هزینه تحصیل در هلند | مخارج تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند

تحصیل در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل در هلند | دانشجویانی که قصد دارند تا در مقطع کارشناسی و یا بلاتر تحصیل کنند می توانند در دانشگاه های هلند یا مدارس عالی موسم به (Hoger Beroepsonderwijs (HSO تحصیل نمایندکه تمامی مدارکی که از این مدارس صادر می شود معادل مدرک کارشناسی می باشد. هلند دارای ۱۴ دانشگاه تحقیقاتی و ۴۱ دانشگاه علوم کاربردی می باشد. علاوه بر این در حدود ۷۵ مدرسه و موسسات آموزشی ارائه دهنده تحصیلات تکمیلی در هلند وجود دارد.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی دانش آموزان بایستی دارای مدرک دیپلم معادل با دیپلم هلندی باشند. مدت زمانی که دانشجویان در این مقطع به تحصیل می پردازند ۴ سال می باشد و پژوهش محور است و دانشجویان بایستی در سال آخر پژوهش علمی ارایه نمایند. برای تحصیل به زبان انگلیسی در این مقطع، دانشجویان بایستی نمره آیلتس حداقل ۶ را ارئه نمایند.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی به رشته تحصیلی، دانشگاه و شهر بستگی دارد. بطور کلی شهریه دانشگاههای هلند در مقطع کارشناسی در حدود ۷ الی ۱۱ هزار یورو در سال است. دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در هفته حدود ۱۰ ساعت کار پاره‌وقت انجام دهند و درآمد حاصله تقریبا ۸۰ تا ۱۰۰ یورو در هفته می باشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می توانند به صورت پیوسته و به مدت ۶ تا ۸ سال تحصیل نمایند و مدرک Doctoral که معادل با مدرک کارشناسی ارشد است و یا در همان مدارس حرفه ای دانش آموزان با گذراندن دوره post-HBO نیز مدرکی معادل با کارشناسی ارشد دریافت نمایند که بسته به رشته بین ۲ تا ۴ سال به طول می انجامد. مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در مقطع ارشد زبان انگلیسی، مدرک آیلتس در حدود ۶٫۵ و به زبان آلمانی، سطح B2 می باشد.

هزینه های تحصیل در هلند در مقطع کارشناسی ارشد نیز با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت می باشد و دانشجویان تقریبا مبلغی بین ۷ هزار یورو تا ۱۵ هزار یورو برای تحصیل در این مقطع باید هزینه کنند. اجازه کار در این مقطع برای دانشجویان در حدود ۲۰ ساعت در هفته می باشد و میانگین درامدی که کسب می کنند در حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ یورو در هفته می باشد.

تحصیل در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کشور هلند برای دانشجویان جذابیت فراوانی دارد. چرا که اکثر دانشگاههای این کشور در مقطع دکتری بورسیه تحصیلی و حقوق ارائه می‌کنند. مدت تحصیل در مقطع دکتری حداقل ۴ سال می باشد و برای تحصیل به زبان انگلیسی نمره آیلتس ۷ مورد نیاز است. البته در بعضی از رشته‌ها مدرک نمره زبان ۷٫۵ آیلتس مورد نیاز است.

هزینه تحصیل دکتری در هلند با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت است و در برخی از دانشگاه‌ها کل هزینه دکتری به عنوان بخشی از پروژه‌های تحقیقاتی توسط دولت هلند تأمین می‌شود، و در برخی دیگر بخشی از آن توسط دانشگاه پرداخت می شود. دانشجویان متقاضی تحصیل دکترای تخصصی در هلند به عنوان کارکنان دانشگاهی در کارهای تحقیقاتی شرکت داشته و حقوق دریافت می‌کنند و از پرداخت شهریه معاف هستند.

اجازه کار برای دانشجویان در مقطع دکتری در حدود ۳۰ ساعت با درآدمی در حدود ۲۴۰ تا ۳۰۰ یورو در هفته می باشد که در کنار این موضوع بورسیه تحصیلی و یا حقوق ماهانه ای تقریبا بین ۱۸۰۰ الی ۲۴۰۰ هزار یورو برای دانشجویان در نظر گرفته شده است.

شرایط اخذ پذیرش در هلند

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های هلند دو سیستم وجود دارد:

  1. مستقیما از طریق دانشگاه
  2. از طریق Studielink که یک مرکز آنلاین برای ثبت نام در دانشگاه های هلند است.

برای اینکه مطمئن شوید برای رشته و دانشگاه مورد نظر شما از کدام طریق باید اقدام کنید می توانید با قسمت بین المللی دانشگاه مربوطه تماس بگیرید. دوره های تحصیلی با میزان تقاضای بالا در هلند ”numerous fixes“ نامیده می شوند و برای ثبت نام در یکی از این دوره ها باید در یک فرآیند مشابه لاتاری شرکت کنید.

هزینه های زندگی دانشجویی در هلند

هزینه های مربوط به امور روزمره یک دانشجو در هلند بستگی به محل زندگی دارد. به عنوان مثال، زندگی در آمستردام در حدود ۱۲۰۰ یورو در ماه هزینه بردار است و در حالیکه زندگی در شهری مثل روتردام تا کمتر از ۱۰۰۰ یورو می تونه کاهش پیدا کند.

به طور متوسط باید در حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو برای زندگی ماهانه در هلند باید هزینه کرد. قسمت اعظم هزینه های زندگی مربوط به اجاره مسکن هست. به طور کلی هزینه اجاره یک اتاق، بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ یورو متغیر است.

پیشنهاد مطالعه: نمونه SOP | مشاوره اپلای

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان