لکه های خونی در چشم چه علتی دارد؟

قرمزی چشم علل بسیار زیادی دارد و در حالات مختلف با الگوهای متفاوتی دیده می‌شود.

لکه های خونی در چشم چه علتی دارد؟

به گزارش بهداشت نیوز، قرمزی چشم علل بسیار زیادی دارد و در حالات مختلف با الگوهای متفاوتی دیده می‌شود.

خشکی چشم:

یکی از علل شایع برای قرمز شدن چشم‌ها و بروز لکه‌های خونی در چشم است. خشکی چشم منجر به تحریک آن و بروز التهاب و قرمزی می‌شود. خشکی چشم اغلب ناشی از عدم رطوبت در آب و هوا است و یا این که می‌تواند در اثر خیره شدن به صفحه مانتیور ایجاد شود.

اشک‌های مصنوعی برای درمان خشکی چشم مؤثر هستند. علاوه بر این نوشیدن مایعات کافی، به مرطوب نگه داشتن بافت‌های بدن از جمله سطح چشم کمک می‌کند.

آلرژی:

آلرژی چشم زمانی اتفاق می افتد که چشم‌ها در معرض مواد آلرژی‌زا مانند گرده یا شوره بدن حیوانات قرار می‌گیرند. سلول‌های چشم به نام ماست سلها، هیستامین و مواد شیمیایی دیگر آزاد می‌کنند که موجب التهاب می‌شود و نتیجه آن خارش، قرمزی و آبریزش چشم است.

اگر در محیط طبیعت قرار دارید و چشمانتان شروع به آبریزش کرده است ممکن است التهاب ملتحمه آلرژیک فصلی داشته باشید. گرده‌های درختان، علف‌ها و سبزه‌ها بدترین آلرژی‌زاها هستند.

وقتی مقدار گرده‌ها در هوا زیاد می‌شود در خانه بمانید، پنجره‌ها را ببندید و تهویه هوا را روشن کنید. برای دور نگه داشتن گرده‌ها از چشمانتان از عینک استفاده کنید.

برخی داروها:

بسیاری از داروهای رایج که مردم به صورت روزانه استفاده می‌کنند، می‌توانند باعث بروز لکه‌های خونی در چشم‌ها شوند. آنتی هیستامین‌ها، قرص‌های خواب آور، قرص‌های ضد اضطراب، و برخی از داروهای ضد درد از جمله ایبوپروفن باعث خشکی و قرمزی چشم و همچنین کاهش جریان خون به بافت‌های اطراف چشم می‌شوند.

استفاده از اشک مصنوعی برای از بین بردن این علائم مفید است ضمن این که باید با پزشکتان درباره عوارض جانبی مصرف این داروها مشورت کنید.

یائسگی:

تغییر و یا عدم تعادل هورمونی بعد از یاسئگی، یک عارضه شایع به همراه دارد و آن خشکی و قرمزی چشم است. استفاده از نرم کننده‌های اطراف چشم، اشک مصنوعی و یا کمپرس گرم در رفع این عارضه می‌تواند مؤثر باشد.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید بدون استفاده از عینک آفتابی مناسب باعث قرمزی چشم‌ها می‌شود. در این صورت نیز چشم‌ها دچار آفتاب زدگی می‌شوند که سفیده چشم یا قرنیه را درگیر می‌کند.

این مشکل در بیشتر موارد برای افرادی که اسکی یا قایقرانی می‌کنند و در معرض تابش نور خورشید هستند اتفاق می افتد. در این صورت نیز سفیدی چشم قرمز شده و چشم‌ها می‌سوزند.

از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. در صورت بروز مشکل استفاده از قطره اشک مصنوعی باعث تسکین علائم می‌شود. بهتر است از قطره‌های بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید.

پارگی رگ چشم:

برخی مواقع به دلیل ضربه و یا مصرف برخی داروها (داروهای ضدانعقاد خون) و غیره، مویرگ‌های چشم دچار پارگی می‌شوند. در این صورت خونریزیزیر ملتحمه چشم رخ می‌دهد. در این صورت یک لکه قرمز روی سفیدی چشم نقش می‌بندد.

معمولاً کار خاصی برای این مشکل نمی‌توان انجام داد. این لکه به مرور زمان رفع می‌شود. این مسئله می‌تواند باعث ایجاد نگرانی شدید شود، اما در واقع مشکل دردناک یا خطرناکی محسوب نمی‌شود.

گلوکوم حاد (آب سیاه):

گلوکوم به دلیل فشار زیاد و ناگهانی داخل چشم بروز می‌کند. در این صورت علاوه بر قرمزی چشم‌ها، فرد احساس درد شدید می‌کند که با کاهش بینایی، سردرد، حالت تهوع و غیره همراه است.

البته در برخی از گلوکوم ها، چشم‌ها نه سرخ می‌شوند و نه دردی ایجاد می‌شود. حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک بر حسب شرایطتان، درمان‌های لازم از قبیل قطره یا استفاده از لیزر و غیره را برای تثبیت فشار چشم در پیش خواهد گرفت.

منبع: سلامتی

>> مجله تخصصی مدیکیار

>> فروشگاه مدیکیار
[review]

2178

پایه‌ریزی یک منبع آموزشی و علمی فارسی هدفی است که لحظه‌ای از آن غافل نبوده‌ایم. (فوق لیسانس رشته علوم کامپیوتر - پردازش تصویر)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان