فرم ارزیابی وضعیت پرونده تحصیلی + مشاوره رایگان

انواع کمک هزینه تحصیلی و تفاوت اصطلاحات رایج آن

انواع کمک هزینه تحصیلی

بورسیه ( Fellowship و Scholarship )

بورسیه (Scholarship) ، برای تشویق افراد به ادامه تحصیل می باشد. معمولا برای گرفتن این بورس شرایط تحصیلی خوب نیاز است. دانشگاه ها برای تمدید این نوع کمک مالی، شرایط خاصی داشته بطور مثال , معدل هر ترم شما باید بالاتر از ۳ ( از ۴ نمره ) باشد. این کمک مالی به همه رده های دانشگاهی و همه رشته های درسی داده می شود.

بطورمعمول میزان و تعداد آنها در مقطع کارشناسی کم، ارشد زیاد ولی گاهی ناقص، در دکترا تعداد متوسط ولی کامل است.

تفاوت فلوشیپ و اسکالرشیپ تحصیلی

بورسیه (Fellowship) و بورسیه (Scholarship) را اغلب وقت ها به جای هم به کار می برند و تفاوتی بین آنها نمی گذارند.
ولی گاهی این کمک های مالی را تنها به متقاضیانی که روی موضوع یا رشته خاصی تمرکز کرده اند، داده می شود که این مسئله مربوط به مقاطع ارشد و دکترا می باشد.

در مقطع کارشناسی چون همه ورودی های دروس یکسانی دارند، لذا این کمک مالی به آنها تعلق نمی گیرد اما در یک حالت اگر یک دانشجوی کارشناسی تمایل به انجام کار خاص داشته باشد به او نیز تعلق می گیرد .

اگر Scholarship و Fellowship بطور کامل داده شوند، معمولا همه هزینه های تحصیل را پوشش می دهند. حتی برای هزینه های روزانه زندگی مبلغی هم تحت عنوان (Monthly Stipend) به حساب دانشجو واریز می شود.

به عبارتی دیگرFellowship و Scholarship بصورت جایزه است که به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد. این جایزه ها از طرف دانشگاه یا دانشکده پرداخت می شود و فرمول چندانی ندارد.
بر خلاف Reserch Assistantship و Teaching Assistantship, دانشجویانی که این کمک هزینه ها را دریافت می کنند مسؤولیت خاصی در قبال دانشگاه ندارند. در بعضی دانشگاه نیز اجازه داده می شود که در کنار این جایزه , جایزه TA و RA را هم داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت هزینه سفارت آمریکا | پرداخت هزینه یونی اسیست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان