رتبه بندی شانگهای | رتبه بندی دانشگاهی شانگهای

دانشگاه آلبرتا کانادا

رتبه بندی شانگهای

یکی از رتبه‌بندی‌های آموزشی معتبر و مهم دانشگاه‌های جهان، رتبه‌بندی است که توسط دانشگاه جیائوتانگ شانگهای (SJTU) انجام می‌شود. این رتبه‌بندی که تحت عنوان رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهان (ARWU) شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان است که نخستین بار در سال ۲۰۰۳/۱۳۸۲ و در قالب یک پروژه بزرگ ملی در کشور چین انجام شد.

این رتبه‌بندی که در اصل برای اندازه‌گیری فاصله دانشگاه‌های چینی و دانشگاه‌های روز دنیا صورت گرفت، تلاش می‌کند تا دانشگاه‌های دنیا را به صورت کاملا مسقل رده‌بندی کند. شاخص‌های موثر در این رتبه‌بندی بیشتر در حوزه علوم طبیعی قرار دارند و شامل تعداد مقالات منتشر شده در مجلات نیچر و ساینس (که هر دو در حوزه علوم طبیعی فعالیت می‌کنند)، تعداد برندگان جایزه نوبل (که بیشتر به علوم فیزیک تعلق می‌گیرد) و جایزه فیلدز (که در حوزه ریاضیات اعطا می‌شود) است.

در حال حاضر، انجام این رتبه‌بندی بر عهده موسسه Shanghai Ranking Consultancy قرار دارد، و از حیث اعتبار همین بس که توسط نشریاتی مانند اکونومیست مورد استناد قرار می‌گیرد. نظام رتبه‌بندی شانگهای به شاخص‌های «بالاترین ارجاعات پژوهش‌ها» ۲۰ درصد، «دریافت جایزه نوبل و مدال‌های علمی توسط اعضای دانشگاه» ۲۰ درصد، «دریافت جایزه نوبل و مدال‌های علمی توسط فارغ‌التحصیلان» ۱۰ درصد، «تعداد مقالات در مجلات ساینس و نیچر» ۲۰ درصد، «مقالات ثبت شده در SCIE و SSCL با۲۰ درصد و «درصد کارآمدی عملکرد (۵ شاخص)» ۱۰ درصد، بها می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: پرداخت اپلیکیشن فی | پرداخت هزینه اپلیکیشن فی ویزای کانادا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان