پزشکی در دنیای مجازی ; معرفی نرم افزارهای پزشکی

اپلیکیشن های مرتبط با سلامت و پزشکی می توانند هم اطلاعات خوبی در اختیار عموم بگذارند و هم دستیار خوبی برای یک سبک زندگی سالم باشند. اپلیکیشن های معرفی شده در این تحقیق تنها نمونه ای هستند از صدها اپ که امروز توسط پزشکان کشورهای دیگر به صورت گسترده استفاده می شوند.  طراحی اپلیکیشن های مشابه برای پزشکان ایران نیز انجام شده و در آینده توسعه بیشتری پیدا خواهد کرد و با حمایت و پشتیبانی وزارت بهداشت می توان پشتوانه محتوایی غنی هم برای آن ایجاد کرد.
اهمیت سنجش علائم حیاتی و اطلاع از وضع بیمار در تشخیص و درمان بیماری ها بر هیچ کسی پوشیده نیست. به عنوان مثال چیزی که بیشتر از همه باعث تفاوت یک بخش آی سی یو یا سی سی یو از بقیه بخش ها می شود، دقت در کنترل وضع بیمار و علائم حیاتی است. درک این نیاز باعث
راه انداختن موتور صنعت جدیدی به نام تله مانیتورینگ شده است که در انتهای این مقاله به آن می پردازیم.

نرم افزارهای پزشکیسلفی پزشکی: روش جدید معاینه از راه دور

امکان معاینه بیماران از راه دور میتواند کمک مهمی در نقاط دورافتاده باشد. حالا به جای رفتن به مطب یا بیمارستان با اپلیکشن شرکت «کوپریس (Cupris) می توان سلفی خود و یا تصاویر گرفته شده از داخل گوش و چشمتان را به پزشک یا مراکز درمانی ارسال کرد.
این شرکت فناوری پزشکی گوشی طبی خود را بزودی روانه بازار می کند. این ابزار در کشورهای در حال توسعه با جمعیت روستایی زیاد و دسترسی محدود به خدمات درمانی کاربرد دارد. برای استفاده از آن به اطلاعات و یا آموزش پزشکی نیازی نیست. می توان بدون مراجعه به متخصصان پزشکی، تنها با ورود به این سامانه اطلاعات را برای آن ها ارسال کرد.
این فناوری در واقع ابزار معاینه گوش و چشم است که بر روی تلفن همراه سوار میشود و توسط یک اپلیکشین اطلاعات معاینه ثبت و ارسال میشود. همچنین این ابزار میتواند ضربان قلب یا حتی صدای سرفه ها و نفس کشیدن بیمار را ضبط و ارسال کند و پزشکان تجویز اولیه را انجام دهند.

 

نرم افزارهای پزشکیامکان نظارت بر سلامتی بیماران با محصول جدید شرکت اپل

شرکت اپل به تازگی از راه اندازی یک فریم ورک جدید برای ساخت نرم افزارهای مدیریت شرایط پزشکی خبر داده است. این فریم ورک جدید CareKit نام دارد و توانایی مدیریت علایم حیاتی، نشانه های بیماری و به طور کلی افزایش آگاهی های فردی در زمینه سلامت را امکان پذیر می کند. برنامه های مبتنی بر فریم ورک CareKit، امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات فردی را با پزشک، پرستار و سایر افراد خانواده فراهم می کند و از این طریق نقش بیمار را در کنترل سلامتی پررنگ تر می کند.
این فریم ورک کد باز (open-source) شامل چهار ماژول است. ماژول اول کارت مراقبت نام دارد و امکان نظارت بر فعالیت هایی از قبیل تکمیل درمان های فیزیکی و مصرف به موقع دارو را در اختیار می گذارد. کنترل این فعالیت ها به صورت کاملا خودکار و با استفاده از حسگر های موجود در آیفون یا ساعت اپل صورت می گیرد. این ماژول با یک برنامه مراقبت پس از عمل جراحی که توسط محققان مرکز پزشکی تگزاس طراحی شد، ترکیب شده است و امکان پیگیری و به اشتراک گذاری موارد ضروری پس از عمل جراحی از قبیل میزان درد، دما، میزان تحرک و مواردی مشابه را فراهم می کند.۶
ماژول بعدی، نظارت و اندازه گیری نشانه های بیماری را امکان پذیر می کند. با استفاده از این ماژول، بیمار می تواند با استفاده از حسگرهای مختلف، احساساتی مانند درد، خستگی یا دما را با استفاده از شتاب سنج و ژیروسکوپ گوشی آیفون اندازه گیری و مدیریت کند. همچنین با استفاده از این ماژول می توان با ارسال عکس زخم یا عفونت و به اشتراک گذاری آن با پزشک، روند پیشرفت بیماری را کنترل کرد. پنل ارزیابی و اتصال، از دیگر ماژول های این برنامه هستند که نظارت بر میزان بهبودی و به اشتراک گذاری تمام موارد بیماری با پزشک و کادر پزشکی را فراهم می کند.
محققان بر این باورند این نرم افزار با استفاده از ژیروسکوپ های موجود در گوشی های آیفون، با کنترل فعالیت، تعادل، نحوه راه رفتن و تمرکز بیماران، در درک بهتر بیماری پارکینسون نیز موثر است. نتایج این تحقیقات در نشریه mHealth منتشر شده است.

نرم افزارهای پزشکی برای تلفن همراه

حتی اگر مغز انسان بتواند تمام آموخته هایش را به خوبی باز پس دهد، علم (و بخصوص علم پزشکی) به قدری سریع پیشرفت می کند که نیاز به بازآموزی به یک ضرورت اساسی تبدیل شده است. روش های سنتی بازآموزی به دو دسته برنامه های مدون (مثل شرکت در سمینارها) و برنامه های غیرمدون (مثل خواندن یک مجله معتبر) تقسیم می شوند. در هر دو این روش ها، آموزش یک طرفه است و شرکت کننده نقش فعالی در فرآیند آموزش ندارد.
اما امروزه آموزش پزشکی در حال تحول است و روش هایی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند که دانشجویان را به مباحثه و ارائه نظر و درگیر شدن در فرآیند بحث تشویق می کنند. بنابراین طبیعی است که دیگر نتوان روش های سنتی بازآموزی را برای پزشکان هم ایده آل دانست.
خوشبختانه و به یاری تکنولوژی نوین امروزه بسترهایی فراهم شده است تا حتی یک پزشک در روستایی دور افتاده هم بتواند با دیگر همکاران خود در مورد آخرین گایدلاین های کنترل فشار خون به بحث و تبادل نظر بپردازد. اما اینکه چنین تکنولوژی هایی در ایران تا چه حد مورد توجه قرار دارند و اصلا دسترسی آزاد و ارزان و مداوم به اینترنت تا چه حد برای پزشکان مقدور است، سوالی است که فکر انسان را به خود مشغول می کند. در هر سن و هر مکانی، ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که فرد یا اطرافیان فرد را در شرایط اورژانسی قرار دهد. پس باید خود را برای رویارویی با آن مشکلات آماده کرد. از این رو اپلیکیشنهایی وجود دارند که میتوانند در این زمینه کمکهای شایانی کنند. برای آشنایی بیشتر با برترین نرمافزارهای پزشکی مطالبی را که در ادامه ذکر می شود مطالعه کنید.


نرم افزارهای پزشکی

My Pillbox
  نرم افزاری برای یاد آوری زمان مصرف داروها

یکی از مشکلات تمامی افراد در هنگام بیماری فراموشی استفاده به موقع از داروهای تجویز شده توسط پزشک است. این نرم افزار My Pillbox می تواند به فرد در یادآوری زمان مصرف دارو ها کمک کند. فقط کافی است برای یک بار اطلاعات و زمان مصرف دارو ها را وارد نرم افزار کرد تا برنامه در زمان مقرر با شیوه های جالب و متنوع اطلاع رسانی کند. در ضمن برنامه محدودیتی در ثبت داروها ندارد و می تواند نسبت به دسته بندی اصلی برنامه، داروها را در گروه های مورد نظر ثبت کند.
۱۲ نوع مختلف از داروها از جمله قرصها، کپسولها، قطره ها و… وجود دارد که فرد میتواند آن ها را دسته بندی کند. حتی فرد میتواند برحسب ۹ رنگ مختلف داروهای خود را دسته بندی کند. وقتی شخصی دارویی را به لیست برنامه اضافه میکند، میتواند برای آن اطلاعاتی همچون علت استفاده از آن، تاریخ شروع مصرف دارو و پزشکی را که آن را تجویز کرده قرار دهد.نرم افزارهای پزشکی
از ویژگی های نرم افزار می توان به مواردی چون: رابط کاربری زیبا، عدم نیاز به دسترسی به اینترنت، وجود طبقه بندی های متنوع و … اشاره کرد.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از بازار برای اندروید


نرم افزار سنجش سلامت

نرم افزارهای پزشکینرم افزار سنجش سلامت یک برنامه فارسی است که مبتنی بر الگوریتم های خاص میزان سلامتی روحی و جسمی فرد را اندازه گیری می کند. برنامه قادر است کارهایی چون: محاسبه گر گروه خونی، اطلاعات گروه خونی، محاسبه گر شاخص توده بدن، محاسبه گر شاخص چربی بدن، محاسبه گر قد و وزن ایده آل، پیش بینی طول قد، محاسبه گر احتمال ریسک ابتلا به دیابت نوع ۲، محاسبه گر وزن بارداری و محاسبه گر وضعیت افسردگی را انجام دهد. فرد می تواند با نصب این نرم افزار بر روی گوشی اندرویدی خود برای همیشه یک پزشک به همراه خود داشته باشد. این نرم افزار می تواند یک گزینه مناسب برای پیشگیری از بیماری ها باشد. برای مثال فرد می تواند با استفاده از نرم افزار، bmi بدن خود را محاسبه کنید، این محاسبه به فرد می گوید که به چه میزان چاق یا اضافه وزن دارد.

دانلود از بازار برای اندروید


آشنایی با درمان های طبیعی و گیاهی  Home Remediesنرم افزارهای پزشکی

این برنامه ویژه افرادی است که علاقه خاصی به داروهای خانگی و گیاهی دارند و می توانند با استفاده از این نرم افزار با خواص گیاهان دارویی، ادویه جات، میوهها و سبزیجات آشنا شوند. این اپلیکیشن رایگان برای درمانهای خانگی است.Home Remedies  راهنمایی کامل، برای درمانهای طبیعی و ساخته شده از گیاهان دارویی، ادویه جات، میوه ها و سبزیجات است. نسخه Lite این اپلیکیشن به حافظه کمتری نیاز دارد و شامل ویژگیهای کمتری نیز است. اگر به نسخه قویتری از این اپلیکیشن نیاز دارید، میتوانید نسخه Plus آن را خریداری کنید.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


اپلیکیشن ارزانترین قیمت دارو GoodRx Drug Prices and Couponsنرم افزارهای پزشکی

اپلیکیشن GoodRx به فرد این امکان را میدهد تا مناسبترین قیمت برای داروی خود را پیدا کند. همچنین این اپلیکیشن برای مکانیابی داروخانه های فروشنده داروی مورد نظر، از نقشه گوگل بهره میگیرد. GoogeRx  اجازه مقایسه قیمتها بین بیش از ۶۰۰۰ دارو را نیز میدهد و میتوان ۲۰ الی ۸۰ درصد از هزینههای دارویی خود را ذخیره کرد. GoodRx کاملا رایگان است و هیچگونه محدودیت و هزینه اضافی برای فرد در پی ندارد. میتوان این اپلیکیشن را از Play Store گوگل دانلود کرد.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


مشاهده اطلاعات و ویژگی های داروها Drugs.com Medication Guide

با استفاده از این نرم افزار هر فرد قادر خواهد بود، اطلاعات و ویژگی های هر دارو را از لحاظ شرایط نرم افزارهای پزشکیمصرف و میزان مصرف آن مطلع شود، همچنین می تواند لیستی از داروهای مصرفی خود را ایجاد کند تا از لحاظ تداخل دارویی و مصرفی نیز آن ها را با یکدیگر بررسی کنید.
این اپلیکیشن لیستی به نام «لیست داروی من» دارد که فرد میتواند به تمامی اطلاعات پزشکی خود دسترسی داشته باشد. Drugs.com شامل یک شناسه قرص، جستجوگر تداخلات و قسمت های مفید دیگر است. این اپلیکیشن ماهیانه با بیش از ۹ میلیون بازدید کننده یک راهنمای کامل در زمینه اطلاعات دارویی است.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


آموزش بصری آناتومی بدن Visual Anatomy Free

با استفاده از این نرم افزار می توان به صورت تصویری و به شکل واقع گرایانه با آناتومی و بخش های مختلف بدن انسان آشنا شد. این اپلیکیشن دارای ۵۸ عکس با وضوح بالا و بیش از ۳۰۰ ویژگی است که تعداد عکسها در نسخه کامل آن، ۱۲۴۷ عدد است. Visual Anatomy Free  یک ابزار آموزشی و منبعی تعاملی است که نسخه جدید آن قابلیت نمایش سه بعدی ارگانهای بدن را دارد.نرم افزارهای پزشکی
در درجه اول از این اپلیکیشن به عنوان ابزار آموزشی استفاده میشود. پزشکان نیز از آن برای نشان دادن آناتومی بدن به بیماران و دانشجویان خود استفاده میکنند. با کلیک و زوم کردن میتوان هر عکسی را بزرگتر کرد و از مسیریاب برای رفتن به ارگان های دیگر استفاده کرد. همچنین فرد میتواند به کمک این اپلیکیشن از دانسته های خود یک آزمون به عمل آورد. برنامه می تواند گزینه مناسبی برای دانشجویان رشته پزشکی و پیراپزشکی باشد.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

دانلود از بازار برای اندروید


ویژوال آناتومی visual anatomy lite

امکانات:

  •  تصویر با کیفیت بالا و سه بعدی آناتومی
  • صدها نقطه آناتومیکی نشان داده شده
  • توضیحات مفصل عضلات (مبدا، محل اتصال، عصب دهی و عمل)
  • رابط کاربری کنشگر
  • سؤالات و آزمون های چند گزینه ای
  • حجم حدود ۱۲ مگابایت
  • شرکت ارایه کننده: education mobile
  • موجود برای اندروید و ios

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

دانلود از بازار برای اندروید


مکالمه با پزشک برای درمان Doctor on Demandنرم افزارهای پزشکی

با استفاده از این نرم افزار دیگر نیازی به مراجعه حضوری به پزشک نیست، بلکه می توان به صورت مجازی با یک پزشک در ارتباط بود و مشکلات خود را با او در میان گذاشت.
این اپلیکیشن برای فرد فرصت مکالمه با یک دکتر واقعی را فراهم میسازد. همچنین میتوان با انجام یک ویدئو چت، در مورد مشکلات خود با پزشک صحبت کرد. از مهمترین ویژگیهای این اپلیکیشن آن است که دیگر نیاز نیست بیمار برای رفتن به یک کلینیک، منزل خود را ترک کند و وقت خود را در ترافیک و اتاق انتظار تلف کنید. از این اپلیکیشن برای مواردی همچون سرماخوردگی، آنفولانزا، سرفه، تب، آلرژیها، عفونتهای ادراری، تعویض نسخه و دیگر موارد استفاده میشود.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

دانلود از بازار برای اندروید


اپلیکیشن کمک های اولیه WebMD نرم افزارهای پزشکی

اگر فردی به دنبال اپلیکیشنی است که اطلاعاتی در مورد سلامت در اختیارش قرار دهد، WebMD یکی از بهترین گزینه ها است. حتی اگر فرد به اینترنت دسترسی نداشته باشد، میتواند اطلاعاتی همچون کمکهای اولیه را در جیب خود داشته باشد. این اپلیکیشن به شما تمامی ابزارهای لازم برای تصمیم گیری در مواقع اضطرار و البته قابلیتهای ویژهای برای تشخیص علائم بیماری ها و جراحات، داروها و شیوههای درمان، اطلاعات کمکهای اولیه، لیستهای سلامتی، مشخصات قرصها و… را میدهد.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


انجام عمل احیای تنفسی CPR.Chokingنرم افزارهای پزشکی

CPR.Choking  به فرد آموزش می دهد که چگونه و با چه روش هایی احیای تنفسی را انجام دهد، این برنامه توسط استادان واقعی و پزشک های مجرب و بر اساس آخرین توصیه ها، توسعه یافته است.
این اپلیکیشن ویدئوهایی را برای آموزش نحوه انجام CPR و یا چگونگی کمک کردن به کسی که دچار خفگی شده، ارائه میدهد. تغییرات به وجود آمده در سال ۲۰۱۰ مربوط به پشتیبانی شرایط ابتدایی زیستن، از A-B-C که مخفف راه هوا، تنفس کردن و ماساژ قفسه سینه به C-A-B که به ترتیب بیانگر ماساژ قفسه سینه، راه هوا و در آخر تنفس (برای بزرگسالان و کودکان)، است. هرچند کارشناسان، ماساژ قفسه سینه را در اولویت قرار دادهاند، اما انجام این تغییرات مستلزم آموزش مجدد افرادی است که دوره CPR را گذرانده اند.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

دانلود از بازار برای اندرویدکمک های اولیه برای نوزاد و کودکنرم افزارهای پزشکی
Baby and Child First Aid

این اپلیکیشن یک صلیب سرخ رسمی برای کودکان و نوزادان است.First Aid شامل ویدئوهای مفید، توصیههای آسان و حتی دارای یک بخش برای آزمون گرفتن است، که همه این امکانات به صورت رایگان ارائه شده است. پدر یا مادر، نیازمند آموزش مهارتها و یادگیری اطلاعاتی برای شرایط اضطراری هستند تا خود را برای آن لحظات حساس و مهم آماده کرده و دانش خود را بسنجند. پس اگر فردی دارای فرزندی است یا شغلش به گونه ای است که از کودکان مراقبت میکنند، ضروری است که از این اپلیکیشن استفاده کند.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

دانلود از بازار برای اندروید


کمک های اولیه – صلیب سرخ آمریکا، First Aid – American Red Crossنرم افزارهای پزشکی

Red Cross  اپلیکیشنی است که در کمکهای اولیه و سایر موارد از آن استفاده میشود. این اپلیکیشن تقریبا توسط ۳۹۰۰ کاربر بررسی شده و از ۵ به آن امتیاز ۷/۴ داده شده، که بیانگر علت کسب جوایز متعدد است. حادثه هیچگاه خبر نمیکند، پس به همراه داشتن اپلیکیشنی همچون Red cross ضروری است. وجود فیلمهای آموزشی، آزمونهای تعاملی و پیروی از دستورالعمل های گام به گام میتواند بسیار مفید باشد.


مشاهده آناتومی بدن انسان به صورت سه بعدینرم افزارهای پزشکی

با نصب این نرم افزار بر روی گوشی و یا تبلت می توان آناتومی بدن انسان را به صورت سه بعدی مشاهده کرد. این نرم افزار به خصوص برای دانش آموزان و دانشجویانی که درس آناتومی دارند  می تواند بسیار کمک کننده باشد.


 سنجش قدرت بینایی 

این برنامه Eye Test یک نرم افزار جالب و کاربردی جهت سنجش قدرت بینایی چشم توسط تلفن همراه هوشمند است. این برنامهنرم افزارهای پزشکی
می تواند با سنجش کامل چشم های شما اختلالات موجود در آن را گزارش دهد. این نرم افزار یک گزینه مناسب برای چشم پزشکان و حتی افراد عادی جامعه هم هست و نصب آن بر روی گوشی دارای سیستم عامل  ios توصیه می شود. از ویژگی های نرم افزار می توان به مواردی چون: ابزارهای تشخیص کور رنگی های مختلف، ابزار سنجش قدرت بینایی، تصاویر جالب از خطای دید، ابزارهای تشخیص اختلالات بینایی خاص و … اشاره کرد.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید


نرم افزار کاهش وزن  Weight Companionنرم افزارهای پزشکی

اگر فردی قصد دارد رژیم غذایی بگیرید و وزن خود را کاهش دهد می تواند از این نرم افزار کابردی استفاده کند. فرد با نصب این نرم افزار بر روی گوشی هوشمند خود می تواند تغییرات وزن و یا سایز خود را کنترل کند. با این نرم افزار فرد می تواند اطلاعاتی را از قد و وزن و اندازه دور باسـن خود وارد کند و برنامه پس از آن تحلیل را به گوشی خود بسپارید تا با تجزیه و تحلیل های گرافیکی و متنی فرد را در رسیدن به وزن ایده آل کمک کند.


کامل ترین داروخانه و پزشک همراهنرم افزارهای پزشکی

هزاران نوع بیماری و دهها هزار دارو در دنیا وجود دارد. برای درمان بسیاری از بیماریها به پزشک مراجعه میشود اما برخی از داروهایی که برای بیمار تجویز میشود برای بیمار شناخته شده نیست. اگر فردی میخواهد با داروها آشنا شود (اما خوددرمانی که معضل شایعی است آغاز نکند)، برنامه داروخانه و پزشک همراه را روی گوشی یا تبلت نصب کند. داروخانه و پزشک همراه لیست تقریبا کاملی از تمام داروهای دنیا است. در داروخانه و پزشک همراه اطلاعات جامعی در دو بخش داروهای شیمیایی و گیاهی جمع آوری شده است.
در برنامه معرفی شده میتوان نوع دارویی را که مد نظر است جستجو کرد و از خواص و مضرات  آن مطلع شد. البته برخی از این اطلاعات بسیار تخصصی است و ممکن است فرد با چند بار خواندن هم متوجه آنها نشود که البته منطقی است.
در قسمت داروهای گیاهی هم ممکن است به اسمها عجیب و غریبی برخورد شود اما می توان با خواندن اطلاعات، با خواص آنها آشنا شد. از جمله امکانات برنامه باید به مواردی چون: امکان اضافه به لیست علاقه مندی ها، جستجوی پیشرفته و اشتراک گذاری متون اشاره کرد.
در کل برنامه داروخانه و پزشک همراه در موضوعات زیر دسته بندی شده است:
 داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی، بیماری ها ومشخصات، عسل، عرقیجات، ادویه، دمنوش، میوه و طب سنتی.

دانلود اپلیکیشن Healthpedia Premium

برنامه Healthpedia Premium مجموعه ای از اطلاعات (توضیحات، علائم و درمان) راجع به بیماری ها است. برخی از ویژگی های برنامه Healthpedia Premium اندروید:
 کاتولوگ هایی راجع به بیماری و براساس استاندارهای ICD10
 استفاده از یک رابط جستجوی قدرتمند
 دسته بندی کاتولوگ ها و تمام اطلاعات بر اساس حروف الفبا
 بدون نیاز به اینترنت
 حجم بسیار کم

دانلود از گوگل پلی برای آندروید به قیمت ۴٫۵ دلار

دانلود نسخه رایگان کرک شده 


اپلیکیشن مداسکیپ Medscapeنرم افزارهای پزشکی

اپلیکیشن مد اسکیپ یکی از پرطرفدارترین اپ های پزشکی است که توسط سایت webmd.com ارائه شده و چندین میلیون بار توسط کاربران مختلف دانلود شده است و طبق گزارش در حال حاضر بیش از ۳میلیون نفر این اپ را روی گوشی های خود دارند که برای یک اپلیکیشن تخصصی پزشکی آمار واقعا خیره کننده ای به شمار می رود.
امکانات:
از طریق این اپ فرد می تواند به اخبار پزشکی دسترسی پیدا کند.
 همچنین در بخش آموزش پزشکی آن میتوان به مطالب آموزشی در ۳۲ زمینه پزشکی دسترسی داشت.
در بخش رفرانس ها هم منابعی برای جستجوی مطالب مربوط به داروها، درمان ها، پروژه های پزشکی، چک کننده تداخلات دارویی، محاسبه گر پزشکی (برای محاسبات مختلف کرایتریاها و داده های سم شناسی و آزمایشگاهی و …) فرمولاسیون های دارویی و دایرکتور پزشکان و مراکز درمانی وجود دارد.
بعد از نصب خود اپلیکیشن بهتر است یک بار با اینترنت پرسرعت منابع آن را برای استفاده آفلاین دانلود کرد. این کار ممکن است قدری به طول بینجامد اما دست فرد را در استفاده های بعدی به صورت آفلاین باز می گذارد.
شرکت ارایه کننده: webMD
حجم: حدود ۷/۴ مگابایت (بعلاوه چند صد مگابایت بانک دیتا)
موجود برای اندروید و ios

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

دانلود از بازار برای اندروید


اپلیکیشن اپوکریتس Epocratesنرم افزارهای پزشکی

یک اپلیکیشن پزشکی محبوب دیگر که برای دریافت اطلاعات داروها به کار می رود.
امکانات:
اطلاعات دارویی و بررسی تداخلات دارویی
 دارویاب (بر اساس مشخصات ظاهری دارو)
طب ریاضی شامل جداول و محاسبه گرهای پزشکی
 فورمولاسیون داروهای ترکیبی
این اپ در حالت پایه رایگان است و البته ویرایش پولی آن با امکانات بیشتر نیز موجود است.
شرکت ارائه کننده:epocrates
حجم: ۴/۶ مگابایت
موجود برای اندروید و ios

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


اپلیکیشن پروگنوز prognosisنرم افزارهای پزشکی

پروگنوز یک برنامه پزشکی است که در قالب یک بازی طراحی شده است و حاوی زمینه های متعددی است. در هر زمینه فرد ابتدا شرح حالی از یک بیمار را می خواند. سپس یافته های معاینات او را بررسی میکند و پس از آن گزینه هایی برای انتخاب اقدامات تشخیصی و پاراکلینیکی دارد.
امکانات:
 زمینه های متعدد (بیش از ۱۰۰ زمینه) طبقه بندی شده مانند زنان، جراحی، داخلی و اطفال
 بحث علمی ارائه شده در پایان هر زمینه با نکات مهم در پایان بحث
 اضافه شدن یک زمینه جدید هر هفته
نظردهی کاربران در مورد هر زمینه
برای کسانی که علاقمند به تقویت بالینی خود هستند این اپلیکیشن توصیه می شود.
شرکت ارایه کننده: medical joyworks
حجم: ۵/۴ مگابایت

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


اپلیکیشن کوئیک لب رف quick labrefنرم افزارهای پزشکی

یک منبع خوب برای دسترسی سریع به تفاسیر تست های آزمایشگاهی که باید در موبایل هر پزشکی همراه باشد.
امکانات:
 طبقه بندی برای انواع مختلف تست های آزمایشگاهی
 جستجوی تست ها
پروتکل های مختلف آزمایشگاهی
 تفسیر نتایج خارج از محدوده نرمال
ارائه محدوده های نرمال به تفکیک سن و جنس
شرکت ارائه کننده: nika informatics
حجم: حدود ۸ مگابایت

دانلود از گوگل پلی برای آندروید


 

اپلیکیشن تفسیر نوار قلب ecg interpretation

نرم افزاری برای آموزش خواندن نوار قلبی و ارائه مثال برای هر کدام از موارد خاص طبیعی یا غیر نرمال در ای سی جی.
شرکت ارائه کننده: dark angel
حجم۵/۱ مگابایت

دانلود از گوگل پلی برای آندروید


نرم افزارهای پزشکیاپلیکیشن کلینیکال سنس clinical sense

این هم نرم افزاری دیگر برای به چالش کشیدن حس تشخیص بالینی بوده و حاوی سناریوهای مختلفی است که قدم به قدم به فرد ارئه میشود و در موارد لزوم از فرد برای ادامه اقدامات تشخیصی و درمانی سؤال پرسیده می شود.
شرکت ارائه کننده: medical jouworks
حجم:۷/۶ مگابایت

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


اپلیکیشن دراگز میکرومدیکس micromedix drugs

این هم اپ دیگری برای اطلاعات دارویی است که میتواند نیاز های فرد به اطلاعات دارویی را برطرف کند.
شرکت ارائه کننده: truven health analytics
حجم: ۵/۹ مگابایت

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


اپلیکیشن سی تی آناتومی

برنامه سادهای برای تماشای کات های مختلف سی تی نرمال. کافی است فرد انگشت خود را روی هر کدام از ویوهای سی تی اسکن بکشد تا کات های مختلف نشان داده شود.
شرکت ارائه کننده: rad revision
حجم: ۴۲ مگابایت

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


نرم افزارهای پزشکی

اپلیکیشن Monthly Prescribing Reference

می توان هرچه را که برای نسخه نویسی لازم است در این اپلیکیشن رایگان پیدا کرد: دسته بندی مشکلات و نسخه های آن ها، نکات لازم برای توجه هنگام تجویز دارو و تعدادی ابزار محاسبه برای تعیین دوزهای داروها، جی اف آر یا هرچه که مرتبط با میزان های نسخه نویسی باشد.
شرکت ارائه کننده: atmosphere apps
حجم: ۴۵ مگابایت

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


اپلیکیشن QuantiaMDنرم افزارهای پزشکی

QuantiaMD یک جامعه مجازی برای پزشکان است. بعد از عضویت در QuantiaMD فرد به مجموعه ای از محتوای علمی سنتی مانند ویدئو های آموزشی دسترسی پیدا می کند که بیشتر زمینه های مورد نیاز را پوشش می دهند. اما مزیت این اپلیکیشن این است که فرد می تواند خود آغاز کننده بحث هایی پیرامون مسائل مختلف پزشکی باشد و در گروه هایی با دیگر کاربران تجربیات و دانسته های خود را به اشتراک بگذارد یا در بحث هایی که توسط دیگران آغاز شده، اظهار نظر کند. برای تشویق بیشتر کاربران QuantiaMD  سیستم امتیازی برای شرکت کنندگان در نظر گرفته است که جوایزی مانند کارت هدیه آمازون به کاربران اعطا می کند.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


اپلیکیشن Docphinنرم افزارهای پزشکی

Docphin اپلیکیشنی است که مقالات پزشکی را مناسب مطالعه در سطح موبایل ارائه می دهد. از طریق این اپ فرد می تواند به مقالات مختلف از نشریات و سایت های معتبر دسترسی داشته باشد. همچنین فرد می تواند از طریق قسمت trending  مقالات داغ مورد توجه دیگر کاربران را پیدا کند. همچنین با امکانات مباحثه که در اپ قرار داده شده، می تواند نظر خود در مورد هر مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارد.
اگر قبلا فردی کاربر گوگل ریدر قدیمی (با امکانات تبادل نظر بسیار جذابش) بوده باشد، این ویژگی ها برای او بسیار آشنا و دوست داشتنی تر هم خواهد بود.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

دانلود از بازار برای اندروید


اپلیکیشن Read by QxMDنرم افزارهای پزشکی

Read هم مثل داکفین امکان خواندن مجموعه بزرگی از مقالات را در دستگاه های موبایل فراهم می کند. اگر فردی از طرف دانشگاه یا موسسه علمی خود اشتراک داشته باشد می تواند به متن کامل همه این مقالات دسترسی پیدا کند. اما ویژگی های جالب این اپ هم ویژگی های اجتماعی آن هستند.
فرد می تواند در مورد مقالات مختلف نظر دهد، یا آن مقاله را به دیگران توصیه کند. همچنین این اپ امکان ارسال مقالات و لینک ها از طریق دیگر رسانه های اجتماعی را دارد که باعث می شود محدوده اشتراک مطالب آن دامنه وسیع تری از کاربران را در بر بگیرد.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios

تحت وب


اپلیکیشن Figure1نرم افزارهای پزشکی

این اپلیکیشن یک ایده بسیار جذاب دارد: به اشتراک گذاشتن تصاویر جالب پزشکی به دیگران. این ایده نه تنها کاربران را به خود جذب می کند بلکه می تواند باعث آموزش نکات از طریق انتشار عکس های پزشکی در ارتباط با موارد گوناگون باشد. البته طراحان این اپ به شدت بر محتوای آن نظارت می کنند و حتی قابلیتی در اپ گذاشته اند که به طور خودکار، تصاویر چهره ها را شناسایی و آن ها را بلاک می کند تا حریم خصوصی افراد مصون بماند.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


انرم افزارهای پزشکیپلیکیشن Doximity

دوکسیمیتی (بزرگ ترین شبکه متخصصان طبی در امریکا ) یک جامعه مجازی برای پزشکان است اما فقط این نیست و تلاش Doximity بر این است که فضایی برای همکاری، مباحثه و آشنایی نزدیک پزشکان با یکدیگر فراهم کند. قابلیت هایی مانند iRounds کاربران را قادر می کند که راندهای مجازی در موارد مختلف تشکیل دهند و فکرها و نظراتشان را با هم در میان بگذارند. علاوه بر آن دوکسیمیتی مشاوره مجازی را تشویق می کند تا پزشکان موارد بغرنج پزشکی را با دیگر همکارانشان مطرح کنند و از نظرات آن ها استفاده کنند.

دانلود از گوگل پلی برای آندروید

دانلود از itunes برای ios


منابع
http://fardanama.com
http://medapple.com
http://yjc.ir
http://zoomit.ir
http://daroughaza.com

نویسنده: دکتر سروربهبهانی، دکتر محمد کریمی مریدانی

منبع : ماهنامه تجهیزات پزشکی شماره ۱۹۳

>> مجله تخصصی مدیکیار

>> فروشگاه مدیکیار

 

 

مانیتورینگ در دست مردم

امروز به کمک تکنولوژی های نوین، شرایطی فراهم آمده که هر بیماری می تواند به نوعی کنترل دقیق آی سی یو را تجربه کند. این تکنولوژی چنان قابل دسترس شده که فرد می تواند اپلیکیشن هایی برای سنجش تعداد ضربان قلب و تنفس بیمار از راه دور و با استفاده از دوربین موبایل پیدا کند. علاوه بر آن ابزارهای کوچکی که قابل اتصال به موبایل فرد است می توانند فشارخون و حتی غلظت اشباع اکسیژن خون را نیز اندازه بگیرند و به پزشک اطلاع دهند.
حتی ابزارهایی ارائه شده اند که می توانند با اتصال به گوشی و نصب چست لیدها روی قفسه سینه، نوار قلبی را نیز گرفته و برای دکتر ارسال کنند. شرکت خودروسازی فورد آمریکا نیز چندی پیش صندلی های ویژه ای برای اتومبیل ها طراحی کرد که می توانند نوار قلبی راننده را ثبت و ارسال کنند. این سیستم قادر است احتمال یک مشکل قلبی را تخمین بزند و در صورت لزوم برای لحظاتی کنترل خودرو را به دست گرفته و آن را به کنار خیابان هدایت کند و همزمان تیم درمانی را در جریان قرار دهد.

معرفی نرم افزارهای پزشکی

تله مانیتورینگ تخصصی

ابزارهای مانیتورینگ از راه دور چنان محبوبیتی را در کشورهای پیشرفته به دست آورده اند که حتی در بیمارستان ها در کنار روش های رایج پایش وضع بیمار از آن ها استفاده می شود. مثلا در اسپانیا تی شرتی در بیمارستان ها استفاده می شود که می تواند تعداد ضربان، تنفس، دمای بدن و حتی حرکات بیمار را ثبت کند و در صورت وجود هر مشکلی گزارشی از آن را به همراه محل دقیق بیمار (به کمک جی پی اس) به کادر درمانی اس ام اس کند.
بعد از تی شرت های اسپانیایی، آمریکایی ها هم بیکار ننشستند و تراشه های ظریف و قابل کاشت در پوست را عرضه کردند که می توانند علاوه بر سنجش علائم حیاتی نظیر ضربان قلب و درجه حرارت بدن، اطلاعاتی از وضع شیمیایی بدن (مثلا سطح قند) را نیز جمع آوری و به تلفن همراه بیمار ارسال کنند. تلفن همراه نیز از طریق اپلیکیشنی که روی آن نصب شده این اطلاعات را پردازش و به پزشک ارسال خواهد کرد. این فن آوری که روی ورزشکاران آزمایش شده تا سال آینده بصورت تجاری در دسترس خواهد بود.
شرکت داروسازی نوارتیس هم ریزتراشه هایی را معرفی کرده که می توانند پس از بلع در معده توسط اسید معده فعال شده و شروع به اندازه گیری علائم حیاتی و تغییرات شیمیایی کنند و داده های خود را به تراشه پوستی (مشابه مورد بالا) بفرستند تا تراشه بقیه کارها را انجام دهد. این تراشه رضایت سازندگانش را جلب کرده و قرار است به زودی در بیماران پیوندی برای کنترل دقیق مورد استفاده قرار بگیرد.

صنعت تله مانیتورینگ

کار تا جایی پیش رفته که صنعت تله مانیتورینگ از حالت پژوهشی صرف خارج شده و وارد دنیای تجارت شده است. کامرون پاول، تحصیلات خود را در رشته پزشکی و تخصص زنان به پایان رسانده است. اما مدتی است که دیگر ویزیت بیماران را کنار گذاشته و به جای آن به همکاران خود کمک می کند که بیمارانشان را از راه دور ویزیت کنند. او شرکت AirStrip را تاسیس کرده و روی سیستم هایی کار می کند که کار آنها جمع آوری اطلاعات بیمار و ارسال آن ها به پزشکان است.
اولین محصول این شرکت  Airstrip Ob است که داده های مربوط به وضع جنین از جمله ضربان قلبش و انقباضات رحمی مادر را از طریق تلفن هوشمند به پزشک زنان ارسال می کند.
قدم بعدی این شرکت ورود به عرصه مراقبت های ویژه است. اما آن ها در این راه مشکلی پیش رو داشتند: ابداع وسیله ای که دست و پاگیر نباشد اما بتواند با دقت مناسبی، فشار خون بیمار را اندازه بگیرد. نهایتا آن ها توانستند مچ بندی بسازند که فشار خون را با دقت بالایی اندازه می گیرد و از طریق موبایل پردازش و ارسال می کند.

فواید تله مانیتورینگ برای بیماران

با استفاده از فن آوری های نوین پایش از راه دور، نه تنها پزشکان دسترسی بیشتری به اطلاعات بیماران دارند و کارشان در تشخیص و درمان راحت تر می شود. بلکه بیماران هم می توانند خدمات ارزان تر و سریع تری را دریافت کنند.
علاوه بر آن تحقیقات نشان داده که بیماران دیابتیک یا فشار خونی که ابزارهای پایش را در اختیار داشتند، بیشتر در درمان همکاری می کنند و پاسخ بهتری به درمان های ارائه شده می دهند. به این ترتیب مشکلاتی از قبیل سندرم روپوش سفید (افزایش فشار خون به دلیل استرس محیط درمانی) هم از بین می رود.
می توان گفت هر بیماری با استفاده از این تکنولوژی ها چیزی شبیه آی سی یو را در خانه خود دارد و نیاز به تخت های بیمارستانی هم کمتر خواهد شد. با کمتر شدن بستری های بیمارستانی، مشکلاتی نظیر عفونت های بیمارستانی و گونه های مقاوم آن ها هم رو به کاهش خواهند گذاشت.
در چنین شرایطی فراهم کردن اساسی ترین نیازهای این تکنولوژی (مانند اینترنت پرسرعت، مداوم و همگانی) برای عقب نماندن از قافله علمی ضروری به نظر می رسد.

اتاقک پزشکی یا مینی بیمارستاننرم افزارهای پزشکی

اتاقک پزشکی روشی نوآورانه است که در آینده جایگزین مطب پزشکان خواهد شد. استفاده از اتاقک پزشکی در برخی مناطق روستایی فرانسه، به پزشکان امکان داده بدون ترک مطب، بیماران خود را از راه دور معاینه کنند. پزشکی تلفنی شیوه ای است رو به گسترش که می تواند خدمات پزشکی در مناطق روستایی و دور افتاده را بهبود بخشد. در حال حاضر پانزده اتاقک مجهز به پیشرفته ترین امکانات ارتباط تصویری، شیوه ویزیت از راه دور را در فرانسه آزمایش می کنند.
درجه و حسگر اندازه گیری ارتفاع  در این کابین ها نصب شده و می توان شاخص توده بدنی هر بیمار را هم محاسبه کرد. ابزارهای متعدد اندازه گیری در این اتاقک ها تعبیه شده است. حتی نوار قلب هم می توان گرفت. بینایی سنجی و شنوایی سنجی هم در این اتاقک ها امکان پذیر است.
بیمار می تواند با حضور در این اتاقک و بدون آنکه نیاز مراجعه حضوری به مطب را داشته باشد، به صورت مستقیم با پزشک خود گفتگو و در صورت امکان درمان شود. ژاک پلو، جراحی است که از طریق این فن آوری پیشرفته با بسیاری از بیماران خود پس از عمل جراحی در ارتباط است، بیمارانی که بعضا در شهرهای دور زندگی می کنند. اگر از طریق ویدیو کنفرانس پزشک متوجه شد که در حال بیمار بهبودی حاصل نشده می تواند دستور بستری شدن بیمار یا مراجعه پزشک کشیک را صادر کند. بازار «پزشکی تلفنی» در اروپا در حال گسترش است. انتظار می رود حجم مبادلات در این بخش در سال ۲۰۱۹ به مرز ۱۲ میلیارد یورو برسد.

 نرم افزارهای پزشکی

>> مجله تجهیزات پزشکی مدیکیار

>> فروشگاه تجهیزات پزشکی مدیکیار

2178

پایه‌ریزی یک منبع آموزشی و علمی فارسی هدفی است که لحظه‌ای از آن غافل نبوده‌ایم. (فوق لیسانس رشته علوم کامپیوتر - پردازش تصویر)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان