تحصیل در کالج پزشکی آلمان

تحصیل در کالج پزشکی آلمان
5/5 - (1 امتیاز)

تحصیل در کالج M Kurs

در سیستم آموزشی آلمان، به منظور مطابقت تحصیلی‌ متقاضیان از کشور‌های مختلف با سیستم تحصیلی‌ در کشور آلمان و همچنین آماده کردن داوطلبان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه‌های آلمان، کالج‌ها در آلمان یک دورهٔ یک ساله‌ای را ارائه می‌دهند. از انجایی که در آلمان دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه به مدت سیزده سال مشغول به تحصیل می شوند و از این رو افرادی که مقطع دبیرستان خود را در ایران یا سایر کشورها با سیستم تحصیلی که به مدت دوازده ساله است به پایان رسانده اند برای ادامه ی تحصیل در آلمان و ورود به دانشگاه های این کشور بایستی دوره ی کالج را پشت سر بگذرانند در این دوره، دانشجویان با توجه به نوع کالج دروس مرتبط و مورد نیاز برای تحصیل در رشتهٔ مورد نظر خود در دانشگاه را تحصیل می کند و همچنین با زبان آلمانی‌ تخصصی برای تحصیل در آن رشته آشنا می‌شود.

هدف از تحصیل افراد در کالج ها این است تا دانشجویان بین المللی با دانشجویان بومی که مقطع دبیرستان خود را در آلمان سپری کرده اند هم‌ سطح سازی شوند. به طور کلی تمام افرادی که تحصیلات دبیرستان را در ایران به پایان رسانده اند و برای مقطع کارشناسی قصد تحصیل در آلمان را دارند باید مقطع کالج را پشت سر بگذارنند.

حال اگر افرادی تمایل داشته باشند در آلمان پزشکی تحصیل کنند به دو دسته تقسیم بندی می شوند. دسته نخست متقاضیانی هستند که آخرین مدرک آن‌ها، مدرک پیش‌دانشگاهی است که در ایران کسب کرده اند. دسته دوم نیز افرادی هستند که دارای تحصیلات دانشگاهی می‌باشند و یا دوره کالج خاصی را طی کرده‌اند. دسته نخست مسیر مطمئن تر و ساده تری را برای تحصیل در پزشکی در المان پیش رو خواهند داشت و از این رو بایستی برای کالج ها اقدام کنند.

تحصیل در کالج پزشکی آلمان

کالج های پزشکی

بطور کلی در آلمان پنج نوع کالج وجود دارد و کالج M-Kurs مخصوص به افرادی است که قصد تحصیل در رشته پزشکی را دارند می باشد. رشته ای که در این کالج تدریس می شود تقریبا معادل علوم تجربی در ایران است و برای متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، روانشناسی، بیولوژی و … را دارند مناسب است. همچنین دروس زبان آلمانی، ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی در این کالج ها ارائه می شوند. پس از پایان دوره ی کالج برای ورود به دانشگاه متقاضیان بایستی در امتحان Feststellungsprüfung  یا FSP شرکت نمایند.

نمره این آزمون تنها معیار سنجش متقاضیان برای ورود به دانشگاه نمی باشد و نمره ی متقاضیان در این امتحان با معدل کل دیپلم و پیش دانشگاهی افراد در ایران میانگین گرفته می شود و به نمره ای در سیستم آلمانی تبدیل می شود که براساس این نمره می توان دانشگاه و رشته ی تحصیلی خود را انتخاب کرد.

هزینه های تحصیل در کالج پزشکی آلمان

تحصیل در کالج های دولتی آلمان تقریبا رایگان است و قسمت اعظم هزینه هایی که به کالج بایستی پرداخت شود بابت امور خدماتی است که کالج ارائه می دهند. این هزینه های تحصیل بسته به کالج محل تحصیل متفاوت است و این مبلغ برای هر ترم در حدود ۱۰۰ الی ۵۰۰ یورو متغیر است که این هزینه نسبت به هزینه ی کالج های خصوصی بسیار ناچیز است.

بورسیه DAAD | هزینه تحصیل ارشد در کانادا | اپلای سوئد | ایمیل ریمایندر | کار دانشجویی در هلند

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان