پنجره هوشمندی که مناظر بیرونی خودرو را به نابینایان نشان می‌دهد!

مپانی خودروسازی “فورد” (Ford) یک پنجره هوشمند ابداع کرده است که منظره بیرونی را با ارتعاش (ویبره) به فرد نابینا نشان می‌دهد و فرد با قرار دادن انگشت خود روی دکمه مخصوص این دستگاه می‌تواند با حس کردن این لرزش‌ها دریابد که بیرون از خودرو، چه منظره‌ای نمایان است.

شرکت “فورد” یک وسیله ساخته است که می‌تواند به مسافران نابینا کمک کند تا احساس کنند که مناظر اطراف آن‌ها چگونه ظاهر می‌شوند.

ابتدا با فشار دادن دکمه این دستگاه در بالای پنجره خودرو، دستگاه یک عکس از نمای بیرونی می‌گیرد. سپس این تصویر را به یک تصویر سیاه و سفید تبدیل می‌کند و هر سایه‌روشن به یک ارتعاش با شدت‌های متفاوت توصیف می‌شود.

“منظره را احساس کن” می‌تواند تا ۲۵۵ سطح مختلف از ارتعاش را تولید کند.

مسافر نابینا یا راننده کم‌بینا می‌توانند با لمس پنجره، منظره بیرونی را احساس کنند.

همراه با ارتعاشات، یک دستیار صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی که به سیستم صوتی خودرو متصل است، می‌تواند شرح کوتاهی از منظره را بیان کند. به عنوان مثال در ویدئوی منتشرشده توسط “فورد”، دستیار صوتی به راننده می‌گوید که او در حال لمس یک کوه برفی است.

“الو سفیفی”، سخنگوی فورد ایتالیا در بیانیه‌ای گفت: ما تلاش می‌کنیم که زندگی مردم را بهتر کنیم و این سیستم جدید فرصتی فوق‌العاده برای کمک به مسافران نابینا است تا جنبه مهمی از رانندگی را تجربه کنند.

وی افزود: تکنولوژی این دستگاه پیشرفته است، اما مفهوم ساده‌ای دارد و می‌تواند سفر‌های معمولی را به یاد ماندنی کند.

فورد” می‌گوید: فناوری “منظره را احساس کن” که توسط تیم ایتالیایی “فورد” طراحی شده و توسعه یافته است، یک نمونه اولیه است.

احتمالا “فورد” برنامه‌های بیشتری برای توسعه و تولید انبوه این دستگاه در سر دارد.

2178

پایه‌ریزی یک منبع آموزشی و علمی فارسی هدفی است که لحظه‌ای از آن غافل نبوده‌ایم. (فوق لیسانس رشته علوم کامپیوتر - پردازش تصویر)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان