اپلای برای مقطع ارشد بهتر است یا دکتری

هزینه تحصیل پزشکی در ایتالیا
1/5 - (1 امتیاز)

برای مقطع کارشناسی ارشد اپلای کنم یا برای مقطع دکتری

یکی از مباحث و سوالات رایجی که ذهن اکثر افراد را درگیر می کند انتخاب مقطع برای اپلای است و اینکه برای مقطع ارشد اپلای کنیم بهتر هست یا دکتری؟ پاسخ به این سوال زوایای مختلفی دارد و بسته به شرایط و هدف متقاضی می باشد. از این رو اول باید ببینیم منظور از بهتر در این فرآیند چیست و بعد پاسخ ها را دسته بندی کنیم. از این رو از زوایای زیر می توان به این سوال پاسخ داد:

  • راحت بودن در فرآیند اپلای
  • راحت بودن در گرفتن پذیرش
  •  راحت بودن در گرفتن فاند
  •  مناسب بودن برای آینده شغلی‌

     پاسخ به هر یک از این سوالات به فرد، رشته و شرایط وی بستگی دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد:

۱-  اگر مقایسه بین اپلای برای مقطع ارشد و دکتری را بررسی کنیم و میزان سهولت در فرآیند اپلای هر یک را بسنجیم خواهیم دید که بطور کلی فرآیند اپلای برای ارشد راحت تر از مقطع دکتری است. دلیل این امر این است که از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی انتظارات کم با معیارهای ساده می رود و تعداد مدارکی که باید فراهم کنند نیز کمتر می باشد. به عنوان نمونه انگیزه نامه ای که برای اپلای در مقطع ارشد نگارش می شود نسبت به مقطع دکتری متفاوت و بسیار ساده تر می باشد.

۲-  اگر نسبت اخذ پذیرش مقطع ارشد با دکتری را بسنجیم خواهیم دید که قیاس در این دو مقطع برای اخذ پذیرش نسبی است و از یک دانشگاه به دانشگاهی دیگر و از یک رشته به رشته ای دیگر متفاوت است. اما اگر بخواهیم بطور کلی بیان کنیم، از لحاظ راحتی اخذ پذیرش، گرفتن پذیرش دکتری راحت تر می باشد. به این دلیل که هم تعداد رقیب های متقاضی از کشور هدف کمتر می باشند و هم اینکه سرمایه گذاری بر روی دانشجوی ارشد خارجی برای استاد به صرفه نمی باشد. مگر اینکه دانشجویی با هزینه شخصی خود تمایل به تحصیل در مقطع ارشد را داشته باشد.

۳-  اگر در زمینه اخذ فاند دو مقطع را مقایسه کنیم خواهیم دید که تعداد اسکالرشیپ و جایزه هایی که در مقطع دکتری ارائه می شوند بسیار بیشتر از مقطع ارشد است و همچنین از تنوع بسیاری برخوردار هستند. اما درعین حال میزان رقابت بالا می باشد و برای برنده شدن باید خیلی تلاش کنید. البته این موضوع در مورد بورسیه هایی که در مقطع ارشد ارائه می شوند نیز صادق است؛ اما این تفاوت را دارد که از تعداد بسیار کمتری برخوردار هستند.

۴-  اگر مقایسه بین فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دکتری در زمینه آینده شغلی باشد، می توان گفت که، این موضوع بسیار زیاد به شرایط متقاضی بستگی دارد و فاکتور بسیار مهم پایان نامه و تحقیقات افراد می باشد.

۵-  اگر بحث منفعت متقاضی مطرح باشد، نسبتا اپلای در مقطع ارشد مفیدتر خواهد بود زیرا:

  •  از آنجایی که افراد در دوره ارشد نسبت به موضوع تحقیقاتی و آیند شغلی و تحقیق خود دید پیدا می کنند، با تحصیل در یک دانشگاه مطرح فرصت های تحصیلی بیشتری در مقطع دکتری نسبت به سایر افراد خواهند شد.
  •  به این دلیل که دوره ارشد کوتاه است و در مدت یک الی دو سال می باشد، به دانشجویان این اجازه را می دهد که آیا کشوری که در آن تحصیل می کنند برای اقامت و زندگی مناسب است یا خیر.
  •  از آنجایی که بسیاری از دانشگاه های خارجی با صنعت و دانشگاه های دیگر پروژه های مشترک انجام میدهند، دانشجویی که در این مقطع تحصیل می کند می تواند یک رزومه قوی با تلاش خود برای خود تهیه کند.

مقاله پیشنهادی: دانشگاه هاروارد آمریکا | دانشگاه آکسفورد انگلیس | مکاتبه با اساتید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان