شرایط ورود به کالج های آلمان

تحصیل در کالج آلمان

شرایط  ورود به کالج های آلمان

کالج مرکزی آموزشی و وابسته به دولت است که از جمله وظایف آن آمادگی متقاضیان خارجی تحصیل در آلمان در دورهای یک ساله (متشکل از دو نیم سال تحصیلی) است. این دوره‌ی یک ساله در واقع کلاس آمادگی‌ای است برای شرکت در امتحان پایانی یا “Feststellungsprüfung”. افرادی که در این امتحان پذیرفته میشوند، با توجه به نمرات و انتخاب رشته‌شان در دانشگاه‌های آلمان پذیرفته می‌شوند.

شرکت در دوره‌های کالج برای علاقه‌مندان به تحصیل در دانشگاه‌های آلمان پیش از پذیرش از دانشگاه الزامی است. پذیرش کالج شامل افرادی می‌شود که پس از دوران تحصیلات متوسطه بدون تحصیل در دانشگاه‌ های ایران، قصد ورود به دانشگاه‌های آلمان را دارند. همچنین این افراد به شرط قبولی در آزمون سراسری دانشگاه‌های دولتی ایران می‌توانند برای ورود به دوره‌های کالج در آلمان اقدام کنند.

هدف از شرکت در دوره‌های کالج ، هم‌سطح شدن مدرک تحصیلی آن‌ها با افرادی است که مدرک دیپلم خود را از مدارس آلمان دریافت کرده‌اند.

در آلمان ۳۷ کالج وجود دارد که تعداد سه هزار متقاضی خارجی از بیش از ۴۰ کشور، در آنها مشغول به آمادگی برای شرکت در امتحان ذکر شده هستند.

تحصیل در کالج به غیر از کالج شهر درسدن رایگان است. دانشجویان برای گذراندن کلاس و امتحانات هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. تنها مورد هزینه خدمات دانشجویی است که آن را به دانشگاه مرتبط با کالج پرداخت می‌کنند. این هزینه از ۳۰ تا ۲۰۰ یورو برای هر ترم تحصیلی و در هر دانشگاهی متفاوت است.

هزینه خدمات دانشجویی، استفاده رایگان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهر محل سکونت و در مواردی در شهرهای مجاور و همچنین استفاده از امکانات دانشگاه را ممکن می‌سازد.

شرایط مدارک لازم برای ورود به کالج های آلمان

نخستین شرط برای ورود به دوره کالج دانستن زبان آلمانی در سطح B1 است. داوطلبان بایستی مدرکی مبنی بر تسلط به زبان آلمانی در سطح ذکر شده را پیش از درخواست پذیرش از کالج دریافت کرده باشند.

پیش از شروع به تحصیل در کالج، قبولی در آزمون ورودی آن الزامی است، که معمولا در قالب یک امتحان زبان آلمانی برگزار می‌شود. بنابراین، دانستن زبان آلمانی برای ورود به کالج الزامی است. داوطلبان بایستی پیش از درخواست، بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ ساعت زبان آلمانی آموخته باشند. این میزان در کالج‌ها یکسان نیست و در برخی موارد، سطح بالاتری انتظار می‌رود.

تامین مخارج زندگی در این مورد با داوطلب است. توجه به این نکته لازم است که دانشجویان کالج، برخلاف دانشجویان دانشگاه تنها در دوران تعطیلات بین دو ترم اجازه کارکردن خواهند داشت و از این رو بایستی برای تامین مخارج زندگی در این دوره یک ساله از پشتوانه مالی برخوردار باشند.

پس از ارسال مدارک و دریافت پذیرش از کالج، داوطلب می‌بایست با مراجعه به سفارت آلمان در تهران جهت اخذ ویزای دانشجویی اقدام نماید. قابل توجه آنکه ثبت نام در دوره‌های کالج با ویزای توریستی و یا تبدیل ویزای توریستی به دانشجویی در آلمان ممکن نیست و بایستی داوطلب با ویزای دانشجویی برای شرکت در دوره‌های کالج به آلمان سفر کند.

مقالات مفید: قوانین کار دانشجویی در خارج | نوت آفیسر چیست | برنامه اراسموس پلاس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان