فرم ارزیابی وضعیت پرونده تحصیلی + مشاوره رایگان

ددلاین اپلای چیست | مهمترین ددلاین های اپلای دانشگاه های جهان

ددلاین اپلای
5/5 - (2 امتیاز)

ددلاین (Deadline) چیست؟

اگر شما یکی از افرادی باشید که قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشد و یا اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی و اپلای از دانشگاه های سراسر جهان کرده باشید، حتما اصطلاح ددلاین به گوشتان خورده است. در این نوشته سعی داریم توضیحاتی در خصوص ددلاین و مهمترین ددلاین های دانشگاه های معتبر دنیا را ارائه دهیم.

ددلاین که به اصطلاح ضرب العجل هم گفته می شود به این معناست که در فرآیند اپلای برای درخواست پذیرش (Application Submission) زمان معینی متناسب با هر کشور و دانشگاه در نظر گرفته می شود؛ ددلاین آخرین مهلت زمانی است که متقاضی می تواند ثبت تقاضا کرده و اپلیکیشن آنلاین دانشگاه یا بورسیه مورد نظر را (Submit) ارسال کند و زمانی که این مهلت تمام شود دیگر امکان اپلای برای آن ترم وجود ندارد.

در صورتی که دانشجو در زمان مقرر اعلام شده از طرف دانشگاه قادر به اخذ پذیرش نشود ؛ باید تا باز شدن مجدد ددلاین منتظر بماند (این زمان متغیر بوده برای مثال می تواند ۳ ماه به طول بیانجامد) و  در نتیجه یک ترم دیرتر وارد دانشگاه شود. به همین دلیل زمان بندی مناسب و دقیق برای اقدام به اپلای اهمیت زیادی خواهد داشت.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره رایگان تحصیل در استرالیا

ددلاین ها بر چه اساس تعیین می شوند:

در کشورهای مختلف بر اساس نظام آموزشی حاکم، تاریخ مشخصی برای شروع سال تحصیلی وجود دارد و دانشگاه‌ها هم بر اساس سیاست ها و برنامه‌ریزی های خود زمان بندی مشخصی برای پذیرش دانشجو و شروع سال تحصیلی دارند. ددلاین هر دانشگاه بر اساس زمان بندی آموزشی و رشته ی تحصیلی متفاوت است. از همین رو ددلاین ثابت و مشخصی برای همه ی رشته ها و دانشگاه ها وجود ندارد.

به طور کلی اطلاع دقیق از ددلاین اهمیت زیادی برای دانشجویان دارد. بهترین و معتبرترین روش برای کسب اطلاع از ددلاین هر دانشگاه مراجعه به وبسایت آن دانشگاه و دانشکده رشته مورد نظر است. وب سایت هر دانشگاه شامل بخشی با عنوان چگونه اپلای کنم ( How to Apply یا Apply Now ) است؛ از این طریق می توانید اطلاعات دقیق در خصوص آخرین مهلت اخذ پذیرش را دریافت کنید. برای سرعت و راحتی می توانید در قسمت جستوجوی سایت دانشگاه مورد نظر عبارت کلیدی Deadlines را سرچ کنید.

ددلاین های مهم برای اپلای:

همانطور که اشاره شد ددلاین ثابتی برای تمامی رشته ها و دانشگاه ها وجود ندارد و نمی توان تاریخ خاصی را به عنوان مرجع ددلاین در نظر گرفت . بعضی دانشگاه‌ها در فصل زمستان ددلاین خود را تعیین می‌کنند و برخی دیگر در فصل بهار اما به طور کلی می توان گفت مهمترین فصل برای اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های خارجی، فصل پاییز است.

اغلب دانشگاه ها در سراسر جهان از اول دسامبر ( آذر ماه) ددلاین خود را باز می کنند. زمانی که ددلاین فعال شد به ازای هر روزی که میگذرد ظرفیت دانشگاه های بیشتری تکمیل می شود و ددلاین و پوزیشن های کمتری در دسترس خواهد بود.

علاوه بر این، در این تاریخ حدودا ۸۰ % موقعیت های تحصیلی و اکثر کمک هزینه ها و بورسیه های تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می شود. به همین دلیل یک دسامبر مهمترین تاریخ ددلاین دانشگاه شناخته می شود. در صورتی که مدارک دانشجوی متقاضی در تاریخ ۱ دسامبر برای اخذ پذیرش کامل باشد شانس اپلای در دانشگاه های بیشتری را خواهد داشت.

در ادامه ددلاین کشور هایی که به طور کلی متقاضی بیشتری در خصوص اپلای دارند را معرفی می کنیم. توجه به این نکته ضروری است که دانشگاه های مختلف در رشته های تحصیلی مختلف ددلاین های خاص خود را دارند پس اطلاع دقیق از ددلاین رشته و دانشگاه مورد نظر خود را می توانید از وب سایت دانشگاه مقصد کسب کنید.

ثبت نام آزمون GRE Subject | دانشگاه آکسفورد انگلیس | مکاتبه با اساتید | مهاجرت تحصیلی

ددلاین دانشگاه های آمریکا و کانادا:

اگر بخواهیم به تفکیک کشور های مطرح دنیا ددلاین های مهم را معرفی کنیم از دانشگاه های آمریکا و کانادا آغاز می کنیم. دانشگاه های ایالات متحده و کانادا جزو محبوب ترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی محسوب می شوند.

در مورد ددلاین دانشگاه های آمریکا می‌توان به این نکته اشاره کرد که با توجه به اینکه بیشتر از ۸۰ درصد پذیرش دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در نیمسال پاییز انجام می‌شود، اقدام به اپلای در این ترم شانس پذیرش را بالا می برد.

ددلاین کانادا به تبعیت از نظام آموزشی آمریکا به طور کلی دارای دو ددلاین مهم است. ددلاین ترم پاییز و ددلاین ترم بهار.

ددلاین دانشگاه های این کشور ها برای نیمسال پاییز به طور دقیق از اول ماه دسامبر و تا پایان فوریه ادامه دارد. با این وجود آخرین مهلت بسیاری از دانشگاه ها، پس از دسامبر هر دو هفته ارائه می شوند. هرچه زمان بیشتری سپری شود امکان پذیرش در دانشگاه های زیادی را از دست خواهید داد. با این تفاسیر توصیه می شود که اول دسامبر را برای ددلاین خود در نظر داشته باشید. زیرا دانشگاه‌های بسیاری را برای ارائه اپلیکیشن خواهید داشت.

به طور کلی مهمترین ددلاین های دانشگاه های ایالات متحده و کانادا را می توان اینگونه خلاصه کرد:

 • تاریخ ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان): تعداد محدودی از دانشگاه‌ها این ددلاین را دارند.
 • تاریخ ۱ دسامبر ( ۱۰ آذر)
 • تاریخ ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر)
 • تاریخ ۳۱ دسامبر (۱۰ دی)
 • تاریخ ۱ ژانویه (۱۱ دی)
 • تاریخ ۳ ژانویه (۱۳ دی)
 • تاریخ ۵ ژانویه (۱۵ دی)
 • تاریخ ۱۵ ژانویه (۲۵ دی): غالب دانشگاه‌های مهم آمریکا و کانادا این ددلاین را برای اکثر برنامه لحاظ می کنند.
 • تاریخ ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن): این تاریخ را می توان پایان غالب ددلاین دانشگاه‌های مهم دانست.
 • تاریخ ۱ فوریه (۱۲بهمن)
 • تاریخ ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن)
 • تاریخ ۲۸ فوریه (۹ اسفند)

ددلاین دانشگاه های دانمارک:

در دانمارک هر دانشگاهی ددلاین متفاوتی برای کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می کند، اما مرسوم ترین ددلاین تاریخ ۱۵ مارس (نیمه دوم اسفند) می باشد.

ددلاین دانشگاه های هلند: 

آخرین مهلت فرآیند اپلای یا ددلاین در دانشگاه های هلند برای ترم پاییز معمولا اوایل آپریل (فروردین) و برای ترم بهار اوایل اکتبر (مهر) می باشد.

ددلاین دانشگاه های فرانسه:

ددلاین ها برای غالب دانشگاه های فرانسه، ددلاین در ماه های فوریه (نیمه اول اسفند) و آپریل (فروردین) می باشد.

ددلاین دانشگاه های آلمان:

برای دانشگاه های آلمان می توان برای دو ددلاین اپلای نمود. نخستین ددلاین برای دانشگاه های آلمان که نیم سال تحصیلی آن برای تابستان از ۱۵ آپریل (نیمه دوم فروردین) شروع می شود از ۱ دسامبر (آدز) تا ۱۵ ژانویه (نیمه دوم دی) می باشد.  برای نیم سال هایی که در نیم سال زمستان و از تاریخ ۱۵ اکتبر (نیمه دوم مهرماه) شروع می شوند، ددلاین ها آن از ۱ ژوئن (خرداد) تا ۱۵ جولای (نیمه دوم تیر) می باشد.

ددلاین دانشگاه های اتریش :

اتریش از جمله کشور هایی است که نمی توان زمان دقیقی برای ددلاین آن ارائه کرد و تاریخ ددلاین های آن کاملا متغیر است و برای هر دانشگاه متفاوت است. اما بطور کلی ددلاین ها برای اپلای در دانشگاه های اتریش تقریبا در ماه ژوئن (خرداد) تا سپتامبر (شهریور)می باشد.

ددلاین دانشگاه های نروژ :

رایج ترین ددلاین برای دانشگاه های نروژ برای دانشجویان غیر اروپایی ۱ دسامبر  (آذر)  می باشد.

ددلاین دانشگاه های استرالیا :

برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های استرالیا، برای نیم سال اول ۱۵ دسامبر (آذر) و برای نیم سال دوم ۲۶ می (نیمه دوم خرداد) می باشد.

دانلود نمونه کاورلتر | دوره های کوآپ کانادا | تحصیل در دانمارک | هزینه تحصیل در کانادا | اجاره مسکن دانشجویی در ایتالیا

دیدگاه کاربران
 • لاله 2 جولای 2021 / 17:38

  مرسی. خیلی عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان