تحصیل رایگان در آلمان فقط با هزینه های جانبی

تحصیل رایگان در آلمان

تحصیل رایگان در آلمان

تمامی متقاضیان می توانند در آلمان بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای مشغول به تحصیل شوند. این موضوع برای تمامی دانشجویان مقیم کشور های عضو اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا می باشد و شامل تمامی برنامه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی است.  در سال های اخیر، قانونی مبنی بر دریافت تنها ۱۰۰۰ یورو در سال از دانشجویان به عنوان شهریه تصویب شد که در سال ۲۰۱۴ منسوخ اعلام گردید. مساله رایگان بودن هزینه دانشگاه ها در آلمان قانونی است که توسط دولت این کشور تصویب شده است.

☑️ پیشنهاد مطالعه: مشاوره رایگان تحصیل در استرالیا

آیا هزینه شهریه در آلمان دریافت می شود؟

معمولا می توان در آلمان به صورت رایگان تحصیل نمود اما استثنائاتی نیز وجود دارد. در آلمان فقط دانشگاه های دولتی رایگان هستند و اگر قصد تحصیل در دانشگاه های غیر دولتی دارید ملزم به پرداخت شهریه هستید. به دلیل رقابت بین دانشگاه های دولتی، برنامه هایی که در دانشگاه های غیر دولتی برگذار می گردند آنچنان زیاد نیست و در کنار آن بورسیه نیز به این دانشجویان تعلق می گیرد.

از سال ۲۰۱۷، دانشگاه های دولتی در منطقه بادن-وورتمبرگ از دانشجویان غیر اروپایی و غیر عضو اتحادیه اروپا شهریه دریافت می کند. این مساله شامل دانشگاه های استات گارت، کارلسروهه، منهیم، فریبورگ، هایدلبرگ و دیگر شهر ها می باشد. شهریه در این دانشگاه ها تقریبا معادل با ۱۵۰۰ یورو در هر ترم است که نسبت به هزینه شهریه سایر کشور ها بسیار ارزان تر است.

علاوه بر این بعضی از کالج یا دانشگاه ها، بورسیه هایی را به دانشجویان برای تامین هزینه کتاب و هزینه های زندگی اعطا می کنند. از این رو به دانشجویانی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند ماهانه ۶۵۰ یورو به مدت ۴ الی ۵ سال تا زمان اخذ مدرک کارشناسی اعطا می شود. نیمی از این کمک هزینه به عنوان وام بدون بهره بایستی به دولت پرداخت شود.

تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های تحصیل رایگان آلمان

همانطور که گفته شد دولت المان شهریه تحصیل در مقاطع پایین تر از ارشد در دانشگاه های آلمان را لغو نموده است. از این رو در حال حاضر دانشجویان داخلی و بین المللی می توانند به صورت رایگان در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی تحصیل نمایند. دانشجویان بایستی فقط هزینه ای ناچیزی بابت هزینه های خدماتی در حدود ۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم برای پوشش هزینه اداری، سفر، خورد و خوراک خود پرداخت کنند.

در دانشگاه های خصوصی موسسات و دانشگاه های خصوصی که از سوی دولت کمک هزینه ای دریافت نمی کنند، به پرداخت شهریه وابسته هستند. بنابراین این شهریه ها توسط دولت تعیین نمی شوند م. بنابراین مکن است این هزینه ها در حدود ۲۰۰۰۰ یورو در سال نیز مشخص شود.

دوره های کارشناسی ارشد در آلمان یا بصورت پیوسته هستند به این معنا که دانشجویان مستقیما از دوره کارشناسی وارد دوره ارشد می شوند، یا غیر پیوسته که دوره ای مستقل در زمینه ای تخصصی می باشند. دوره های پیوسته در کشور آلمان معمولا برای دانشجویان بومی و اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی رایگان می باشند. دوره های غیر پیوسته ارشد نیز شهریه ای تا حدود ۵۰۰۰ یورو در سال در دانشگاه های دولتی و تا ۳۰۰۰۰ یورو در سال در دانشگاه های خصوصی ممکن است داشته باشند.

دوره های دکتری نیز در دانشگاه های دولتی تا ۶ ترم اول تحصیل دانشجویان ملزم به پرداخت شهریه نمی باشند. با این حال مانند دوره های کارشناسی و ارشد دانشجویان بایستی در حدود کمتر از ۳۰۰ یورو بابت پوشش هزینه ها دانشگاه در هر ترم پرداخت نمایند.

اجاره خانه در آلمان | خوابگاه های دانشجویی در استرالیا | دوره های آنلاین آمادگی آیلتس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان