دستگاه تست قند خون به صورت بزاقی

مفاهیم پایه
SalivaTest: تست بزاق دهان
Glucose: گلوکز

فیزیولوژی
درمان دیابت یکی از چالشهای بزرگ در حوزه درمان است که میلیونها نفر را در سراسر جهان درگیر خود کرده است. روش های رایج اندازه گیری قند خون با استفاده از لانست ها و نمونه گیری خون انجام می شود که روشی تهاجمی و دردآور است آن هم برای تستی که بیمار مجبور است چند بار در طول روز آن را انجام دهد. نمونه جدیدی از دستگاه های اندازه گیری قند خون ابداع شده است که قند خون را با استفاده از بزاق اندازه می گیرد.

چگونه کار می کند
آزمودن گلوکز خون بیمار در این دستگاه با استفاده از رنگهای حساس به گلوکز و همچنین با به کارگیری تداخل سنج نانوپلاسمونیک انجام می شود. در این روش نیاز به گرفتن آزمایش خون نیست و تنها با استفاده از بزاق دهان بیمار میتوان گلوکز خون را با دقت بالا اندازه گیری کرد. روش استفاده شده در این دستگاه نشان داد چگونه میتوان از ترکیب آنزیمها برای تولید مولکولهای فلورسانس قرمز استفاده کرد. این رنگ به راحتی در محیط بزاق دهان قابل شناسایی است. با استفاده از یک سطح حاوی نقره و اکسید آلومینیوم که دارای الگوهای نانومقیاس است، میتوان آزمایش سنجش گلوکز را در مقادیر بسیار کم از بزاق انجام داد. تداخل سنج پلاسمونیک میتواند تشخیص برهمکنش میان نور و ترکیب مورد آزمایش را تسهیل کند. در این روش با اندازهگیری مقدار نور جذب شده در یک طول موج خاص، میتوان مقدار گلوکز خون را شناسایی کرد. روش ارائه شده، یک روش غیرمخرب بوده که از حساسیت بالایی برخوردار است. رابطه مستقیمی میان غلظت گلوکز در خون و بزاق دهان وجود دارد. بنابراین با اندازه گیری یکی از آنها میتوان دیگری را بدست آورد. مقدار نمونه بزاق برای این آزمایش بسیار کم و در حد یک چهارم یک قطره آب است.

تست قند خون به صورت بزاقی

در چه مواردی به کار می رود
قند بالای خون در صورت عدم کنترل می تواند آسیب جدی به چشم، کلیه ها، قلب و عروق و ارگان های مختلف بدن وارد کند. بنابراین یکی از کارهای لازم و همیشگی بیماران دیابتی کنترل مکرر میزان قند خون در طول روز است که از این دستگاه به راحتی می توان برای اندازه گیری میزان قند خون استفاده کرد.

ویژگی های دستگاه

  • غیرتهاجمی
  • بدون درد
  •  ارزان
  • بدون نیاز به اپراتوری پیچیده (جهت سهولت استفاده افراد کم سواد و ناتوان)
  • حساسیت بالا
  • ابعاد کوچک برای مصارف خانگی
  • طراحی در دو مدل کوچک و رومیزی. در مدل کوچک صفحه کلید حذف و سعی شده که کنترل های لازم از میکروپروسسور برنامهریزی شده انجام شود و براساس آن دستگاه به طور خودکار میزان قند را اندازه گیری میکند. همچنین در این مدل، دستگاه قابلیت کار با باتری را دارد.

متخصصان طراحی دستگاه
در طراحی این دستگاه، از تخصص های مختلفی از جمله شیمی تجزیه، مهندسی الکترونیک، کامپیوتر و طراحی صنعتی استفاده شده است.

منابع
http://isna.ir
http://iquickitsalivaanalyzer.com

به گزارش ماهنامه تجهیزات پزشکی

>> مجله تخصصی مدیکیار

>> فروشگاه مدیکیار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *