روش های نوشتن یک SOP قدرتمند

نگارش انگیزه نامه
5/5 - (1 امتیاز)

روش های نوشتن یک SOP قدرتمند

می توان گفت که SOP یا Statment of purpose که در زبان فارسی انگیزه نامه یا بیانیه هدف هم ترجمه می شود مهمترین موردی است که یک دانشجو در طی تحصیلات خود باید بنویسد. بطور خلاصه SOP باید نشان دهنده توانایی ها، تجربیات و انگیزه شما از تحصیل در رشته مد نظرتان باشد.

اصطلاحات متدوال معادل SOP

علاوه بر این SOP در برخی دانشگاه ها اسم های متفاوتی دارد که برخی رایج ترین آنها عبارتند از:

  • Statment of intention
  • Letter of intent

یک SOP قوی باید بتواند علاوه بر اینکه توضیح می دهد شما چرا برای رشته و دانشگاه مد نظرتان اپلای می کنید، مسیر شما برای رسیدن به این تصمیم را هم ترسیم می کند. شاید در ایران چنین چیزی مرسوم نباشد، اما در دانشگاه های آمریکایی، کانادایی و اروپایی، اساتید و کمیته پذیرش مایلند بدانند شما چرا تصمیم دارید چند سال از بهترین سال های زندگی خود را صرف رشته مورد نظرتان بکنید.

نمونه های آماده در اینترنت را می توان با یک سرچ ساده پیدا کرد و می توان دریافت که تکراری می باشند و بسیاری از دانشگاه های معتبر جهان سیستم های بررسی “کپی” یا سرقت ادبی (Plagiarism) دارند و تمامی SOP ها و Essay های درخواستی خود را توسط آنها چک می کنند.

برسد که SOP نوشته شده شما در واقع کپی برداری از منابع آماده موجود در اینترنت یا هر جای دیگری بوده، هیچ یک از چیز هایی که در SOP خودتان نوشته اید ارزشی نخواهند داشت و استاد همه آنها را به عنوان متنی که از پیش آماده شده است در نظر می گیرد. علاوه بر این، وقتی استاد ببیند شما حتی برای آماده کردن یک SOP وقت و انرژی نگذاشته اید، به این نتیجه می رسد که شما به هیچ وجه انگیزه ای برای ادامه تحصیل زیر نظر او و در رشته ای که برایش اپلای می کنید را ندارید و به احتمال زیاد از انتخاب شما صرف نظر خواهد کرد

بنابراین در نگارش SOP خودتان مشارکت داشته باشید و یا از راهنمایی افراد توانمند استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی: تفاوت رزومه و CV | آشنایی با دانشگاه پرینستون آمریکا | دانشگاه استنفورد آمریکا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان