سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادا | سوال دانشجویان ایرانی در کانادا

ویزای استارت آپ کانادا

سوالات متداول دانشجویان ایرانی در کانادا

آیا برای دریافت پذیرش از کالج ها یا دانشگاه های کانادا حتما به نمره زبان نیاز دارم؟

بسیاری از دانشگاه ها در مقاطع بالای کارشناسی، بدون نمره زبان آکادمیک مانند آیلتس آکادمیک، تافل و یا بعضا PTE به متقاضی پذیرش نخواهند داد. دلیل این امر آنست که رقابت برای دریافت پذیرش از دانشگاه ها بسیار زیاد است. البته برای مقطع کارشناسی این امکان برای متقاضی وجود دارد که بدون نمره زبان هم پذیرش مشروط (به گذراندن دوره زبان) را از برخی دانشگاه دریافت کند.

اما در مورد کالج های دولتی و معتبر قضیه متفاوت است و متقاضیانی که مدرک زبان مورد نیاز را ندارند نیز شانس کافی برای دریافت پذیرش (البته به صورت مشروط) را خواهند داشت.

پذیرش مشروط چیست؟

پذیرش مشروط یا Conditional به این معنی است که موسسه آموزشی ابتدا به فرد پذیرش ورود به دوره زبان را خواهد داد و سپس در صورتی که فرد متقاضی دوره زبان را با موفقیت پشت سر گذاشت به وی اجازه تحصیل در دوره مورد نظر داده می شود.

نمره زبان آکادمیک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه ها و کالج ها چه نمره ای است؟

این نمره ها مخصوصا در مورد تافل تقریبی است ولی در مورد آیلتس آکادمیک با تقریب بالایی در مورد همه کالج ها و دانشگاه ها دقیق است.

در مورد دانشگاه ها در اکثر مقاطع و رشته ها: آیلتس آکادمیک ۶٫۵ به بالا، تافل ۸۵ به بالا و PTE 60 به بالا

در مورد کالج ها در دوره های : آیلتس آکادمیک ۶ به بالا، تافل ۸۰ به بالا و PTE 54 به بالا

در مورد دوره های Post Graduate: کالج ها آیلتس آکادمیک ۶٫۵ به بالا، تافل ۸۸ به بالا و PTE 60 به بالا

آیا با اخذ پذیرش از موسسه آموزش عالی معتبر مانند دانشگاه یا کالج، صدور ویزای تحصیلی قطعی است؟

بررسی پرونده برای ویزا و صدور ویزا کانادا در اداره مهاجرت کانادا صورت می پذیرد و حتی اگر متقاضی دارای پذیرش از بهترین دانشگاه کانادا نیز باشد، پرونده ویزای وی با دقت کامل توسط آفیسرهای اداره مهاجرت کانادا بررسی خواهد شد. پس از بررسی کامل پرونده، این آفیسرها هستند که تصمیم می گیرند ویزا برای چه کسی صادر شود و برای چه فردی صادر نشود.

البته اینگونه نیست که آفیسرها موارد لازم و مهم پرونده را نادیده بگیرند، بلکه یک پرونده قوی با Study Plan بدون نقص و مدارک کامل می تواند شانس دریافت ویزای متقاضی را بسیار افزایش دهد.

آیا با سن بالای ۳۵ سال نیز می توان امیدی به ادامه تحصیل در کانادا داشت؟

بله قطعا، البته به فاکتورهای زیادی مانند سطح زبان، تاریخ اتمام مقطع تحصیلی قبلی، رشته تحصیلی، سوابق کاری، سفرهای خارجی و توانایی های مالی بستگی دارد که بایستی با دقت بررسی شوند.

آیا در کانادا پس از ادامه تحصیل و پایان تحصیلات، اقامت دائم کانادا به فرد داده خواهد شد؟

خیر پس از پایان تحصیلات در کانادا، متقاضی یا همسر وی بایستی برای یکی از برنامه های اقامت دائم اپلای کنند. در واقع ادامه تحصیل در کانادا می تواند متقاضی را واجد شرایط اقدام در چندین برنامه اقامت دائم کند، ولی به خودی خود و به صورت اتوماتیک اقامت دائم را برای وی به ارمغان نخواهد آورد. در حقیقت تحصیل در کانادا می تواند برای فرد متقاضی در برنامه های مختلف اقامت دائم مانند برنامه های زیر مجموعه اکسپرس اینتری و یا استانی امتیازات بالایی را داشته باشد.

آیا کانادا دانشگاه ها و کالج های رایگان هم دارد؟

خیر، تمامی دانشگاه ها یا کالج های کانادا برای دانشجویان بین المللی دارای شهریه هستند. این شهریه می تواند حدودا بین ۱۴ تا ۱۷ هزار دلار کانادا در سال باشد. البته برخی دانشگاه ها یا کالج ها در برخی استان ها و مناطق کم جمعیت تر کانادا دارای شهریه پایینتری نسبت به دیگر دانشگاه ها و کالج های شهرهای بزرگ هستند.

مقاله مرتبط: شرح گام به گام اپلای و پذیرش تحصیلی | نمونه استادی پلن برای اپلای | روش نوشتن استادی پلن

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان