نکات مهم در مورد تحصیل و ویزای تحصیلی آلمان

تحصیل در کالج آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

برای دانشجویان و متقاضیانی که آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی انتخاب می کنند آگاهی از مراحل ویزای می تواند کمک کننده و تسهیل کننده باشد. بدین منظور مراحل اخذ این ویزا را بیان خواهیم کرد.

اثبات امکان تأمین مالی

برای درخواست ویزای دانشجویی در بدو ورود به آلمان ، متقاضیان بایستی حداقل ۸۶۴۰ یورو به مدت یک روز یا بیشتر در حساب بانکی در ایران (هر بانک دلخواه) قرار دهد و یک نامه تمکن مالی به زبان انگلیسی از بانک دریافت کند و به سفارت ارائه دهد. ، زیرا ویزایی که سفارت صادر میکند ۳ ماه اعتبار دارد و بعد از ۳ ماه باید به ۱ سال تمدید شود و برای تمدید ویزا این مبلغ باید در حساب بانکی بنام دانشجو در آلمان افتتاح شود.

برخی از شهر ها در آلمان پس از ورود متقاضی مبلغ ۸۶۴۰ یورو را بلاک میکنند و فقط دانشجو مجاز به برداشت ۶۵۰ یورو در ماه میباشد، برخی شهر ها هم خیر و فقط یک روز کافیست که اون مبلغ جهت تمدید ویزا در بانک بماند.

کار دانشجویی

دانشجویانی که ابتدا بایستی دوره ی فشرده زبان آلمانی در آلمان بگذرانند ، در برخی شهر ها در طی دوره ی زبان اجازه کار نخواهند داشت. در طول دوره ی تحصیل کلیه ی دانشجویان به مدت هفته ای ۲۰ ساعت اجازه کار را دارند. به ازای هر ساعت کار دانشجویی یک دانشجو میتواند حداقل ساعتی ۸ یورو درامد داشته باشد.

بنابراین تقریبا دانشجویان میتوانند حداقل ماهانه ۵۰۰ یورو درامد داشته باشند که ۹۰ ٪ هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش میدهد. دانشجویان اجازه ی کار در داخل و یا خارج از دانشگاه را دارا میباشند و کار دانشجویی میتواند هم مرتبط و هم غیر مرتبط با رشته ی تحصیلی دانشجو باشد.

بورسیه تحصیلی

بجای ۸۶۴۰ یورو، اگر شخصی در داخل آلمان ساپورت مالی متقاضی را متقبل شود و یا دانشجو، بورسیه ای از آلمان داشته باشد ، لذا وی از ارائه ی ۸۶۴۰ یورو معاف است.

ویزای خانواده

در صورتیکه یکی از زوجین پذیرش تحصیلی از دانشگاههای آلمان را دارا باشد ، همزمان همسر وی و فرزندان زیر ۱۸ سال میتوانند برای ویزای همراه نیز اقدام کنند و باهم وارد کشور آلمان شوند. همسری که ویزای همراه دریافت میکند اجازه ی تحصیل و کار نخواهد داشت.

شخصی که با ویزای همراه وارد کشور آلمان شده است آن ویزا قابل تبدیل به دانشجویی نمیباشد. فرزندان اجازه ی تحصیل رایگان در موسسات و مدارس آموزشی آلمان را دارند.

هزینه زندگی

هزینه های زندگی در آلمان (ماهانه) ۶۵۰ یورو بطور متوسط میباشد. شهریه ی دانشگاههای آلمان در حد رایگان میباشدو بین ترمی ۲۰۰ الی ۵۰۰ یورو می باشد. هزینه ی زندگی دانشجویی بصورت متاهلی ماهانه حدودا ۱۰۰۰ یورو تخمین زده میشود و می تواند به ازای هر فرزند ۲۰۰ الی ۳۰۰ یورو ماهانه افزایش میابد.

اقامت دائم

پس از اتمام تحصیل ، دولت آلمان ۱۸ ماه به دانشجویان فرصت یافتن شغل میدهد و از لحظه ای که دانشجویان کار پیدا میکنند ، اگر ۳ سال با ویزای کاری زندگی کنند و به مدت ۶۰ ماه مالیات پرداخت کرده باشند (از شروع تحصیل) ، اقامت دائم دریافت خواهند کرد . مالیات هایی که در دوران دانشجویی پرداخت میشود برای دریافت اقامت دائم بصورت نصف قابل محاسبه است.

زمان اخذ پذیرش

پروسه اخذ پذیرش از دانشگاههای آلمان به طور میانگین تقریبا ۲ الی ۳ ماه و همچنین پروسه ی ویزای دانشجویی آلمان ۸ الی ۱۰ هفته زمان می برد. عموما جهت درخواست پذیرش، متقاضیان نیازی به ارائه ی مدرک زبان آلمانی به جز در دانشگاه های آلمانی زبان را ندارند.

شرایط دوره ها

فقط متقاضیانی میتوانند برای برنامه های انگلیسی زبان در مقطع ارشد اقدام کنند که دارای معدل کارشناسی بالای ۱۴ باشند و معدل زیر ۱۴ از شانس بسیار ضعیفی برای گرفتن پذیرش انگلیسی زبان برخوردار هستند. متقاضیان در مقطع کارشناسی و ارشد (آلمانی زبان) که دارای معدل بالای ۱۲ باشند امکان درخواست پذیرش برای آنها وجود دارد.

پیشنهاد مطالعه: شرایط ورود به کالج های آلمان | سنجش تاثیر مجلات | تحصیل پزشکی بدون مدرک زبان

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان