ثبت نام کالج

ثبت نام کالج

مرحله اول: مشخصات فردی ثبت نام کالج

مرحله دوم: مشخصات تحصیلی ثبت نام کالج

مرحله سوم: اطلاعات تکمیلی

پذیرش و ثبت نام  در کالج

کالج ها مراکز آموزشی هستند که به صورت کاربردی و فنی حرفه ایی بر روی رشته ها فعالیت می شوند. این برنامه های آموزشی کالج ها، برای دوره های یک تا دو ساله هستند که رابطی برای تحصیل در دانشگاه ها هستند. غالب کالج ها مانند مراکز آموزشی فنی و حرفه ای در ایران هستند و نقش اصلیشان در آماده سازی نیروی کار برای ورود به بازار کار است. هدف و تمرکز کالج ها بیشتر بر روی دوره های کوتاه مدت و رشته های تخصصی-کاربردی، فنی و حرفه ای و مهندسی می باشند. به این دلیل کالج ها رو به سوی رشته های کاربردی آورده اند چون بسیاری از رشته های تحصیلی از جنبه نظری کمتری برخوردار هستند و بیشتر جنبه کاربردی و فنی دارند. در مواردی دیگر در بعضی از کالج های بزرگ در کانادا و آمریکا رشته هایی در مقطع کارشناسی نیز ارایه می شود.

یکی از مزیت های  تحصیل در کالج ها، سادگی شرایط ورود نسبت به دانشگاه ها می باشد. همچنین چون دوره کالج ها کوتاه می باشند، شرایط و امکان ورود سریع به بازار کار را فراهم می کند. علاوه براین تحصیل در کالج شانس اپلای در دانشگاه را بالا می برد. از طرفی تحصیل در دانشگاه ها نسبت به کالج ها پرهزینه‌تر و طولانی‌تر و بیشتر بر جنبه‌های تئوری متمرکز است.

کالج معمولا از نظر رشته هایی که ارائه می دهند به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول کالج هایی هستند که در برخی از رشته ها صرفا جنبه عمومی دارند و مخصوص افرادی است که از دبیرستان فارع التحصیل شده اند و یا مدارک بالاتر از سطح دبیرستان ندارند. دسته دوم نیز کالج هایی هستند که رشته های تخصصی ارئه می دهند و برای افرادی هستند که دارای مدارک تحصیلی بالاتر از دیپلم هستند.

طول دوره ها در کالج ها بر اساس نوع رشته متفاوت هستند و معمولا بین ۳ ماه تا ۳ سال ممکن است به طول بیانجامد. گذراندن دوره های کالج می تواند کمک بسیار زیادی را جهت ورود به دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی، اخذ ویزای کاری و اقامتی کند. به عنوان مثال در آلمان تنها راه ورود به دانشگاه های این کشور در مقطع کارشناسی کالج ها می باشد.

علاوه بر این، کالج ها دارای دوره های کوتاه مدت هستند که بیشتر بر روی رشته های تخصصی-کاربردی، فنی و حرفه ای و مهندسی تمرکز می کنند. کالج ها داریا شرایط ورود ساده تری نسبت به دانشگاه ها دارند و با توجه به کوتاه بودن دوره تحصیل آنها، امکان ورود به بازار کار و یافتن سریع تر شغل بسیار  راحت تر خواهد بود. از آنجایی که بسیاری از رشته های تحصیلی از جنبه علمی پایین تری برخوردار هستند و صرفا از جنبه کاربردی و فنی اهمیت و کاربرد دارند، کالج محل آموزش برای این گونه رشته ها هستند تا با آماده سازی افراد، آنها را وارد بازار کار کند.

مزیت های تحصیل در کالج

  • کالج ها برنامه های آموزشی فنی برای یک دوره سه ساله ارائه می دهند، که متقاضی را برای بازار کار آماده نماید.
  • کالج ها بیشتر به جنبه کاربردی و عملی می پردازند.
  • کالج ها بر روی دوره کارورزی برای بالا بردن شانس استخدام افراد تمرکز دارند.
  • تحصیل در کالج ها ارزان‌تر، سریع‌تر از دانشگاه ها است.
  • اخذ پذیرش تحصیلی در کالج ها ساده تر از دانشگاه ها می باشد.
  • کالج‌های دولتی عموما از لحاظ هزینه نسبت کالج‌های خصوصی ارزانتر به حساب می‌آیند.
  • متقاضیان تحصیل در کالج می توانند حداکثر ۲۰ ساعت در هفته همزمان با تحصیل و یا تمام وقت در ایام تعطیلات مرسوم بهار و زمستان کار کنید.


توسط
تومان