انواع بورسیه برای تحصیل در خارج | چطور می توان بورسیه‌های بین‌المللی پیدا کرد

بورسیه‌های موجود در کشورهای محبوب و پر متقاضی

در این پست تعدادی از بورس‌های مهم مخصوص دانشجویان بین‌المللی در محبوب‌ترین مقصدهای تحصیلی جهان را معرفی خواهیم کرد.

☑️ پیشنهاد مطالعه: 0 تا 100 تحصیل در استرالیا

۱- بورسیه هایی برای برای تحصیل در آمریکا

بورسیه Fulbright Foreign Student Program

به دانشجویان تحصیلات تکمیلی، شاغلان جوان و هنرمندان، برای تحصیل در آمریکا به مدت یک سال یا بیشتر بورس‌های دولتی اعطا می‌کند. این بورس برای همه‌ی دانشجویان بین‌المللی در تمامی رشته‌ها به غیر از پزشکی باز است.

پذیرش‌های بدون ارزیابی وضعیت مالی دانشجو (need-blind) در آمریکا:

پذیرش نید- بلایند پذیرشی است که دانشگاه هنگام تصمیم‌گیری به این که آیا به متقاضی جا بدهد یا نه، منابع مالی‌ متقاضی را در نظر نمی‌گیرد. با این وجود که پذیرش‌های نید- بلایند معمولاً فقط به دانشجویان آمریکایی داده می‌شود، اما پنج دانشگاه آمریکایی شامل ام‌آی‌تی، دانشگاه هاروارد، دانشگاه پرینستون، دانشگاه ییل و کالج آمهرست برای دانشجویان بین‌المللی نیز پذیرش نید- بلایند دارند.

این بدان معنا است که طی فرایند پذیرش، وضعیت مالی متقاضیان ارزیابی نمی‌شود و به تمام متقاضیان موفق به اندازه‌ی کافی کمک مالی می‌شود تا بتوانند در دوره شرکت کنند..

۲- بورس هایی برای تحصیل در بریتانیا

بورسیه British Chevening Scholarships

این بورسیه‌ بریتانیا برای دانشجویان بین‌المللی از سوی وزارت امور خارجه‌ی بریتانیا و سازمان‌های شریک ارائه شده است. این بورس‌ها تمام یا بخشی از هزینه‌ی کل دوره‌ی تحصیلات تکمیلی در تمام رشته‌ها را متقبل می‌شوند.

بورسیه Euraxess UK

این بورس توسط شورای فرهنگی بریتانیا اداره می‌شود و بورس‌های پژوهشی متنوعی برای دانشجویان بین‌المللی تحصیلات تکمیلی در سراسر جهان اعطا می‌کند.

۳- بورس هایی برای تحصیل در استرالیا

بورسیه Australia Awards Scholarships

این بورسیه ها برای تحصیل در استرالیا در تمام مقاطع ، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است و مخصوص دانشجویان کشورهای انتخاب‌شده‌ در آسیا- اقیانوسیه، آفریقا و خاورمیانهاست.

بورسیه Endeavour Postgraduate Scholarships for International Students

این بورسیه شامل مجموعه‌ای از بورس‌های بین‌المللی شایسته‌سالارانه برای تحصیل در استرالیا، که از طرف دولت استرالیا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی از آسیا- اقیانوسیه، خاورمیانه، اروپا و قاره‌ی آمریکا داده می‌شود.

۴- بورس هایی برای تحصیل در کانادا

بورسیه NSERC Postgraduate scholarships

این بورسیه ها، شامل گرنت‌ها و جوایز دولت کانادا برای دانشجویان ممتاز جهت تحصیل در علوم طبیعی یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید دولت کانادا می باشد.

بورسیه IDRC Research Awards 

اینبورسیه توسط دولت کانادا برای دانشجویان کشورهای در حال توسعه جهت پژوهش در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید دولت کانادا است.

۵- بورس هایی برای تحصیل در آلمان

بورسیه DAAD Scholarships

در مطالب قبل به طور مفصل در مورد این بورسیه بحث شد. ولی به طور خلاصه موسسه‌ی خدمات تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) تعداد زیادی بورسیه به دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف اعطا می‌کند.

بورسیه Erasmus+

اراسموس بزرگ‌ترین ارائه دهنده بورسیه برای تحصیل در کشورهای اتحادیه‌ی اروپا است که از طرف کمیسیون اروپا تأمین می‌شود. این بورسیه به کسانی که در یک برنامه‌ی تبادلی برای تحصیل در اروپا شرکت کرده‌اند گرنت‌هایی برای تأمین هزینه‌های زندگی اعطا می‌کند.

۶- بورس هایی برای تحصیل در فرانسه

بورسیه Eiffel Scholarships

این بورسیه دولتی به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری برای تحصیل در موسسات انتخاب‌شده‌ی فرانسه کمک هزینه های برای زندگی و تحصیل ارائه می‌دهد.

مقالات مفید: شرایط کار دانشجویی در اتریش | تحصیل در استان کبک کانادا

بورسیه CNOUS و CROUS

این بورسیه توسط این دو سازمان حمایت می شود و به دانشجویان تحصیلات تکمیلی فرانسه در زمینه های هزینه زندگی و تحصیل بورسیه ارائه می‌دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان