دکتر باید فشار خون شما را در هر دو بازوی چپ و راست اندازه بگیرد !

فشار خون شما نگاهی اجمالی از سلامت و شرایط جسمی شما را ارائه می دهد و می توان با ایجاد یک تغییر کوچک در نحوه ی چک کردن و اندازه گیری آن، سرنخ های بیشتر و دقیقتری از سلامت جسمی شما بدست آورد.

از دکتر خود بخواهید تا فشار خونتان را در هر دو بازو بگیرد، نه فقط یک بازو. این روش استاندارد مورد استفاده در مراکز تخصصی قلب و عروق است و به طور معمول در مراکز عمومی درمانی و درمانگاه ها از آن استفاده نمی شود.

دکتر Sharonne hayes ، مدیر کلینیک قلب زنان در کلینیک مایو در روچستر واقع در ایالت مینه سوتا، معتقد است که در افراد سالم میزان فشار قرائت شده بین دو بازو تفاوت چندانی نمی کند، اما تفاوت قابل توجه در قرائت فشارخون می تواند پیام آور یک انسداد یا ناهنجاری در سیستم گردش خون و قلب باشد.

دکتر hayes در مصاحبه با مجله Today میگوید : بزرگترین چیزی که من در دوران آموزش روزانه خود متوجه آن شدم فردی بود که همیشه فشار خون خود را در یک بازوی قراعت میکرد و بارها و بارها از فشار بسیار عالی و سلامت وی برای او گفته بودم. اما هنگامی که درمانگاه یکبار به طور اتفاقی فشار بازوی دیگر او را چک می کند ، فشار قابل ملاحظه و به شدت بالایی قراعت می شود که تا به آن روز کسی متوجه آن نشده بود و میتوانست منجر به ایجاد صدمات غیرقابل جبرانی در مغز و کلیه ها شود.

bigstock-Medical-78292046

فشار خون مطلوب کمتر از ۱۲۰/۸۰ میلی متر جیوه است. علاوه بر رسیدن به این هدف، شما باید تفاوت در فشار خون سیستولیک – فشار بالا –  بین بازوها را به حد ۵ برسانید.

اگر این اختلاف بیشتر از ۱۰ یا ۱۵ باشد، اولین قدم این است به مجددا فشار خود را چک کنید، زیرا امکان دارد در حد فاصل بین اندازه گیری بازوی چپ و راست استرس اولیه  تست گرفتن را از دست داده باشید و فشار دست دوم شما پایینتر آمده باشد. اگر اختلاف همچنان ادامه داشت، باید به متخصص مراجعه شود.

به یاد داشته باشید که اختلاف فشار تنها به سیستم پمپاژ و جریان خون شما مرتبط است و وجود یا عدم وجود عارضه ی ای خارج از سیستم گردش خون را نشان نمی دهد. پس اختلاف طبیعی فشار خون بین دو بازو بیانگر سلامت کامل اعضای بدن شما نیست و از آن نمی توان به عنوان وسیله ای برای چکاپ و سنجش سلامتی کامل بدن استفاده کرد.

چگونه فشار خود را به درستی اندازه بگیریم؟

>> لینک اصلی مقاله

>> مجله تخصصی مدیکیار

>> فروشگاه مدیکیار

2178

پایه‌ریزی یک منبع آموزشی و علمی فارسی هدفی است که لحظه‌ای از آن غافل نبوده‌ایم. (فوق لیسانس رشته علوم کامپیوتر - پردازش تصویر)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان