آزمون امکت | آزمون ورودی پذیرش پزشکی آمریکا و کانادا

آزمون امکت
4.4/5 - (7 امتیاز)

آزمون امکت (MCAT)

آزمون MCAT مخفف عبارت Medical College Admission Test  است که توسط موسسه Association of American Medical College  برگزار می شود. آزمون MCAT برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی در کانادا، آمریکا را دارند فراهم گردیده است و دانشگاه ­ها و مؤسسات معتبر کشورهای آمریکا و کانادا برمبنای نمره ی قبولی در این آزمون و سابقه ­ی تحصیلی وی اقدام به پذیرش می کنند. تقریبا اکثر مدارس پزشکی کانادا، آمریکا برای پذیرش نیاز به آزمون MCAT را دارند.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره رایگان تحصیل در استرالیا

 آزمون MCAT از چهار قسمت تشکیل شده

  • اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده
  • اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی
  • اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار
  • تحلیل انتقادی و مهارت های نگارشی

این آزمون از ۲۳۰ سؤال چند گزینه‌­ای تشکیل شده است. بخش اصول شیمی و فیزیک سیستم­‌های بیولوژی از ۵۹ سؤال تشکیل شده است. بخش مهارت‌­های تحلیل انتقادی و نگارشی از ۵۳ سؤال، بخش اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم­‌های زنده از  ۵۹ سؤال و بخش اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار از ۵۹ سؤال تشکیل شده است. کل زمان آزمون برای پاسخ دهی به سؤالات در حدود ۶ ساعت است.

نمره­‌ی قبولی آزمون MCAT

هر دانشگاهی نمره مخصوص به خود را برای پذیرش دانشجویان براساس آزمون  MCAT دارند. به طور کلی نمره هر بخش از آزمون  MCAT بین ۱۱۸ تا ۱۳۲ است که نمره ­ی ماکزیمم این آزمون بین ۴۷۲ تا ۵۲۸ است. حداقل نمره­ لازم برای قبولی در حدود ۵۰۰ است.

شرایط و مدارک لازم برای شرکت در آزمون MCAT

  • شرکت در آزمون MCAT هیچ گونه محدودیت سنی ندارد.
  • برای شرکت در آزمون امکت به همراه داشتن اصل پاسپورت و اسکن و اصل مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی ضروری است.
  • حتما بایستی در رشته‌­های مرتبط فارغ التحصیل شده باشید.
  • متقاضیان فقط می توانند به تعداد ۳ دفعه در سال اول، ۴ دفعه در طی ۲ سال و ۷ دفعه در کل دوره­ ی تحصیلی شرکت کنند.
  • این آزمون فقط برای رشته­ های مرتبط با پزشکی است.
  • افرادی که قصد کار و زندگی در آمریکا و کانادا را داشته باشند، واجد شرایط محسوب می‌­شوند.

کشورهای پذیرنده  زمون MCAT

مؤسسه‌ی AAMC هر ساله در کشورهای آمریکا و کانادا اقدام به برگزاری آزمونMCAT می کنند­‌ تا براساس این آزمون، افراد با استعداد را به دانشگاه‌­ها معرفی کنند. از این رو، این آزمون درکشورهای آمریکا و کانادا و برای ورود به زمینه­‌ی پزشکی ضروری است.

مدت زمان اعتبار آزمون MCAT

از زمانی که نمره این این آزمون اعلام می شود، به مدت ۳ سال نتیجه این آزمون برای افراد پذیرفته شده اعتبار دارد.

زمان اعلام نتیجه­‌ی آزمون MCAT

یکی از ویژگی های این آزمون است که نتایج آن خیلی سریعتر از آزمون های بین المللی رایج اعلام می شود. از انجایی که این آزمون به صورت اینترنتی برگزار می شود پس از اتمام آزمون در همان لحظه یک نمره ­اولیه در اختیار داوطلبان قرار داده می شود. اما نتایج رسمی و ارائه­ ی آن ها به مؤسسات و دانشگاه­ های کشور آمریکا در حدود یک ماه بعد از برگزاری آزمون است.

تاریخ های برگزاری آزمون

برحسب نیاز کشورهای آمریکا و کانادا نسبت به رشته ­های پزشکی در سال به دفعات زیادی آزمون امکت برگزار می ­شود. بطور کلی در سال در حدود ۲۵  تا ۳۰ بار در سال بین ماه‌­های ژانویه و سپتامبر در مراکز معتبر و تأیید شده­ توسط کشورهای آمریکا و کانادا برگزار می­گردد.

کشورهای میزبان برای برگزاری آزمون MCAT

آزمون MCAT در تمامی مراکز مورد تأیید این کشور کانادا و آمریکا برگزار می شود. این کشورها شامل انگلستان، استرالیا، فرانسه، المان، ژاپن، سنگاپور، چین، هنگ‌کنگ، گوآم، لبنان، پورتوریکو، تایوان، قطر، آفریقای‌جنوبی، تایلند هستند.

هزینه ­‌ی شرکت در آزمون MCAT

هزینه­‌ی شرکت در آزمون امکت به منطقه­‌ی محل اقامت بستگی دارد که از این لحاظ به سه منطقه‌­ی طلایی، نقره­ای و برنزی تقسیم بندی می شود. متقاضیانی که در منطقه­‌ی طلایی هستند، تاریخ و زمان بیشتری برای امتحان دارند و هزینه هایی کمتری برای تغییر آزمون، برای کنسل کردن آزمون بپردازند.  هزینه­‌ی ثبت نام افراد در این منطقه ۳۱۵ دلار است. متقاضیانی که در منطقه­‌ی نقره­ای هستند، همان هزینه­‌ ثبت نام را دارند اما از ویژگی های فوق برخوردار نیستند. متقاضیانی که در منطقه­‌ی برنزی هستند هزینه­‌ی ثبت نام برای آنان در حدود ۳۷۰ دلار است.

پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE General | پرداخت SEVIS Fee | پرداخت هزینه سفارت آمریکا | ایمیل مکاتباتی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان