فرم ارزیابی وضعیت پرونده تحصیلی + مشاوره رایگان

تحصیل در کالج آلمان | ثبت نام کالج آلمان

تحصیل در کالج آلمان

تحصیل در کالج آلمان

تحصیل در کالج آلمان | در کشور آلمان رفتن به دانشگاه حتی برای خود آلمانی ها کار چندان ساده ای نمی باشد. متقاضیان آلمانی بعد از طی کردن Gymnasium (آخرین مقطع تحصیلی قبل از دانشگاه)، باید مدرکی را با عنوان Abitur اخذ کنند. اخذ این مدرک تا حدود زیادی مشکل می باشد و بطور کلی دوره ی Gymnasium برای افرادی که از نظر تحصیلی بهتر از بقیه هستند می باشد. بنابراین پیش نیاز رفتن به دانشگاه در آلمان داشتن مدرک Abitur می باشد.

مقاضیانی که دوران متوسطه و پیش دانشگاهی خود را در خارج از آلمان به پایان رسانده اند و این مدرک را ندارند باید یک دوره ی یک ساله (شامل دو ترم تحصیلی) را در یکی از کالج های سراسر آلمان به اتمام برسانند تا مدرکی معادل با Abitur دریافت کنند و بتوانند در یکی از دانشگاه های آلمان تحصیل کنند. بنابراین کالج ها یک ساختار آموزشی دولتی هستند تا متقاضیان بین المللی که مدرک تحصیلی شان با Abitur یکسان نیست برای تحصیل در دانشگاه های آلمان را آماده کنند.

کالج ها در آلمان یک ساله هستند و اگر متقاضی در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل باشد در سال سوم می تواند برای خود دانشگاه درخواست دهد. علاوه بر این متقاضی با داشتن مدارک دیپلم و دبیرستان و کارنامه قبولی کنکور می تواند برای کالج ها اقدام کند.


شرایط تحصیل در کالج آلمان

تحصیل در کالج آلمان | یکی از شرایط ورود یه کالج آلمان پیش از شروع به تحصیل، قبولی در آزمون ورودی آن است، که معمولا در قالب یک امتحان زبان آلمانی برگزار می‌شود.

پس از اینکه متقاضی توانست در کالج ها حضور یابد، باید در یک امتحان پایانی شرکت کند و با توجه به نمرات کسب شده در دانشگاه ها پذیرفته می شود.

دانشجویانی که در کالج تحصیل می کنند، برخلاف دانشجویان در دانشگاه ها فقط در دوران تعطیلات بین دو ترم اجازه کار دارند.

هر کالج مربوط به یک یا چند دانشگاه واقع در یک ایالت است و ساختاری زیر نظر دانشگاه ها دارند.

اکثر کالج ها در آلمان به غیر از چند ایالت خاص مانند دو کالج شهرهای Dresden و Glauchau رایگان می باشند. البته در سایت کالج و دانشگاه مربوطه این نکته ذکر شده است.


مقاله مرتبط: بهترین منابع آزمون تافل | آزمون کالج های آلمان | فاند دانشجوی دکتری سوئد


دوره های تحصیلی در کالج های آلمان

رشته ی تحصیلی در کالج ها بستگی به هدف برای تحصیلات آینده در دانشگاه های آلمان دارد. بطور کلی رشته‌ های تحصیلی‌ در کالج‌ هایی‌ که منجر به ورود به دانشگاه می شوند به پنج دسته کلی تقسیم بندی می شوند:

  1. فنی‌ مهندسی‌ (T-Kurs)
  2. تجربی‌ (M-Kurs)
  3. انسانی‌ (G-Kurs)
  4. اقتصاد و مدیریت (W-Kurs)
  5. زبان (S-Kurs)

انواع رشته های فنی حرفه ای کالج آلمان

علاوه بر این برای ورود به مدارس فنی و حرفه‌ای، کالج هایی نیز وجود دارند که رشته‌های آنها به چهار دسته تقسیم می شوند که به صورت زیر می باشند:

  1. فنی‌ مهندسی‌ (TI-Kurs)
  2. اقتصاد و مدیریت (WW-Kurs)
  3. هنر (GD-Kurs)
  4. علوم اجتماعی (SW-Kurs)

تحصیل در کالج آلمان  | در کالج ها چندین رشته وجود دارند که با توجه به رشته ای که در فرم پذیرش تکمیل شده است، انتخاب می شوند. مثلا متقاضی که قصد دارد تا در فنی و مهندسی ادامه تحصیل دهد باید در یه رشته خاص به نام TI -Kurs که درس هایی متناسب با رشته ی فنی مهندی دارد شرکت کند.


امتحان ورودی و پایانی کالج های آلمان

تحصیل در کالج آلمان | برای اخذ پذیرش در کالج ها، متقاضیان باید در امتحان ورودی ( Aufnahmetest ) یا (Aufnahmeprüfung) شرکت نمایند تا در صورت قبولی مجاز به ثبت نام شوند. این امتحان وروردی در کالج ها متفاوت می باشد و در بعضی کالج ها از دو بخش آلمانی و ریاضی و در برخی کالج های دیگر فقط از آلمانی تشکیل شده است.

امتحان پایانی کالج FSP یا Feststellungspruefung از دو بخش نوشتاری و شفاهی تشکیل شده است که با قبولی در این امتحان، مجوز اتمام دوره کالج به متقاضی داده می شود و از این رو وی اجازه تحصیل در تمام دانشگاه های آلمان را کسب می کند. پس از اخذ این مدرک و با توجه به نمره ی کسب شده، می توان برای درخواست پذیرش از دانشگاه ها اقدام کرد.


مقالات مفید: گواهی پذیرش کبک | تغییر زمان و مرکز آزمون تافل | ارزشیابی مدرک تحصیلی در آلمان


 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان