فرم ارزیابی وضعیت پرونده تحصیلی + مشاوره رایگان

تحصیل در استرالیا بهتر است یا کانادا | تحصیل در استرالیا یا کانادا

تحصیل در استرالیا بهتر است یا کانادا

تحصیل در استرالیا بهتر است یا کانادا

کانادا و استرالیا از مقاصد پرطرفدار برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی هستند. انتخاب بین این دو کشور، به اهداف هر فرد از تحصیل بستگی دارد، اما چند نکته در این مورد وجود دارد که بهتر است پیش از انتخاب کشور مقصد به آنها توجه شود.

☑️ پیشنهاد مطالعه: تحصیل در استرالیا

۱-  هزینه های تحصیل و زندگی

یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای اکثر دانشجویان، هزینه تحصیل است. هزینه تحصیل در کانادا شامل شهریه دانشگاه و هزینه زندگی پایین‌تر از هزینه تحصیل در استرالیا است. توجه به هزینه‌های زندگی نیز برای افرادی که قصد مهاجرت به یکی از این کشور‌ها را دارند بسیار مهم است. هزینه‌های زندگی در استرالیا با توجه به مالیات‌هایی که برای مسکن و دیگر موارد پرداخت می‌شود نسبت به کانادا بالاتر است و از این لحاظ کشور کانادا بسیار مقرون به‌ صرفه‌تر می‌باشد.

۲-  کیفیت آموزش در کانادا و استرالیا

طبیعتاً برای کسی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارد، یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای انتخاب کشور مقصد، کیفیت آموزش در مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه‌ها و کالج‌های آن کشور است. برای مقایسه بین سیستم آموزشی استرالیا و کانادا، باید گفت که سیستم آموزش عالی کانادا مزایای مهمی چون استادان تراز اول، روش‌های تدریس پیشرفته، آموزش‌های عملی و امکان تحصیل به دو زبان انگلیسی و فرانسوی را فراهم می‌کند؛ امتیازاتی که در سیستم آموزش عالی استرالیا کمتر می‌توان از آنها بهره‌مند شد.

۳- فرصت‌های شغلی پس از فارغ التحصیلی در دو کشور

یکی از امتیازات تحصیل در کانادا نسبت به استرالیا، مدت اجازه کار پس از تحصیل است. بطور نمونه در کانادا، دانشجویان پس از سپری کردن یک دوره تحصیلی ۲ ساله، اجازه کار تا مدت ۳ سال پس از پایان تحصیل را خواهند داشت. در استرالیا پس از پایان تحصیل، دانشجویان می‌توانند برای ویزای ۴۸۵ که ویزای موقت فارغ‌التحصیلان نامیده می‌شود باید درخواست بدهند. مدت این ویزا ۱۸ ماه است و طی این مدت اجازه انجام کار تمام وقت را خواهند داشت. از طرف دیگر فرصت‌های شغلی در کانادا بیشتر و متنوع‌تر از استرالیا است.

۴- بورسیه‌های تحصیلی کانادا و استرالیا

بورسیه‌های تحصیلی در کانادا بسیار متنوع هستند و در مقاطع مختلف تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) ارائه می‌گردند. علاوه بر ارائه بورسیه های دانشگاهی، بورسیه هایی نیز از طرف دولت به دانشجویان اعطا می شود. اما در استرالیا بورسیه‌های تحصیلی نسبتا کمتری در مقایسه با کانادا برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارند.

۵- امنیت اجتماعی

برای کسی که می‌خواهد از خانواده، دوستان، شهر و کشور خود جدا شود، امنیت معیار مهمی برای انتخاب کشور مقصد است. شهروندان این دو کشور از امنیت اجتماعی بالایی برخوردار هستند. این دو کشور و به ویژه کانادا جز کشورهایی محسوب می شوند که کمترین نرخ وقوع جرم را در میان کشورهای جهان را دارا هستند. همچنین این کشور از نظر سیاسی بسیار باثبات است. اما در استرالیا چنین شرایطی حاکم نیست. هنوز هم گاهی مسائل مربوط به نژادپرستی در بین مردم استرالیا دیده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت کانادا به ویژه برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی، کشوری امن‌تر است.

۶-  فرصت‌های اقامت دائم در کانادا و استرالیا

در کشور کانادا در زمان اجازه کار پس از فارغ التحصیلی، می‌توان برای اقامت دائم اقدام کرد. در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر اخذ اقامت دائم در کشور کانادا فرآیند ساده‌تری دارد. اخذ اقامت دائم در کشور استرالیا امری امکان پذیر است، اما این درخواست یک فرآیند طولانی دارد. به دلیل فرآیند پیچیده این درخواست، تایید اجازه اقامت دائم شخص می‌تواند زمانبر باشد.

۷- ویژگی های ویزای دانشجویی کانادا

برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا باید مقررات زیر را رعایت نمایید:

  • ظرف ۹۰ روز از اتمام تحصیلات خود برای مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهید. درخواست ویزای کانادا برای برخی متقاضیان نیازمند یک تست اجباری پزشکی می باشد.
  •  هزینه درخواست ویزای تحصیلی کانادا، ۲۳۵ دلار کانادا می‌باشد.
  • در صورت اقامت یک سال یا بیشتر، همسر فرد متقاضی نیز می تواند به صورت تمام وقت کار کند.
  • متقاضی نمی تواند بیش از ۲۰ ساعت در هفته کار کند. در ایام تعطیلات، بین ترم ها و تابستان، دانشجویان می توانند تا سقف ۴۰ ساعت در هر هفته مشغول به کار باشند.

نکات درباره اخذ ویزای استرالیا

برای اخذ ویزای دانشجویی استرالیا، باید قوانین زیر را مد نظر داشت:

  • ویزای دانشجویی استرالیا به شکل یک برچسب داده نمی شود.
  • درخواست برای ویزا ۵۵۰ دلار هزینه دارد.
  • همسر فرد فقط وقتی وابسته ی او محسوب می شود که دانشجو در مقطع ارشد یا دکتری در حال تحصیل باشد.
  •  دارندگان ویزای دانشجویی در استرالیا مجاز هستند در حین تحصیل خود تا سقف ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

مقالات مفید: مکاتبه با اساتید | مهاجرت تحصیلی | آزمون امکت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان