تغییر شرایط پذیرش پزشکی آلمان

تغییر شرایط پذیرش پزشکی آلمان

تغییر شرایط پذیرش پزشکی آلمان

پزشکی یکی از رشته‌های محبوب در آلمان است و شمار متقاضیان هر ساله بیش از ظرفیت دانشگاه‌هاست. ایالت‌ها و دولت فدرال آلمان موظف شده‌اند در مقررات مربوط به نحوه گزینش دانشجو و اعطای پذیرش در رشته‌های پزشکی بازنگری کنند.

در حال حاضر تحصیل در رشته پزشکی در کشور آلمان چندان آسان نیست. برای گرفتن پذیرش در این رشته و چند رشته دانشگاهی دیگر، سدی وجود دارد که به آن نومروس کلاوسوس (Numerus Clausus) می‌گویند و به معنای محدودیت‌پذیرش در برخی رشته‌های دانشگاهی از جمله پزشکی است.

هرگاه در برخی رشته‌ها شمار متقاضی از ظرفیت پذیرش در آن رشته بیشتر باشد، دانشگاه‌ها به “نومروس کلاوسوس (NC)” متوسل می‌شوند. مقررات مربوط به این محدودیت در چارچوب قوانین ایالتی و فدرال تنظیم شده است. البته در مورد برخی رشته‌ها که تنها در شمار معدودی از دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند، به دانشگاه مربوطه هم حق تعیین معیارهای مشخص برای گزینش متقاضی در آن رشته داده شده است.

معدل دیپلم متقاضی از مهمترین معیارهایی است که در (NC) منظور شده است. هرچه شمار متقاضیان تحصیل در رشته‌ی محدودیت‌داری مانند پزشکی در یک سال تحصیلی بیشتر باشد، معیار معدل هم به همان نسبت تغییر می‌کند. برای نمونه در صورت استقبال بیش از ظرفیت پذیرش در رشته‌پزشکی، مانند اتفاقی که در سال جاری در آلمان افتاد، معدل معیار در(NC) به سمت نمره “یک” می‌رود.
در سیستم نمره‌دهی آلمان، بهترین نمره و معدل، “یک” است که معادل ۲۰ در سیستم نمره‌دهی ایران است.

توزیع پذیرش در رشته‌هایی با محدودیت (NC) در آلمان

توزیع پذیرش در رشته‌هایی با محدودیت (NC) در آلمان،۶۲ هزار متقاضی برای ۱۱ هزار ظرفیت هم‌اکنون دانشگاه‌ها در اعطای پذیرش تحصیلی به متقاضیان رشته پزشکی این‌گونه عمل می‌کنند:

  • ۲۰ درصد ظرفیت به بهترین معدل‌ها تعلق می‌گیرد،
  • ۲۰ درصد به مدت زمانی که متقاضی در لیست انتظار قرار گرفته است.
  • ۶۰ درصد هم از طریق معیارهای پذیرش دانشجو در دانشگاه مربوطه که در این مورد آخر هم میانگین دیپلم نقش اصلی را ایفا می‌کند.

مصاحبه با متقاضی و امتحان هم برخی از مراحل گزینش نیز در برخی از دانشگاه‌های آلمان رایج هستند.

در آلمان میانگین مدت انتظار برای پذیرش در رشته پزشکی بین ۲ تا ۳ ترم است. این معیارها و شرایط سختگیرانه باعث می‌شود که بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی، سال‌ها در لیست انتظار دانشگاه مورد نظر خود منتظر دریافت اجازه تحصیل بمانند یا برای یافتن امکان تحصیل در رشته دلخواه راهی کشورهای دیگر از جمله کشورهای اسکاندیناوی یا کشورهای اروپای شرقی شوند.
آخرین بار ۶۲ هزار متقاضی برای تحصیل در رشته پزشکی ثبت نام کردند که ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های آلمان تنها ۱۱ هزار نفر بود.

البته این نکته را باید ذکر کرد که هرچند در مورد اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی برای تحصیل در رشته پزشکی هم محدودیت‌هایی اعمال می‌شود، اما سهمیه این متقاضیان با سهمیه شهروندان آلمانی متفاوت است.

آن دسته از افرادی که در ایران دانشجوی پزشکی در دانشگاه دولتی هستند و با گذراندن ۶۰ واحد درسی در ایران می توانند مستقیم و بدون گذراندن دوره کالج پزشکی (M Kurs) وارد دانشگاه بشوند.

مقالات مفید: ایمیل ریمایندر | کار دانشجویی در هلند | تجربه مهاجرت میسا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان