روش پیدا کردن مسکن در آلمان | راه پیدا کردن خوابگاه به آلمان

پیدا کردن مسکن در آلمان

روش پیدا کردن مسکن در آلمان

بهترین و کم دردسرترین حالت این است که دانشجویان در بدو ورود به خاک آلمان وارد خوابگاه های دانشگاه شوند و بدون هیچ مشکلی اقامت خود را شروع کنند. اما در حقیقت این حالت کم اتفاق می افتد و پیدا کردن سرپناه برای دانشجویانی که به آلمان مهاجرت تحصیلی کرده اند، در هفته های اول و بعضا ماه های اول تبدیل به یک چالش می شود.

بنابراین برای این حالت ایده آل بایستی بعد از اخذ پذیرش تحصیلی بلافاصله اقدام به رزرو خوابگاه شود تا متقاضی در لیست انتظار قرار گیرد. این لیست انتظار در بعضی از شهرها بخصوص در غرب آلمان بسیار طولانی است بطوریکه حتی به یک سال هم می رسد. از این رو لازم است هرچه سریع تر پس از پذیرش برای قرار گیری در لیست انتظار اقدام شود.

برای این منظور کافی است که بعد از اخذ پذیرش نام شهر را به اضافه کلمه Studentenwerk در گوگل جستجو کرده تا وارد وبسایت Studentenwerk شهر مورد نظر شد. این سازمان، ارائه دهنده خدمات مختلف دانشجویی می باشد که مهمترین آن خوابگاه های دانشجویی است. در سایت بر روی قسمت Wohnen کلیک کرده تا خوابگاه های مختلف نمایش داده شوند.

در آگهی ها توجه باید شود که خانه مبله است یا خیر. خانه غیر مبله در آلمان حتی آشپزخانه هم ندارد و افراد بایستی وسایل لازم را تهیه کنند. البته خوابگاه های دانشجویی حتی اگر مبله نباشند قطعا آشپزخانه دارند. مورد بعدی توجه به اینترنت محل اقامت می باشد و اگر اینترنت نداشته باشد بین ماهی ۲۰ تا ۳۵ یورو برای اینترنت باید در نظر گرفته شود. نکته بعد که برای اجاره منزل بایستی توجه کرد موقعیت آن می باشد. می توان با استفاده از گوگل مپ فاصله محل مورد نظر را با دانشگاه و ایستگاه قطار و اتوبوس و سوپر مارکت ها بررسی کرد.

اگر تا موقع ورود به خاک آلمان هیچ خوابگاهی تعلق نگرفت، چه راهکاری باید اتخاذ کرد ؟

وبسایت های زیادی برای این منظور وجود دارند که مهمترین انها سایت Wg-gesucht.de است. با جستجو در این سایت و با مکاتبه می توان درخواست خانه کرد. البته برای اخذ قرارداد بایستی بصورت حضوری مراجعه کرد.

نکات و اصطلاحات لازم برای جستجوی محل اقامت:

۱- اصطلاح WG

این عبارت مخفف Wohngemeinschaft است. این محل اقامت که رایج ترین شیوه سکونت دانشجویی است، فرد محل اقامت خود را با یک یا چند نفر شریک می شود. به این صورت که هر فردی اتاق شخصی خود را دارند ولی قسمت هایی مانند آشپزخانه، حمام، دستشویی یا اتاق نشیمن مورد استفاده همه است. اگر در آگهی عبارت Wg 3er ذکر شد، به این معنی است که ۳ نفر می توانند در آن محل زندگی کنند.

۲- اصطلاح Einzelzimmer appartement

این عبارت مربوط به اتاق هایی است که قسمت آشپزخانه و دستشویی در فضای آپارتمان تعبیه شده است و با هیچ یک از افراد مشترک نیست. در این حالت افراد هم خانه ندارند و معمولا در قبال آن باید اجاره بیشتری پرداخت کنند.

۳- اصطلاح Kaltmiete

این اصطلاح به معنی اجاره سرد می باشد. منظور از اجاره سرد، اجاره مسکن، بدون در نظر گرفتن هزینه های جانبی است. در این حالت هزینه هایی مانند آب و برق و اینترنت و … به اجاره خانه اضافه می شود.

۴- اصطلاح Warmmiete

این اصطلاح به معنی اجاره گرم می باشد که منظور از آن تمام اجاره ای (شامل آب و برق و …) است که ماهیانه باید پرداخت شود.

۵- اصطلاح Kaution

این اصطلاح به معنای پول پیش منزال می باشد که معمولا بین یک تا دو برابر اجاره یک ماه می باشد.

مشاوره اخذ ویزا | تاثیر لینکدین در اپلای | لندینگ فی کانادا | اپلیکیشن فی اسکیل ورکر کانادا | اجاره خانه در ایتالیا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان