زندگی و تحصیل در سنگاپور

زندگی و تحصیل در سنگاپور

زندگی و تحصیل در سنگاپور برای ایرانیان

زندگی و تحصیل در سنگاپور | کسانی که تحصیل با کیفیت را در یکی از برترین مراکز اقتصادی و صنعتی جهان را دوست دارند تجربه کنند و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را نیز از دانشگاه محل تحصیل در قالب بورس تحصیلی دریافت کنند، سنگاپور یکی از بهترین گزینه ها است.

سنگاپور برای ایرانی‌ها، یک مقصد تحصیلی و تحقیقاتی برون‌مرزی بسیار عالی می تواند باشدچون، کشوری است که اسلام را به عنوان سومین مذهب رسمی خود پذیرفته و با چندین میلیون جمعیت، به اندازه چندین کشور اروپایی، هم تولید و هم صادرات علمی دارد. برای کشورهای در حال توسعه مانند ایران، این کشور دارای ظرفیت‌های قابل استفاده بسیاری است.

یکی دیگر از ویژگی سنگاپور این است که از معدود کشورهای آسیا مانند فلیپین ، به شمار می رود که زبان انگلیسی در سطح خوب در آن رواج دارد و همه دانشگاه‌ها به این زبان فعالیت دارند. کیفیت بالای تحصیل و زندگی در این کشور در کنار فرصت های بورسیه متنوع خوب، سبب شده تاهزاران دانشجو از سراسر جهان، دانشگاه‌های این کشور را برای مقاطع مختلف تحصیلی انتخاب کنند.


شرایط زندگی اقتصادی در سنگاپور

زندگی و تحصیل در سنگاپور | سنگاپور امروزه به عنوان بارزترین اقتصاد جهان و همچنین در رده هفتم پایین‌ترین نرخ فساد اداری (corruption) و یکی از اقتصادهای برتر قاره آسیا شناخته می شود که بیشترین سرانه GDP را در میان کشورهای جهان به خود اختصاص داده است. جمعیت چند میلیونی این کشور کوچک آسیایی، ظرف سال گذشته میلادی بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار صادرات و کمتر از ۵۰۰ میلیارد دلار واردات داشته است که این تراز مثبت تجاری ، نقش بی بدیل و موفق تولید علم این کشور را در دنیای کنونی نشان می‌دهد.

بنابراین، اگر این کشور را نیز مانند کره جنوبی و ژاپن، در فهرست انتخاب‌های خود برای تحصیل درخارج از مرزها قرار بدهید، یک انتخاب بسیار موفق را انجام داده‌اید که می‌تواند فرصت‌های شغلی و تحصیلی گسترده و در کلاس بین‌المللی برای شما به ارمغان آورد. فرصتی که قطعا در اکثر کشورهای اروپایی، قادر به تجربه آن نخواهید بود.


شرایط رشد علمی در سنگاپور

زندگی و تحصیل در سنگاپور | این کشور از دهه هشتاد میلادی به بعد ، از موفقیت های علمی و صنعتی بیشتری از برخی از کشورهای آسیایی مانند مالزی و حتی کره جنوبی برخوردار بوده و حتی برخی از کشورهای تراز اول اروپا مانند فرانسه و هلند، رشدی پایین تر از سنگاپور را تجربه کرده اند.

در سنگاپور ۳ دانشگاه معتبر وجود دارد که یکی از برترین دانشگاه های نوظهور جهان هستند و در تولید مقالات در حوزه های مختلف، سابقه طولانی دارند. این دانشگاه ها به دلیل کسب رتبه های بالا و معتبر بین دانشگاه های جهان به ویژه در سالهای اخیر توجه دانشجویان ایرانی را برای اخذ پذیرش به خود جلب کرده اند. از مزایای دیگر این کشور رفت و آمد آسان به ایران است که مشکلاتی که دانشجویان آمریکایی و کانادایی و غیره برای رفت و آمد و گرفتن ویزا دارند، را ندارد.

همچنین بورس دانشگاه های سنگاپور برای هزینه های دانشجویان کافی است. از طرفی دیگر به دلیل آنکه دانشگاه های سنگاپوری سطح علمی دانشجویان ایرانی را مورد تایید می دانند، پذیرش دانشجویان ایرانی با استقبال بیشتری رو به رو است، گرفتن پذیرش از این دانشگاه ها ساده تر به نظر می رسد .


شرایط کمک هزینه تحصیلی در سنگاپور

زندگی و تحصیل در سنگاپور | برنامه بورسیه سینگا چند سالی است این کشور را در عرصه فرصت های تحصیلی به عنوان یکی از برترین قطب های آسیا معرفی کرده است، که زمینه خوبی برای جذب شمار زیادی از محققان کشورهای گوناگون را فراهم نموده، حتی بدون هیچ گونه تعهد کاری و آکادمیک بعدی!

موسسه Agency for Science, Technology and Research یا A*STAR یک موسسه تحقیقاتی است که بورس های مختلفی برای حمایت دانشجویان با استعداد تهیه کرده است که از میان آنها بورس Singapore International Graduate Award یا SINGA برای دانشجویان ایرانی مناسب تر به نظر می رسد.

جایزه SINGA برای دانشجویانی است که برای اولین بار در سنگاپور مشغول به تحصیل می شوند. برای دانشجویانی که قبلادر سنگاپور مشغول تحصیل شده اند، بورس های دیگری را در نظر گرفته شده است که با مراجعه به سایت A*STAR می تواند از شرایط آنها اطلاع یابید.

در حقیقت SINGA یک همکاری بین A*STAR و دانشگاه های NUS و NTU است. دانشجویان می توانند کارهای تحقیقاتی خود را بین A*STAR ، NUS و NTU انتخاب کنند. مدرک Phd توسط یکی از دانشگاه های NUS یا NTU اعطا خواهد شد.

قابل ذکر است که SINGA فقط دوره های دکترا برای حوزه های علوم پایه و مهندسی را حمایت می کند و رشته های MBA یا Finance یا مدیریت بازرگانی یا معماری حمایت نمی کند.


شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه های سنگاپور

زندگی و تحصیل در سنگاپور | آن طور که خیلی ها تصور دارند، پذیرش در دانشگاه های سنگاپور کار دشواری نیست. دانشگاه های سنگاپور برخلاف دانشگاهای سوئد و نروژ که بر اساس پوزیشن های تحصیلی دانشکده ها، نسبت به پذیرش دانشجوی دکترا و پسا دکترا اقدام می کنند و زمان خاصی هم دارد، محدودیتی در پذیرش دانشجوی دکترا نداشته و دانشجویان می توانند در هر زمانی، برای تحصیل عالی در دانشگاه های این کشور اقدام کنند.

پس برای پذیرش در دانشگاه های سنگاپور، نیاز است که متقاضیان با اساتید دانشکده رشته ای که قصد اپلای داشته تعامل کرده و نسبت به ترغیب ایشان به سرپرستی دوره دکترا ایشان تلاش کنند.
برای پذیرش در دانشگاه های سنگاپور، نیاز به GRE یا GMAT ندارید و حتی برخی از دانشگاه ها، الزامی به ارائه IELTS-TOEFL بر اساس حداقل نمره ندارند. یعنی MINIMUM BAND SCORE REQUIREMENT شاید از شما درخواست نشود. اما توصیه می شود چون که برای دریافت پوزیشن با افراد دیگری رقابت می کنید ، برای پذیرش قطعی، آیلتس بالای ۶.۵ و تافل بالای ۸۰ در اختیار داشته باشید.

علاوه بر این دانشجویان به دو روش می توانند برای پذیرش اقدام کنند. یک روش از طریق a-star و روش دیگر با تماس مستقیم به خود دانشگاه میسر است.


هزینه زندگی در سنگاپور

زندگی و تحصیل در سنگاپور | با توجه به این که هزینه تحصیل در سنگاپور جدا از هزینه زندگی در سنگاپور است ، تخمین زدن هزینه های زندگی امری ضروری است . هزینه زندگی در سنگاپور نسبت به خیلی از کشور ها مقرون به صرفه تر است . هزینه های زندگی به طور کلی شامل هزینه خوابگاه ، خوراک ، حمل و نقل درون شهری و … می باشد که به طور کلی این هزینه ها حدودا ۱۰۰۰۰ دلار در سال می باشد .


مزایای بورس سینگا

زندگی و تحصیل در سنگاپور | ولی مواردی که بورس سینگا پوشش میدهد و تا کنون برخی از ایرانیان موفق به دریافت این بورس شده اند عبارتند از :

  • تمام شهریه دانشگاهی
  • پرداخت هر ماه ۲۲۰۰ دلار سنگاپور که به طور سالیانه ۲۵۰۰۰ دلار سنگاپور خواهد شد که میتواند به ۲۶۰۰ دلار در ماه و ۳۲۰۰۰ دلار در سال بعد از گذراندن امتحانات افزایش یابد.
  • پرداخت کمک هزینه ۱۲۰۰ دلار سنگاپور فقط برای یک بار
  • پرداخت ۱۴۰۰ دلار سنگاپور برای هزینه هواپیما فقط یک بار

البته این مقادیر ممکن است دچار تغییر شده باشند. برای استفاده کنندگان از این بورس امکان کار نیمه وقت در حین دوره Phd وجود ندارد. SINGA یک کمک هزینه برای کارهای تحقیقاتی تمام وقت است و شما اجازه ندارید در حین تحصیل در سنگاپور به کار دیگری مشغول شوید .

هیچ گونه وثیقه و یا تعهدی برای بورس های تحصیلی SINGA وجود ندارد و بعد از اتمام تحصیل نیاز نیست که دانشجو در سنگاپور به کار بپردازد.
اما اگر دانشجوی پذیرفته شده نتواند با موفقیت دوره را به اتمام رسانده و یا اینکه در میانه دوره تحصیلی اش انصراف دهد، بایستی تمامی مبلغ دریافتی را باز پرداخت کند.

لیکن می بایست به این نکته توجه شود که مبلغ مقرری در هر ماه برای یک دانشجوی مجرد کافی است.

دانشجویان متاهل باید در نظر داشته باشند که همراه داشتن خانواده هزینه بیشتری نیاز دارد. معمولا مبلغ ۱۵۰۰ دلار در هر ماه برای یک دانشجوی مجرد کافی است.


مقالات مفید: نگارش کاورلتر (cover letter) | سایت های اعلام پوزیشن و فاند تحصیلی سوئیس | معرفی سایت بورسیه تحصیلی دانمارک


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان