 • دانشگاه های رایگان برای همه دانشجویان
 • خدمات درمانی رایگان برای همه افراد

اقامت دائم پس از تحصیل در فرانسه | روش اجاره ماشین در استرالیا | انتقال واحد به دانشگاه های استرالیا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان