نقش غیرقابل انکار سلول‌های بنیادی در پیشرفت‌های درمانی

دبیر شورای راهبردی ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مطالعات در حوزه سلول‌های بنیادی بر نقش درمانی تاکید دارد.

دکتر محمد امیرخانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه نخستین همایش سلول‌های بنیادی، سلول‌های درمانی و پزشکی بازساختی افزود: علم و فناوری با تکیه بر سلول‌های بنیادی در حوزه پزشکی جز علوم نوپاست و در همین مدت کم توانسته است جایگاه ویژه‌ای در علم پزشکی برای خود دست و پا کند.
وی گفت: این علوم در سال‌های اخیر رشد چشم گیری داشته و توانسته است به خوبی باحوزه کاربردی و بالینی در عرصه پزشکی ارتباط برقرار کند.
امیرخانی با بیان اینکه کاربردی سازی این حیطه از علوم بر پایه مطالعات بالینی صورت گرفته است ادامه داد: بسیاری از این مطالعات حاکی است که علم و فناوری مبتنی بر سلول‌های بنیادی به پروتکل‌های بالینی نزدیک و در حوزه درمانی بیماری‌ها کاربرد دارد.
دبیر شورای راهبردی ستاد سلول‌های بنیادی گفت: همه فناوری‌ها و علوم باید به گونه‌ای وارد حوزه درمان شوند که انتظارات منطقی و معقول این حوزه را برطرف کند، این فناوری آرام آرام به فضای درمان وارد می‌شود و در برخی بخش‌ها مثل پیوند مغز استخوان به خوبی توانسته است ایفای نقش کند.
امیدخانی افزود: در سایر حوزه‌های بالینی مثل علوم اعصاب، پوست، ارتوپدی و استخوان به آرامی وارد می‌شود و زمان بیشتری برای اثبات نقش سلول‌های بنیادی در این حوزه‌ها لازم است.
دبیر شورای راهبردی ستاد سلول‌های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: این معاونت ستادهای مختلف علمی و فناوری دارد که یکی از این ستاد‌ها ویژه سلول‌های بنیادی است و سعی می‌کند از ظرفیت‌های علمی و فناوری در بحث سلول‌های بنیادی در دانشگاه ها، مراکز علمی و آموزشی و شرکت‌های دانش بنیان حمایت کند و علاوه بر ایجاد زیرساخت‌ها سعی در راهبری این ظرفیت در سراسر کشور دارد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان