فرم ارزیابی وضعیت پرونده تحصیلی + مشاوره رایگان

سوالات متداول برای تحصیل در آلمان

تحصیل در کالج آلمان

سوالات متداول برای تحصیل در آلمان

آیا با داشتن پذیرش از کالج، می توان برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرد؟

در صورت داشتن پذیرش از یک کالج، می توان برای ویزای تحصیلی از سفارت آلمان درخواست کرد. در این مورد باید کالج و موسسه زبان از یکدیگر تفکیک شوند. به این دلیل که کالج ها مراکزی هستند که به صورت مستقیم توسط دانشگاه‌های دولتی آلمان اداره می‌شوند و در واقع جزئی از دانشگاه‌ها هستند و هدف این مراکز آماده ساختن متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی می‌باشد، به صورتی که با ارایه دو ترم تحصیلی به آماده کردن دانشجو از نظر زبان آلمانی و همچنین یک سری دروس پایه و مربوط به رشته مورد نظر در دانشگاه می‌پردازد.

با توجه به معتبر بودن این مراکز و اینکه بخشی از دانشگاه می‌باشند، در صورت داشتن پذیرش از هر کدام از کالج‌ها، متقاضی می تواند درخواست ویزای تحصیلی کند و اگر سایر مدارک را هم به سفارت تحویل داده باشد، مشکلی از بابت دریافت ویزا نخواهد داشت.

این در حالی است که موسسه های زبان آلمانی که غالبا مراکزی خصوصی هستند، از دانشگاه‌ها مستقل هستند و فقط دوره‌های زبان آلمانی را ارئه می دهند و در صورت اخذ پذیرش، درخواست ویزای تحصیلی وی توسط سفارت آلمان رد خواهد شد.

 

حداقل سطح زبان آلمانی برای گرفتن پذیرش چقدر است؟

برای رشته های آلمانی زبان داشتن حداقل سطح B1 الزامی است و برای رشته های انگلیسی زبان با توجه به نمره درخواستی باید مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا و تافل ارائه شود.

کار کردن در آلمان چقدر از هزینه های زندگی را پوشش می دهد؟

با کار دانشجویی در آلمان می توان حداقل ۶۵۰ یورو در ماه درآمد داشت. از این رو برای پیدا کردن کار دانشجویی مناسب می توان به اداره ی امور صنفی و فوق برنامه ی دانشجویی و یا به بخش کاریابی برای دانشجویان (Studentenvermittlung) مستقر در اداره ی کار شهر مربوطه مراجعه کرد.

با کار کردن چقدر از شهریه رو می توان پوشش داد؟

با توجه به اینکه حداقل در آمد در آلمان به ازای هر ساعت ۸٫۵ یورو می باشد و دانشجو ۲۰ ساعت در هفنه مجاز به کار است و از طرفی هزینه یک زندگی مناسب دانشجویی در ماه ۶۵۰ یورو می توان تخمین زد، بنابراین از طریق کار در کنار تحصیل میتوان ۹۵ الی ۱۰۰ درصد کل مخارج زندگی را تامین کرد. البته بسیاری از کارها هستند که به ازای ساعت، بیشتر از ۸٫۵ یورو می پردازند که بدیهی است در این شرایط درآمد دانشجو بیشتر هم خواهد شد.

چقدر می توان در آلمان بر روی کار دانشجویی تکیه کرد؟

کار دانشجویی در آلمان امری بسیار مرسوم است و بسیاری از کارفرمایان تمایل دارند تا از دانشجویان در این امر استفاده کنند. اگر سطح زبان آلمانی متقاضی حداقل B1 باشد، پیدا کردن کار دانشجویی راحت خواهد بود.

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان؟

در مقطع کارشناس: خیر

در مقطع کارشناسی ارشد: با توجه به رایگان بودن تحصیل، در مقطع کارشناسی ارشد دریافت بورسیه بسیار محدد است.

در مقطع دکتری : بله

اقامت و کار پس از تحصیل در آلمان به چه صورتی است؟

دانشجویان بین المللی بعد از اتمام تحصیل خود در آلمان، ۱۸ ماه فرصت دارند یک کار مرتبط با تحصیلات خود پیدا کنند. در صورت یافتن کار ابتدا به آنها اقامت دائم داده می شود و سپس اگر ۷ سال از اقامت آنها در آلمان گذشته باشد به آنها پاسپورت آلمانی داده خواهد شد.

 

آیا بیمه درمانی برای تحصیل در آلمان اجباری است؟

متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد.زمانی که قصد دارید تا ویزای تحصیلی خود را از سفارت آلمان تحویل بگیرید باید از یک شرکت بیمه ایرانی یک بیمه نامه که ۹۰ روز اعتبار دارد تهیه کنید. پس از ورود به آلمان هم باید خود را توسط یک شرکت بیمه دولتی آلمانی بیمه کنید. هزینه بیمه دانشجویی در آلمان حدود ۸۵ یورو در ماه است و توسط آن می توانید در سراسر اتحادیه اروپا از خدمات بیمه استفاده کنید.

اجازه کار همزمان با تحصیل با آلمان؟

  • نیازی به مجوز کار همزمان با تحصیل در آلمان نیست.
  • در حین تحصیل در آلمان در طول ترم ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات بین دو ترم هر روز اجازه کار وجود دارد.
  • کار در آلمان لزوما مرتبط با تحصیل می تواند نباشد.
  • اگر همسر متقاضی از طریق ویزای همراه به آلمان آمده باشد، بدون محدودیت اجازه کار دائم دارد..

شرایط تحصیل در دوره های زبان به چه صورتی است

دانشجویان مقیم ایران امکان شرکت در دوره های صرفا زبان را ندارند. زیرا سفارت به آنها ویزا نمیدهد. این افراد باید از طریق یک دانشگاه در یک رشته پذیرش دریافت کنند و سپس با ویزای تحصیلی به آلمان رفته و زبان آلمانی خود را ابتدا در دانشگاه خود ادامه دهند و سپس وارد دانشگاه شوند.

مقاله مرتبط: پرداخت هزینه کنفرانس خارجی | پرداخت هزینه ثبت نام آزمون GRE General | پرداخت SEVIS Fee

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان