کاغذ دیواری یا رنگ

کاغذ دیواری یا رنگ

چرا کاغذ دیواری بهتر از رنگ است؟

 

وقتی کالایی مثل کاغذ دیواری تا این اندازه محبوب و پرطرفدار می شود و تنوع طرح و رنگ آن به میلیون می رسد، حتما دلیلی منطقی و محکم دارد. در حال حاضر یکی از اولین کالاهای دکوراسیون داخلی که افراد برای خانه هایشان در نظر می گیرند، کاغذ دیواری است. تنوع رنگ و مدل کاغذ دیواری هم این امکان را برای هر کس با هر سلیقه فراهم کرده است که از آن استفاده کند. در این مقاله به تک تک مزایای نصب کاغذ دیواری به جای رنگ دیواری صحبت می کنیم:

زیبایی و تنوع کاغذ دیواری:

شاید هیچ متریال دکوراسیون داخلی به اندازه کاغذ دیواری در زیبایی فضای دکوراسیون تاثیر نداشته باشد. کاغذ دیواری نه تنها با ست شدن با مبلمان و پرده و سایر محصولات دکوراسیون، هارمونی فضا را بیشتر می کند، بلکه در بسیاری اوقات (بر حسب رنگ و مدل کاغذ دیواری) فضا را بزرگتر و دیوارها را بلندتر نشان می دهد که این خود به زیبایی فضا می افزاید. همچنین تنوع بسیار زیاد طرح و مدل کاغذ دیواری هرگز در رنگ وجود ندارد. حتی کسانی که سلیقه خاصی دارند و به قول معروف مشکل پسند هستند، حتما کاغذ دیواری مطابق سلیقه خود پیدا می کنند.

مقایسه کاغذ دیواری های طرح دار و رنگ

رنگ هر چه باشد و هر کیفیتی که داشته باشد، ساده است و نمی توان با آن طرح ایجاد کرد. به ندرت در خانه های بزرگ دیده می شود که یک دیوار توسط یک نقاش حرفه ای نقاشی شده است. گرچه نقاشی یک اثر هنری است و ارزش خاص خود را دارد، ولی بسیار گران است و برای هر فضا نیز مناسب نیست و در اکثر خانه ها و آپارتمان ها اصلا جایی برای نقاشی طرح روی دیوار وجود ندارد.

ولی خرید کاغذ دیواری بسیار به صرفه است و نصب کاغذ دیواری نیز سریع و راحت انجام می شود. تنوع طرح و مدل کاغذ دیواری آنقدر زیاد است که همه سلیقه ها را پوشش می دهد. آپارتمان هایی که ساده و با وسایل مدرن چیده شده اند، با به کار بردن کاغذ دیواری های مدرن یا کاغذ دیواری های سه بعدی خیلی زیبا می شوند. از طرفی آنقدر طرح های مختلف کاغذ دیواری کلاسیک با رنگ های مختلف وجود دارد، که هر دکوراسیون سبک کلاسیکی مانند پرده های مخملی و مبلمان استیل با آن ست می شود.

مقایسه کاغذ دیواری های ساده و رنگ

کاغذ دیواری ساده به انواع کاغذ دیواری می گویند که طرح و نقشی با رنگ دیگر روی آن وجود ندارد. کاغذ دیواری ساده می تواند به هر رنگی باشد و معمولا در خود کاغذ دیواری بافت وجود دارد. کاغذ دیواری های با بافت پارچه، انواع بافت شبیه حصیر، طرح های هندسی و غیره که رنگ دیگری جز رنگ زمینه در آن به کار نرفته است، در گروه کاغذ دیواری های ساده قرار دارند. کاغذ دیواری های ساده حتی اگر بدون هیچ بافتی باشند، از نظر زیبایی و جلوه روی دیوار خیلی از رنگ بهترند.

بعضی افراد برای دکور دیوار کاغذ دیواری و رنگ را با هم ترکیب می کنند. به این صورت که بعضی دیوارها را کاغذ دیواری طرح دار می زنند و دیوارهایی که باید کاغذ دیواری ساده نصب شود را رنگ می کنند. ترکیب کاغذ دیواری و رنگ با هم به هیچ وجه زیبا نمی شود. اگر شما حتی یک اتاق با ترکیب کاغذ دیواری و رنگ ببینید، متوجه می شود که هیچ هماهنگی وجود ندارد و دیوار مثل یک لباس وصله پینه است. پس زمانی که تصمیم دارید کاغذ دیواری طرح دار به کار ببرید، برای دیوارهای کناری کاغذ دیواری ساده هماهنگ با آن انتخاب کنید و از رنگ پرهیز کنید.

دوام و کیفیت کاغذ دیواری:

در هر کالایی بخصوص کالایی که برای ساختمان به کار می رود، کیفیت و دوام بیشترین اهمیت را دارد. از قدیم وقتی خانه هایمان را رنگ می کردیم، اولین اتفاقی که باعث می شد از رنگ زده شویم، دوده ای بود که بالای شوفاژ و بخاری روی رنگ دیوار می نشست و اگر رنگ کیفیت خوبی داشت و قابل شستشو بود، بعد از تمیز کردن با دستمال نم، رد دستمال روی دیوار می ماند و ظاهر دیوار را بدتر می کرد. رنگ خیلی زود کثیف می شود، خط خودکار و سایر کثیفی ها از روی آن پاک نمی شود و خیلی زود و زیاد می ریزد. شاید همین نقاط ضعف و مشکلات رنگ یکی از دلایل رایج شدن کاغذ دیواری باشد.

بزرگترین مزیت کاغذ دیواری های باکیفیت این است که دوده جذب نمی کنند و چرک تاب نیستند. برای خیلی افراد این ویژگی ها در ابتدا باورنکردنی است، ولی پس از مدتی استفاده از کاغذ دیواری باور می کنند که کاغذ دیواری واقعا ضد دوده و غبار است. کاغذ دیواری بر خلاف رنگ دوده نمی گیرد و کثیف نمی شود. اگر خط خودکار یا ماژیک یا مواد غذایی روی آن بیوفتد، با آب و مایع ظرفشویی قابل شستشو است که طریقه شستن کاغذ دیواری در مقاله “کاغذ دیواری قابل شستشو” و مقاله “نگهداری از کاغذ دیواری” توضیح داده شده است. این ویژگی کاغذ دیواری های مرغوب، دوام آنها را بیشتر می کند و مهمترین مزیت کاغذ دیواری نصبت به رنگ دیوار را رقم می زند.

قیمت کاغذ دیواری:

در مقاله “قیمت کاغذ دیواری” درباره مقایسه قیمت انواع کاغذ دیواری توضیح داده شد. در اینجا مقصود مقایسه قیمت کاغذ دیواری و قیمت رنگ ساختمانی است. رنگ هم مانند کاغذ دیواری از نظر کیفیت و جنس انواع مختلف دارد که مطمئنا در قیمت آن تفاوت ایجاد می کند. قیمت کاغذ دیواری به طور کلی بالاتر از قیمت رنگ است. این تفاوت برای یکی از بهترین انواع کاغذ دیواری و بهترین رنگ ساختمانی ۵-۷ هزار تومان در ازای هر مترمربع است. درحالیکه این تفاوت برای کاغذ دیواری مرغوب و رنگ بی کیفیت به ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان در ازای هر مترمربع می رسد.

 

نصب آسان و بدون بو کاغذ دیواری:

بعضی افراد به بوی رنگ آلرژی دارند و هنگام رنگ خانه واقعا اذیت می شوند. حتی رنگهای بدون بو هم این مشکل را حل نمی کند. برای رنگ خانه، باید فضا را تقریبا خالی کرد. چراکه رنگ همه جا می ریزد. رنگ آمیزی خانه چند روز طول می کشد و خشک شدن آن بیشتر. به همین دلایل، رنگ آمیزی ساختمان پروژه ای سخت و طولانی است.

از طرف دیگر، نصب کاغذ دیواری بسیار سریع و آسان است. فضایی که رنگ آمیزی آن ۵ روز طول میکشد، نصب کاغذ دیواری در آن حداکثر ۱ روز طول می کشد. نصب کاغذ دیواری هیچ بویی ندارد و کف زمین را کثیف نمی کند،  برای خشک شدن آن لازم نیست صبر کنید و خانه را خالی کنید.

منبع:

مجله دکوراسیون داخلی آیدی کالا

فروشگاه کاغذ دیواری آیدی کالا

مرکز مشاوره تخصصی دکوراسیون داخلی آیدی کالا

2178

پایه‌ریزی یک منبع آموزشی و علمی فارسی هدفی است که لحظه‌ای از آن غافل نبوده‌ایم. (فوق لیسانس رشته علوم کامپیوتر - پردازش تصویر)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان