مهمترین تفاوت رزومه و سی وی چیست؟

تفاوت رزومه و سی وی
5/5 - (1 امتیاز)

تفاوت رزومه و سی وی (CV)

سه تفاوت رزومه و سی وی شامل طول، هدف و طرح میان رزومه و سی وی وجود دارد. تفاوت اصلی دیگر بین رزومه و CV تعداد صفحات، مطالب گنجانده شده و هدف از نگارش آن می باشد. با وجود اینکه رزومه و CV در فرصت های تحصیلی و شغلی مورد استفاده قرار می گیرند، اما به دلیل تفاوت رزومه و سی وی این دو قابل جایگزینی با یکدیگر نیستند. در سی وی بایستی بسیار مفصل‌تر نسبت به شرح سوابق کاری و تحصیلی خود نوشت از این رو تعداد صفحات آن محدود نمی‌باشد. علاوه بر این متقاضی می‌تواند مقالاتی که به چاپ‌ رسانیده است و یا در دست چاپ دارد نیز می تواند در رزومه CV خود وارد نماید.

از دیگر تفاوت رزومه و سی وی  می توان به این مورد اشاره کرد که سی وی برخلاف رزومه قابل تغییر نیست. به این دلیل که شرح کامل سابقه و علایق شما ثابت است و نباید تغییری در آن ایجاد شود؛ اما در رزومه می‌توان بسته به شغل مورد نظر، به تجارب حرفه‌ای خود، تأکید بیشتری داشت و موارد غیر مرتبط و غیر ضروری را حذف کرد، زیرا تعداد صفحات رزومه نباید بیشتر از دو صفحه باشد.

سی وی چیست؟

  •  همانند رزومه، سی وی خلاصه ای از تجربه و مهارت های یک فرد را فراهم می کند.مهمترین تفاوت رزومه و سی وی در ظاهر و تعداد صفحات است که معمولا CV از لحاظ محتوا طولانی تر از رزومه است (حداقل دو یا سه صفحه).
  • سی وی در بردارنده اطلاعات در زمینه های تحصیلاتی، از جمله تجربه های آموزشی، مدارک تحصیلی، تحقیقات، جوایز، نشریات، مقالات علمی، همایش ها، و دیگر دستاوردها است. از این رو سی وی بسیار طولانی تر از رزومه می باشد، چون شامل اطلاعات بیشتر، به ویژه در مورد زمینه های دانشگاهی می باشد.

 

پیشنهاد مطالعه: اصول نگارش رزومه و سی وی و تفاوت های آنها

 

موارد استفاده از سی وی

در موقعیت های شغلی تقریبا به طور انحصاری در کشورهایی به جز آمریکا، سی وی مورد استفاده قرار می گیرند. در اروپا، خاورمیانه، آفریقا یا آسیا، معمولا انتظار دریافت سی وی وجود دارد. در آمریکا، افرادی که در دانشگاه و یا موقعیت های تحصیلی هستند، از سی وی به جای رزومه و کاورلتر استفاده می کنند. بنابراین، CV در وحله اول در زمان اپلای برای موقعیت های تحصیلی، علمی، پزشکی یا تحقیقاتی بین المللی و یا هنگام اپلای برای دریافت بورسیه های دانشجویی یا کمک هزینه های تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرند.

مواردی که باید در سی وی ذکر شود؟

همانطور که بیان شد تفاوت رزومه و سی وی در تعداد صفحات و محتوای هر یک است. اما تشابهات بسیاری نیز دارند. همانند رزومه، سی وی بایستی شامل اطلاعاتی نظیر نام، اطلاعات تماس، تحصیلات، مهارت ها و تجربه شما باشد. علاوه بر رعایت اصول اولیه، سی وی باید شامل تجربه های تحقیقاتی و علمی آموزشی، انتشارات، کمک هزینه های تحصیلی، انجمن های حرفه ای و مدارک، جوایز و سایر اطلاعات مربوط به موقعیت مورد نظر شما باشد.

سفارش نگارش رزومه و cv

شباهات های موجود میان رزومه و سی وی باعث شده است بسیاری این دو سند را با یکدیگر اشتباه گرفته و در موقعیت های نادرست از انها استفاده کنند. به همین سبب نگارش تخصصی و حرفه ای رزومه و سی وی متناسب با موقعیتی که برای آن به کار برده می شود بسیار مهم است. مجموعه همیارپروزه نوین با همکاری کارشناسان حرفه ای و متخصص در این حوزه می تواند به متقاضیان محترم راهنمایی های لازم را ارائه داده و یا نارش تخصصی رزومه و سی وی شما را به عهده بگیرد.

درخواست نگارش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان