کارت آبی آلمان برای اقامت کاری در آلمان (Blue Card)

آموزش‌های فنی حرفه‌ای در آلمان

کارت آبی (Blue Card)

با توجه به کمبود نیروی متخصص و کارآمد‌ دولت آلمان با تصویب قانون جدیدی درهای این کشور را به سوی متخصصان خارجی گشوده‌ است. “کارت آبی” اقامت کاری جدیدی است که به متخصصان غیراروپایی در آلمان امکان زندگی و فعالیت می‌دهد.

در حال حاضر بیش از ۲۴۵ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های این کشور مشغول تحصیل هستند که حدود ۱۰۰ هزار تن از آنان از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا می‌آیند که بسیاری از آنان پس از پایان تحصیل به دلیل مراحل اداری پیچیده درآلمان در مورد اجازه کار و اقامت، این کشور را ترک می‌کردند.

شرایط دریافت کارت آبی

متقاضیانی ‌که مدرک تحصیلی‌شان در آلمان بمورد تایید است ، می‌توانند با ویزایی ۶ ماهه به آلمان سفر کنند. این اشخاص در این مدت ۶ ماه فرصت دارند به جستجوی کار بپردازند و در صورت یافتن شغل مورد نظر نسبت به دریافت اقامت اقدام کنند.

کارت آبی در مرحله اول فقط برای اقامت حداکثر ۳۳ ماهه یا مدت اعتبار قرارداد کاری متقاضی در نظر گرفته شده است. البته بعد از این مدت، امکان تبدیل به اقامت دا‌‌ئم وجود دارد. درصورتی‌که متقاضی مدرک زبان آلمانی با سطحB1 ارا‌ئه دهد، این مدت زمان ۳۳ ماهه به ۲۱ ماه کاهش می‌یابد و در نتیجه شخص زودتر می‌تواند برای اقامت دا‌ئم اقدام کند.

یکی دیگر از شرایط دریافت کارت آبی، داشتن درآمد متوسط سالانه ۴۴۰۰۰ یورو از محل کار در نظر گرفته شده متقاضی در آلمان است که نسبت به قانون قبلی حدود ۲۰۰۰۰ یورو کاهش یافته است.

دولت آلمان برای نیروهای تحصیل‌کرده در رشته‌های علوم طبیعی، ریاضی، مهندسی، انفورماتیک و پزشکی که نیاز به آن‌ها در آلمان بیشتر است‌، شرایط آسان‌تری در نظر گرفته است. برای این دسته از دانش‌آموختگان درآمد سالانه ۳۵۰۰۰ یورو هم جهت دریافت کارت آبی کفایت می‌کند.

مزایای داشتن کارت آبی

  • اخذ آسانتر اقامت دائم این کشور.
  • این کارت جازه ورود خانواده متقاضی به آلمان را می دهد.
  • کارت آبی نوعی اجازه ورود به دیگر کشورهای اروپایی به حساب می آید
  • اگر این کارت را داشته باشید و مدرک زبان آلمانی C1 را هم بگیرید، می توانید با سه سال اقامت در این کشور، اقامت دایم را به دست آورید.

پیشنهاد مطالعه: شرایط تحصیل در روسیه | تحصیل پزشکی روسیه | توجیه معدل پایین برای اپلای

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان