آیا با ویزای توریستی می توان در کانادا تحصیل ‌کرد؟

ویزای تحصیلی کانادا

تحصیل با ویزای توریستی در کانادا

از آنجایی که بسیاری از افرادی که به اخذ ویزای توریستی یا مولتی کانادا مبادرت می ورزند به دنبال مهاجرت و اخذ اقامت دائم کانادا هستند، پس از اخذ ویزای توریستی کانادا به دنبال راه هایی برای تبدیل آن به ویزای تحصیلی، کاری و یا اقامت می باشند که توضیحاتی را در باب این موضوع خواهیم داد.

 

تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی

به طور کلی تبدیل ویزای توریستی به ویزای تحصیلی بستگی به شرایط دارد و پاسخ به این سوال هم مثبت و هم منفی می تواند باشد.

ویزای توریستی کانادا یا Visitor Visa که در زیر گروه Temporary Resident Visa یا TRV تقسیم بندی می‌شود، به ویزایی گفته می‌شود که دارنده آن می‌تواند بسته به نوع ویزای توریستی خود (سینگل کانادا، مولتی کانادا، سوپر ویزای کانادا) وارد خاک این کشور شده و هر بار تا مدت معینی در کانادا بماند. ویژگی‌های Visitor Visa برای افرادی که قصد تبدیل ویزای توریستی را به ویزای تحصیلی یا ویزای کار در کانادا را دارند عبارتند از:

دوره تحصیلی زیر ۶ ماه در کانادا

آن دسته از افردای که قصد دارند در دوره تحصیلی شرکت کنند که کمتر از ۶ ماه باشد، نیازی به اخذ استادی پرمیت یا مجوز تحصیلی نخواهد داشت.

 دسته ی دیگر افرادی هستند که قصد دارند تا دوره تحصیلی انتخاب کنند که بیش از ۶ ماه باشد. در این صورت متقاضی حتما باید برای اخذ استادی پرمیت یا مجوز تحصیل اقدام نماید.

 

اخذ استادی پرمیت

به طور کلی و در حالت عادی برای اخذ استادی پرمیت، متقاضی باید خارج از کانادا باشد و نمی تواند از داخل کانادا برای آن اقدام نماید. اما یکسری استثنا‌هایی هم وجود دارد‌.

به عنوان نمونه اگر کسی یک دوره زبان پیش نیاز کمتر از ۶ ماه جهت تحصیل در یک رشته دانشگاه یا کالج را در کانادا بگذراند، می‌تواند از داخل کانادا برای مجوز تحصیل اقدام نماید.

کودکانی که قصد تحصیل در مدرسه را دارند چنانچه ویزای ویزیتوری داشته باشند و در حال حاضر نیز ساکن کانادا باشند می توانند از داخل خاک کانادا برای مجوز تحصیل در مدرسه اقدام نمایند.

کسی که همسرش با ویزای تحصیلی و یا مجوز کار در کاناداست، می تواند برای اخذ مجوز تحصیل از داخل کانادا اقدام نماید.

اگرچه در این حالت نیز هیچ تضمینی برای اخذ مجوز تحصیل وجود ندارد اما به هر حال ممکن شانس را بالاتر ببرد. این گزینه، شرایط مناسبی را برای افرادی فراهم می‌کند که به عنوان همراه با ویزای تحصیلی فرزندشان به کانادا آمده و قصد ادامه تحصیل دارند.

باز هم تاکید می‌کنیم که لفظ تبدیل در اینجا بدان معنی نیست که متقاضی با اقدامی قانونی و پر کردن فرمی خاص بتواند ویزای توریستی خود را به ویزای تحصیلی تبدیل کند. بلکه به این معنی خواهد بود که این افراد در ۲ مورد ویژه می‌توانند در زمان اقامت در کانادا با ویزای توریستی، برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنند. این دو مورد عبارتند از:

  • نخست اینکه فرد متقاضی کمتر از ۱۸ سال باشد و برای تحصیل در مقطع دبستان، راهنمایی یا دبیرستان به کانادا اقدام کرده باشد.
  • دوم اینکه متقاضی موفق به اخذ پذیرش مشروط از یک مرکز آموزش عالی در کانادا شده باشد؛ در این مورد فرد می‌بایست یک درس پیش نیاز را در خاک کانادا بگذارند. در سایر موارد حتی اگر فرد دارنده ویزای توریستی کانادا موفق به اخذ پذیرش در یکی از موسسات آموزش عالی کانادا شود، حتما می‌بایست درخواست خود را برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به یک دفتر ویزای خارج از کانادا ارسال کند.

ساختار انگیزه نامه | راهنمای اپلای پسادکتری | دانشگاه های ارزان در اسکاندیناوی | ویزای تحصیلی آلمان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان