تجهیزات دندان پزشکی؛ تصویربرداری، ابزار، مواد و بهداشت دهان و دندان

اهمیت تجهیزات دندان پزشکی و پیشرفت روزافزون فن آوری های مرتبط و تأثیر اساسی آن در نظام سلامت کاملا مشخص و مشهود است، به طوری که امروزه دستاورد متخصصان علوم پزشکی مرهون به کارگیری این فن آوری در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها است. همچنین از نظر اقتصاد درمان نیز، تجهیزات پزشکی جایگاه ویژه ای داشته و بخش عمده ای از سرمایه مراکز درمانی صرف تجهیز، نگهداشت و نوسازی تجهیزات پزشکی می شود.
به طور یقین وجود انواع تجهیزات مدرن و با دقت بالا در هر شاخه ای از پزشکی می تواند یک عامل مهم در تشخیص و درمان های موفق باشد. به همین دلیل، هر روز شرکت های وارد کننده و فعال در زمینه تولید انواع تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی منطبق با تکنولوژی روز دنیا لوازمی را ارایه کرده و در اختیار متخصص قرار می دهند. گاهی تجهیزات پیشین هم با قابلیت های جدید همراه شده اند و راحتی کار را بیشتر کرده اند.

دندان پزشکی؛ نور و تصویربرداری
چراغ دندانپزشکی

در مورد چراغ های دندانپزشکی می توان انواع مختلف را با کاربری های متفاوت در نظر گرفت. این چراغ ها باید دارای ولتاژ DC باشند که در این میان می توان آن ها را با استفاده از کلید هایی که بر روی میز پزشک و یا دستیار او قرار دارد به سادگی روشن و خاموش کرد. مشخصه مهم در مورد همه مدل های چراغ دندانپزشکی را می توان نور سفید و نیز مقاومت در برابر نفوذ آب دانست.

دستگاه رادیوگرافی دندان پزشکی
از دستگاه رادیوگرافی دندانپزشکی جهت رادیوگرافی داخلی دهان و دندان ها استفاده می شود. انواع دستگاه های رادیوگرافی ایرانی به علت کیفیت بالایی که دارند از فروش بالایی برخوردار هستند.
به دلیل خطرات اشعه ایکس، سعی شده است در ساخت وسائلی که با اشعه ایکس کار می کنند دوز اشعه ایکس کم شود. در دستگاه های رادیوگرافی روش های مختلفی در تصویر برداری با اشعه ایکس به دلیل بالا بردن کیفیت تصاویر گرفته شده و همچنین عدم نیاز به فیلم در هر بار نمایش مورد استفاده قرار گرفته است. دستگاه های رادیوگرافی کمک زیادی به دندانپزشکان جهت تصویر برداری از دندان بیمار می کنند.
علاوه بر این از یونیت های رادیوگرافی دندان جهت تصویر برداری از دندان بیماران، تشریح قسمت های مختلف دندان (یعنی تاج، گردن و ریشه دندان) و همچنین شناسایی مشکلات مختلف دندان (مانند پوسیدگی دندان) در سنین مختلف و همچنین جهت بـرنامه ریزی و بررسی های مـربـوط بـه ارتودنسی استفاده می شود. با استفاده از این دستگاه سه نوع تصویر برداری متفاوت قابل انجام است: رادیوگرافی داخل دهانی، رادیوگرافی پانورامیک، رادیوگرافی سفالومتریک.

 دوربین های داخل دهانی دندان پزشکی
دوربین های داخل دهانی دوربین هایی کوچک دستی هستند که قابلیت استریل شدن را دارند. به دلیل فیبر نوری که در سر این دوربین ها تعبیه شده است می توانند از داخل دهان بیمار تصویر برداری کنند و این تصویر را در مـانیتور نصب شده در مقابل دندانپزشک نمایش دهند. از مزایای دیگر این دوربین ها قابلیت عکس برداری آن ها است. با استفاده از این سیستم می توان قبل و بعد از انجام کار از دندان بیماران عکس گرفت تا از این طریق بیماران با کیفیت خدمات ارائه شده آگاه شوند.
همچنین دستگاه عکسبرداری درون دهانی( (Intraoral X-Ray Unit، از جمله تجهیزات عکسبرداری دندانپزشکی است که توسط اشعه ایکس تصویر برداری می کند. این سیستم عکس برداری به وسیله منبع درون دهانی یک وسیله توانی الکتریکی است که اشعه ایکس تولید می کند و برای تصویر برداری از دندان و تشخیص بیماری های دندان ها، فک و ساختارهای دهانی مورد استفاده قرار می گیرد.منبع اشعه ایکس (تیوب) در داخل دهان قرار داده می شود.

سنسور دیجیتال دندانپزشکی
سنسور دیجیتال آدرس (اوریکس) دندانپزشکی، دارای قابلیت نصب بر روی انواع دستگاه های رادیوگرافی و کاهش میزان اشعه از ۸۰% الی ۹۰% است.

مشخصات سنسور دیجیتال اوریکس دندانپزشکی
 دارای سیستم Cmos-APS
 قابلیت گرفتن عکس تا ۴۰۰,۰۰۰ بار بدون هیچگونه کاهش کیفیت تصویر
 دریافت تصاویر زیبا، شفاف، دقیق و سریع( کمتر از ۳ ثانیه)
 قابلیت نصب بر روی انواع دستگاه های رادیوگرافی
 یادگیری و نصب آسان
 ایمنی بالا و گرفتن Back Up ازتمامی فایل های ایجاد شده در دو نقطه کاملا مجزا
 داشتن تاییدیه از انجمن دندانپزشکان آمریکا
 سیستم نرم افزاری بسیار قوی و پیشرفته
 دارای ۲۴ ماه گارانتی طلایی و خدمات ویژه ۱۰سال پس از فروش

دستگاه اپکس لوکیتور دندانپزشکی
دستگاه اپکس لوکیتور، یکی از دقیق ترین و پیشرفته ترین تجهیزات دندانپزشکی است که با توجه به دقت و کارایی فوق العاده آن در تعیین نقطه اپکس در تمامی شرایط خشک و مرطوب رضایت خاطر متخصصان به همراه دارد.

مشخصات دستگاه اپکس لوکیتور
مجهز به صفحه نمایشگر LCD
 تکنیک اندازه گیری چند فرکانسی
مجهز به سیستم کالیبراسیون خودکار
پروب ها با قابلیت اتو کلاو
سیگنال صوتی متغیر با موقعیت فایل

دستگاه اسکنر دندانپزشکی PSP (Programmable Scanner Position)
دستگاه اسکنر دندانپزشکی PSP، دارای ۱۲ سنسور قابل انعطاف در چهار سایز مختلف بوده و قابلیت اسکن تصاویر در کمتر از ۱۰ ثانیه را دارا است.

مشخصات دستگاه اسکنر دندانپزشکیPSP
اسکنر فسفر پلیت
دارای صفحات cleaner برای تمیز کردن هد دستگاه
رزولوشن بالا
کاهش هزینه های عکس برداری تا ۲۰ برابر
حذف مراحل ظهور و ثبوت و بایگانی دستی
کاهش شدت اشعه ایکس
نرم افزار بسیار قدرتمند با قابلیت سه بعدی سازی، رنگی سازی،
بزرگ نمایی و اصلاح کیفیت تصاویر

دستگاه اسکنر دندانپزشکی قابلیت اسکن سه بعدی قطعات کوچک صنعتی و جواهر آلات را نیز دارد. اسکنر دندانپزشکی دستگاهی تمام خودکار بوده و توانایی اسکن کردن با سرعت بسیار بالا را دارا بوده (یک دست کامل دندان را در ۳۵ ثانیه اسکن می کند)، همچنین قابلیت انطباق دستگاه با نرم افزار پردازش سه بعدی فراهم است.

برخی از ویژگی های دستگاه اسکنر دندانپزشکی
عمر بالای سنسور (۱۰۰۰۰۰ بار اکسپوز)
 رزولشن بالای تصاویر
نرم افزار قوی و کاربرد آسان
بسیار مقرون به صرفه
کاهش دور اشعه

همچنین دستگاه اسکنر رنگی (ColorScanner) دندانپزشکی، از جمله تجهیزات مدرن و کارامد در صنعت دندانپزشکی است. این دستگاه در واقع یک سیستم قالب گیری نوری برای طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است که جهت ثبت خصوصیات ساختاری دندان ها، قالب های دندانی یا مدل های سنگی با روش های آنالوگ یا دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. چنین سیستم هایی ممکن است شامل یک دوربین، اسکنر یا نوع معادل سنسور و یک کامپیوتر با نرم افزار باشند.

دستگاه های لیزر دندانپزشکی
به دلیل نقش به سزایی که لیزر در جنبه های گوناگون زندگی ایفا می کند در سال های اخیر استفاده از دستگاه های لیزر دندانپزشکی، رشد چشمگیری داشته است.

مزایای لیزرهای دندانپزشکی
قالب گیری دقیق و ظریف با کنار زدن آسان لثه
آسیب کمتر به بافت نرم مارجین لثه
استریلیزاسیئن کانال ریشه دندان
حداقل استفاده از داروی بی حسی
حداقل خونریزی
حداقل استفاده از بخیه در مقایسه با scalpel
قابلیت لمس ایمپلنت بر خلاف الکتروسرجری

دستگاه تصویربرداری دو بعدی دندانپزشکی
دستگاه تصویربرداری دو بعدی دندانپزشکی از جمله جدیدترین و کارامد ترین دستگاه های تصویر برداری است.
دستگاه تصویر برداری دو بعدی (پانورامیک–سفالومتری) دارای ویژگی های برجسته ای از جمله موارد زیر است:
سیستم تشخیص اتوماتیک پاراکترهای حیاتی (MRT)
تصویر برداری پانورامیک و سفالومتری در کمتر از ۹ ثانیه
عکس برداری DTS
انجام ۴۰ برنامه از پیش تعیین شده
نحوه قرار گرفتن بیمار به صورت چهره به چهره
توانایی تهیه تصاویر به صورت لایه ای برای ایمپلنت
قابلیت چرخش سفالومتری به چپ و راست

دستگاه تصویر برداری پری اپیکال دندانپزشکی
دستگاه رادیوگرافی پری اپیکال یکی از باسابقه ترین دستگاه های تصویر برداری تک دندان در ایران است. نحوه قرار گیری دستگاه به صورت دیواری و دارای سه بازو به طول ۲۱۰ سانتی متر است. تکنولوژی این دستگاه AC و وضوح عکس بالا و قابل انطباق با سنسور تصویربرداری دیجیتال (RVG) و دستگاه فسفر پلیت (PSP) است.

سایر مشخصات این دستگاه
دارا بودن برنامه پیش فرض برای
گروه های دندانی
دارا بودن برنامه پیش فرض برای سنسور (RVG)
دارا بودن حالت بایت وینگ
قابلیت تنظیم برای کودکان و بزرگسالان
قابلیت افزایش و کاهش تایم اکسپوز به صورت دستی

انواع دستگاه تاریک خانه دندانپزشکی
برای ظهور و ثبوت عکس دندان می توان از انواع دستگاه تاریکخانه دندانپزشکی استفاده کرد. ویژگی ها و مشخصات تاریکخانه عبارتند از:
ظهور و ثبوت عکس دندانپزشکی
طراحی منحصر به فرد متناسب با ارگونومی بدن
طراحی بسیار زیبا و مدرن
منبع نور قابل تنظیمLED
منبع تغذیه: ۳ ولت
دارای سه ظرف شفاف
نفوذ نور در حد صفر

دستگاه دیجیتال سفالومتر دندانپزشکی
دستگاه سفالومتر دندانپزشکی از جمله تجهیزاتی است که در حین اعمال اشعه ایکس مورد استفاده قرار می گیرد. از دستگاه دیجیتال سفالومتر دندانپزشکی برای قرار دادن و نگهداشتن سر بیمار در یک وضعیت استاندارد استفاده می شود تا در طی دادن اشعه ایکس دچار خطا و یا مشکلی نشود. طراحی این دستگاه به صورتی است که در طی فرایند تابش اشعه ایکس سر بیمار دچار آسیب و ناراحتی نشود.

رادیوگرافی پانورامیک/پانورکس
نوعی از دستگاه های رادیوگرافی که سر بیمار در آن ثابت می شود و قسمت شوت اشعه از یک طرف صورت تا سمت دیگر چرخیده و تصویر کامل پانورامیکی از دندان ها، فکین و مفاصل گیجگاهی فکی تهیه می کند.
میزان اشعه وارده به بیمار در این تکنیک بسیار کمتر از رادیوگرافی پری اپیکال کامل دندانی است. (در نمونه های جدید کل اشعه تقریبا برابر با میزان اشعه دو پری اپیکال) دارای انواع معمولی و دیجیتال است. گسترش تکنولوژی دیجیتال در پیشرفت مداوم این دستگاه و تکنیک و کیفیت آن تحول زیادی ایجاد کرده است. برخی از دستگاه های پانورامیک اساسا دیجیتال هستند و برخی از آن ها معمولی بوده و می توانند با اتصال دستگاه های تکمیلی دیجیتال نیز عمل کنند. همچنین دستگاه رادیوگرافی سفالومتری نیز می تواند به آن متصل باشد.

اپکس لوکیتور دندانپزشکی
اپکس لوکیتور به عنوان جدیدترین ابزار که در تعیین طول کانال دندان مورد استفاده قرار می گیرد، فروش قابل توجهی را در بین تجهیزات دندانپزشکی به خود اختصاص داده است.
اندازه گیری دقیق طول کانال ریشه به منظور درمان اندودنتیک موفق حائز اهمیت است. هرچند رادیوگرافی برای تعیین طول کانال استفاده می شود ولی دستیابی به نتایج دقیق در این شیوه مشکل است. زیرا تنوع در تکنیک و زاویه تابش، تصویر اصلی را منحرف کرده و ایجاد خطا می کند. اپکس یاب ها جدیدترین ابزار تعیین طول کانال هستند. اما برخی فاکتورها ممکن است بر روی دقت این دستگاه ها تأثیر بگذارند.
مجهز به صفحه نمایشگر LCD
تکنیک اندازه گیری چند فرکانسی
مجهز به سیستم کالیبراسیون خود کار
پروب ها با قابلیت اتو کلاو
سیگنال صوتی متغیر با موقعیت فایل

لایت کیور دندانپزشکی
دستگاه لایت کیور (نور سرد) دندانپزشکی از جمله وسایل ضروری دندانپزشکی است. از دستگاه لایت کیور (نور سرد) در دندانپزشکی جهت پلیمریزاسیون استفاده می شود. از آنجایی که عمل پلیمریزاسیون در دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است استفاده از یک دستگاه لایت کیور مرغوب دغدغه ی خیلی از دندانپزشکان است. دستگاه های لایت کیور این نیاز دندان پزشکان را بر طرف می کند.

دندانپزشکی؛ تجهیزات، ابزار و مواد
صندلی دندانپزشکی

خرید عمده صندلی دندانپزشکی برای کلینیک های دندانپزشکی مقرون به صرفه خواهد بود. صندلی در حقیقت وسیله ای است که فرد می تواند بر روی آن بنشیند، اما این وسیله کاربردی در مورد دندانپزشکی می تواند دارای مشخصه هایی فراتر از آن چیزی باشد که در صندلی های معمولی می توان داشت. صندلی های دندانپزشکی در یونیت ها کارایی دارند و دارای قسمت هایی مانند پشتی هستند که متناسب با فیزیک بدن انسان طراحی شده اند و نیز زیر دستی هم دارند. زیر دستی در صندلی های دندانپزشکی در طرف چپ قرار می گیرد.
در دندانپزشکی مدل های مختلف از صندلی ها کاربرد دارد که تابوره ها یکی از کاربردی ترین آن ها است. تابوره ها دارای قابلیت تحرک بالا هستند و می توانند تنظیم ارتفاع داشته باشند. این مدل از صندلی ها چرخدار بوده و به پزشک کمک می کند تا به راحتی حرکت کرده و موقعیت مناسبی در برابر بیمار داشته باشد. این صندلی ها با جنس تمام فلز و کروم و قابلیت بالا و پائین شدن عرضه می گردند.
در هر یونیت دندان پزشکی دو عدد تابوره یکی جهت نشستن داندان پزشک و دیگری جهت نشستن دستیار دندان پزشک وجود دارد. ارتفاع تابوره ها جهت راحتی کار استفاده کنندگان به راحتی قابل تنظیم است.
همچنین در مطب دندان پزشکی از صندلی های دو قسمتی نیز استفاده می شود که از جمله فواید این صندلی ها حفظ شکل طبیعی بدن و احساس راحتی در آن است.
کاهش درد در ناحیه کتف و شانه ها
بهبود دهنده و از بین برنده دردهای کمر
کاهش فشار روی استخوان لگن و کاهش خطر ابتلا به بیماری های داخلی لگن
بهبود سلامت ناحیه ژنیتال
جلوگیری ار بروز مشکلات مفصلی زانو و ران ها
انجام دادن هر چه بهتر کارها

ایمپلنت دندانپزشکی مرغوب
در گذشته اگر فردی در هر سنی دندان های دائمی خود را از دست می داد، تنها راه، استفاده از دندان های مصنوعی بود. با این وجود امروزه پیشرفت های خوبی در این زمینه شده است و می توان به جای این دندان های مصنوعی که گاهی برای کاربرد مشکلاتی را به همراه می آورد، از ایمپلنت ها استفاده کرد که شامل اجزای مختلف مانند فیکسچر، اباتمنت و روکش می شود. فیکسچر در داخل فک جایگذاری می شود و اباتمنت تاج دندان را شامل می شود.

فرز دندان پزشکی
یکی از تجهیزاتی که برای دندانپزشکی کاربردی به حساب می آید، انواع فرز ها است. فرز های دنداپزشکی در واقع شبیه به مته عمل می کنند. این نوع از تجهیزات در ایران هم ساخته می شوند و هم این که وارداتی هستند. برای همین می توان تنوع در کیفیت و قیمت را در آن ها دید. برخی نمونه ها تنها برای ۵ دندان دوام دارند، این در حالی است که برخی فرز های آلمانی و اروپایی وجود دارند که تا ۱۵ دندان را با آن ها سوراخ نمود.

یونیت دندان پزشکی اطفال
احتمالا یکی از بزرگ ترین دغدغه های دندانپزشکان در پروسه کار درمانی خود، رو به رو شدن با کودکان و اطفال است؛ چرا که بچه ها به محض دیدن یونیت دندانپزشکی عکس العمل نشان می دهند و بی قرار می شوند. احتمالا برای آرام کردن بچه ها زمان زیادی را از دست رفته و سرعت کار نیز پایین می آید.
علاوه بر آن با احتمال قریب به یقین انرژی زیادی نیز از شما تلف خواهد شد. با یونیت های دندانپزشکی ویژه اطفال و کودکان که با طراحی بسیار زیبا و رنگارنگ باعث جلب توجه کودکان می شود می توان از این مشکل رهایی پیدا کرد و سرعت کار درمانی را افزایش داد و با آرامش خاطر به درمان کودکان پرداخت.
همچنین والدین نیز همیشه از بردن کودک خود به دندانپزشکی بسیار نگران هستند. زیرا می دانند که کودک از همان ابتدا در ورود به دندانپزشکی غوغا به پا می کند و در نتیجه هیچ کس نمی تواند او را آرام کند. اما خوشبختانه روانشانسی کودک به متخصص کمک کرده است که بتواند به راحتی او را آرام کند. از سوی دیگر تجهیزاتی که امروزه مانند یونیت های دندانپزشکی اطفال طراحی شده اند، در آرامش کودک موثر خواهند بود.

ویژگی های بارز یونیت دندان پزشکی اطفال
دارای سیستم پنومات، شاسی فولادی ضد رنگ، موتور v 24، دارای ۳ کنترل پنل، دارای حافظه برنامه، ساکشن جراحی، ساکشن سانترال مرکزی، کراشوار متحرک، آبگرمکن، نگااسکوپ OPG، مانیتور دیجیتال با USB، تابوره پزشک، تابوره دستیار

یونیت صندلی دندان پزشکی
به طور کلی در یونیت های دندانپزشکی پایه ای وجود دارد که از این پایه جهت قرار گرفتن چراغ دندانپزشکی و ورودی های آب و هوا و خروجی فاضلاب استفاده می شود. بر حسب نوع یونیت به دو صورت حرکات صندلی کنترل می شود:
۱- سیستم الکتریکی: در این سیستم با استفاده از دو الکتروموتوری که در داخل صندلی تعبیه شده است می توان ارتفاع و زاویه پشتی صندلی را تغییر داد.
۲- سیستم پنوماتیک: در این سیستم موتور های هیدرولیکی که با روغن کار می کنند ارتفاع و زاویه پشتی صندلی را تغییر می دهند.

 یونیت دندان پزشکی
یونیت دندان پزشکی یکی از مهم ترین ملزومات مطب های دندان پزشکی است. خرید یونیت های مناسب باعث ایجاد فضایی زیبا و کارآمد در مطب های دندانپزشکی
می شود و همچنین خریدی بهینه محسوب می شود.

به طور معمول یونیت های دندانپزشکی دارای چهار قسمت اصلی شامل:
۱- صندلی
۲- جعبه باکس
۳- چراغ یونیت ۴- کاسه کراشوار دوش آب لیوان هستند. در تعدادی از یونیت های پیشرفته برای مشاهده فیلم های رادیوگرافی که از بیمار گرفته شده است یک نگاتوسکوپ کوچک بر روی میز دندان پزشک قرار دارد. همچنین در یونیت هایی که قابلیت برنامه ریزی شدن را دارند دکمه هایی جهت دادن برنامه به حافظه ی یونیت قرار داده شده است. صندلی یونیت های دندانپزشکی باید به قدری استحکام داشته باشد که قدرت تحمل وزن بیمار را در حین جابجایی و توقف داشته باشد.

کمپرسور دندان پزشکی ایرانی
کمپرسور دندانپزشکی از ضروریات هر مطب دندانپزشکی است کمپرسور های دندانپزشکی ایرانی به علت قیمت مناسبی که دارند از فروش بسیار بالایی برخوردار هستند.
کمپرسور ها دارای انواع متفاوتی هستند که که از مهم ترین آن ها می توان به کمپرسور های مخزنی با فشار های مختلف اشاره کرد. به طور کلی هر کمپرسور هوا از قسمت های زیر تشکیل شده است:
۱- الکتروموتور ۲- مخزن ۳- سیلندر و پیستون ۴- شیر اطمینان یک طرفه ۵- شیر تخلیه ۶-شیر فلکه ۷- کلید هوایی ۸-مانومتر یا گیج.

لوازم یکبار مصرف دندان پزشکی
لوازم یکبار مصرف دندانپزشکی از جمله روکش یونیت، الکل صنعتی، الکل طبی، دهان شویه، سیفتی باکس، سینی یکبار مصرف، سرم شستشو، ماسک، دستکش لاتکس و… از وسایل مورد نیاز دندانپزشکان در مطب های دندان پزشکی و کلینیک ها هستند. کیفیت و مرغوبیت این لوازم در رضایت مندی بیماران از دندانپزشکان نقش به سزایی دارد.

آمالگام دندان پزشکی
آمالگام یک ماده ی ترمیمی فوق العاده قوی و انعطاف پذیر است و به دلایل زیادی از جمله ارزان بودن، استفاده آسان و شکل پذیری راحت در طول جاگذاری در دندان، در دندانپزشکی ها استفاده میشود. این ماده نسبت به مواد ترمیم کننده ی دیگر مانند کامپوزیت ها دارای طول عمر زیادتری است. بعد از کشف آمالگام، این ماده جایگزین مناسبی برای موادی مانند تراشه های سنگ، صمغ، چوب پنبه، تربانتین، سرب و طلا برای پر کردن دندان های آسیب دیده شد.
در دندانپزشکی از آمالگام های دندانی به جای کامپوزیت های دندانی جهت پر کردن دندان های آسیب دیده استفاده می شود. یکی از مزیت های آمالگام دندانی نسبت به مواد دیگر این است که برای مدت کوتاهی نرم می ماند در نتیجه حجم های نامنظم دندان را پر می کند و پس از مدت کوتاهی این ماده سفت می شود. طول عمر آمالگام ها نسبت به کامپوزیت های دندانی دو برابر است بیشتر آمالگام های دندانی ۱۰ تا ۱۲ سال دوام می آورند. آمالگام های دندانی از ۵۰ درصد جیوه، ۵/۳۴ درصد نقره، ۹ درصد قلع، ۶ درصد مس و ۵/۰درصد روی تشکیل شده است.

آمالگام کپسولی
حاوی ۴۰ درصد نقره
استحکام فشاری اولیه بالا ۲۲۵ MPa در یک ساعت و ۴۴۰ MPa ظرف ۲۴ ساعت، که موجب کاهش خطر شکستن ترمیم می شود
 میکرو لیکیج بسیار کم
تغییرات ابعادی مثبت جهت جلوگیری از حساسیت پس از ترمیم

آمالگاماتور با سرعت بالا
ارتعاش کم و بی سر و صدا
دقیق و پایدار
با ۴۶۰۰ دور در دقیقه جهت میکسینگ هر چه بهتر انواع آمالگام و گلاس آینومر های کپسولی

دستگاه آرتیکلاتور دندانپزشکی
دستگاه آرتیکلاتور مناسب برای تجزیه و تحلیل و برنامه ریزی نحوه کار به واسطه دقت بالا است.
این دستگاه قادر به انجام تبادل دندان گچی بدون تعویض آرتیکلاتور ها توسط سیستم کالیبراسیون است.
دارای سیستم CONDYLAR قابل تنظیم، سیستم تنظیم Bennett وتغییر جهت بوده و امکان استفاده آسان، ساده و داشتن شیب جهت بازگشت ابزار در زاویه ۳۰ درجه در آن وجود دارد.
امکان اتصال راحت و حذف قالب با صفحه نصب شونده مغناطیسی درآن طراحی شده است.
ساخت قطعات فلزی دقیق توسط سیستم CAD/CAM، طراحی ارگونومیک، بسیار سبک و مستحکم، امکان انتقال قالب ها به آرتیکلاتور دیگر و قابلیت نصب Face Bow در آن در نظر گرفته شده است.

دستگاه دیجیتالی تعیین رنگ دندان
امروزه انتخاب و تعیین رنگ دندان به روش مدرن و بدون دخالت دندان پزشک با دستگاه دیجیتالی ویژه ای انجام می شود که بسیار دقیق بوده و مشکلات اختلاف رنگ روکش ودندان را حل می کند.
مهم ترین مساله چالش برانگیز در دندانپزشکی زیبایی میحث رنگ دندان است، معمولا دندانپزشک دارای یک کیت انتخاب رنگ است که آن را در کنار دندان شما قرار داده وسپس نزدیکترین رنگ به دندان شما راکه به نظرش می رسد را انتخاب می کند، این روش سنتی بوده و از نظر تطابق خیلی مورد قبول نیست. اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و تولید دستگاه دیجیتالی تعیین رنگ دندان، کمک شایانی در درمان های زیبایی کرده است تا در کوتاه ترین زمان ( فقط در عرض چند ثانیه) به دقیق ترین و نزدیک ترین رنگ دندان دست یافت.

دندان پزشکی؛ سلامت، بهداشت دهان و دندان
 انواع اتوکلاو دندان پزشکی

یکی از نگرانی ها در هر بخش از درمان، در مطب پزشکان و نیز بیمارستان ها انتقال بیماری های خطرناکی است که از طریق تجهیزات مورد استفاده ممکن است از فردی به فرد دیگر منتقل شود. هر چند در این نوع تجهیزات ضد عفونی ها با دقت کامل انجام می شود باز هم ممکن است برخی لوازم را نتوان کامل استریل کرد. در دندانپزشکی و نیز بیمارستان ها انواع اتوکلاو ها کاربرد دارند که دارای دامنه کاری متفاوت اند. اغلب دندانپزشکان از کلاس B اتوکلاو ها استفاده می کنند و کلیه ابزار ها را استریل می کنند.

جعبه استریل دندانپزشکی

جعبه استریل دندانپزشکی(Dental sterile box)، جعبه ای جهت نگهداری ابزار و اینسترومنت های استریل است.
معمولا در بیشتر خانه ها جعبه کمک های اولیه جهت درمان سرپایی و کنترل دردها و جراحت های بدن وجود دارد. اما آیا تاکنون به فکر تهیه جعبه کمک های اولیه دندانپزشکی نیز بوده اید؟
با تهیه این جعبه می توان به درمان و کنترل درد در هنگام ایجاد دندان درد و یا شکستن دندان یا سوختگی ناشی از نوشیدن مایعات داغ استفاده کرد. البته باید خاطر نشان کرد که این جعبه هرگز نمی تواند جایگزین درمان اصلی و تخصصی شود ولی می تواند به کنترل درد ایجاد شده و جلوگیری از پیشرفت آن تا رسیدن به دندانپزشک موثر واقع شود.

سیستم پاراوان سربی دندان پزشکی
سیستم پاراوان سربی دندانپزشکی، مجموعه سه یا چند تکه از دیواره های سربی قابل حمل است که مسئولیت محافظت از اشعه در هنگام رادیوگرافی را بر عهده دارد.
اشعه ایکس نوعی انرژی است که از طریق امواج حرکت میکند، این امواج وقتی به اشیای جامد برخورد میکنند ممکن است از آن ها عبور کنند و یا به وسیله آن ها جذب شوند، هرچه جسمی که اشعه x به آن وارد میشود متراکمتر باشد، آن جسم اشعه بیشتری را جذب کرده و موج کمتری از آن عبور خواهد کرد. استخوانها و دندانها بسیار متراکم هستند، بنابراین اشعه x را جذب میکنند اما لثهها و گونهها تراکم کمتری داشته و به این اشعه اجازه عبور میدهند. به همین دلیل است که در یک رادیوگرافی از دندان گونهها و لثهها تیره و دندانها روشن دیده میشوند. پرکردگیهای دندان که بسیار متراکم هستند، کاملا سفید دیده میشوند و پوسیدگیهای دندانی که در آنها تراکم کلسیم و مواد معدنی کم شده است، به صورت لکههای تیرهای درون سفیدی دندان مشخص هستند.

دستگاه دندان پزشکی برداشت پوسیدگی دندان
دستگاه دندانپزشکی جهت برداشت پوسیدگی با تکنیک Air Abrasion:

مزایای دستگاه
دستگاهی چند کاره با قابلیت پاک کردن، درمان، شستن و خشک کردن
بدون صدا، لرزش و بو
سریع و موثر- کاهش مدت زمان درمان
تراش conservative نسبت به دستگاه لیزر با هزینه ای بسیار کمتر
دستگاهی پرتابل با حدود۴ کیلوگرم وزن

دستگاه واترپیک (Water Pik)دندان پزشکی
دستگاه واترپیک(Water Pik)دندانپزشکی، دستگاهی ایده ال به منظور بهداشت دهان و دندان که مورد تایید عموم دندانپزشکان و آخرین کتب و مراجع علمی دندانپزشکی قرار گرفته است.
واترپیک، قادر به تمیز کردن دندان ها با فشار آب به صورت ضربه ای به جای نخ دندان است. ضربه آب پرتاب شده به شکل مستطیلی و متناوب باعث جدا شدن پلاک و مواد غذای از بین دندان ها و زیر لثه تا ۹۷% می شود. با وجود اینکه استفاده از نخ دندان یکی از ضروریات بهداشت دهان است، اما بدلیل وقت گیر بودن و دشواری در استفاده نسبت به آن سهل انگاری می شود. این مسئله افراد را مستعد به ابتلا به انواع بیماری های دندان و لثه می کند. مخصوصا افرادی که دارای روکش های دندانی هستند و از بوی بد دهان رنج می برند، می توانند با Water Pik از این مشکل رهایی یابند.
اصول اصلی رعایت بهداشت و دهان و دندان شامل استفاده از مسواک حداقل روزی دو بار در کنار استفاده ار یکی از روش های اینتردنتال است.

دستگاه کاویترون دندان پزشکی
در دندان پزشکی از دستگاه کاویترون (جرم گیری دندان) توسط اولتراسونیک جهت از بین بردن پلاک ها و لکه های تشکیل شده ناشی از فعالیت باکتری ها بر روی دندان بیمار استفاده می شود. از مهم ترین مزایای استفاده از این دستگاه در مقایسه با روش های دیگر جرم گیری می توان به خونریزی کمتر، قدرت تاثیر بالاتر و همچنین آسیب رسانی کمتر به دندان ها را نام برد.
به طور کلی هر دستگاه کاویترون (جرم گیری دندان) از پنج قسمت زیر تشکیل شده است: ۱- جعبه اصلی ۲- هندپیس ۳- پدال ۴- سیم دوشاخه ۵- شلنگ آب.
هندپیس دستگاه کاویترون (جرم گیری دندان) از طریق کابل به دستگاه متصل می شود. هر هندپیس دارای یک محفظه برای نصب قلم است که از طریق یک کابل نازک آب به نوک قلم می رسد و در نتیجه تمام محفظه هندپیس از آب پر می شود.

دستگاه التراسونیک پر قدرت دندانپزشکی
دستگاه التراسونیک پر قدرت دندانپزشکی دارای ویژگی های منحصر به فردی است که آن را از سایر دستگاه های هم نوع خود متمایز ساخته است.
ویژگی های دستگاه التراسونیک پر قدرت
 دارای قدرت بالا، قابلیت فوق العاده در برش بدون ایجاد حرارت و کاهش زمان عمل می شود.
وضوح دید: هندپیس اپتیک (نوری)
فرآیند جراحی ایمن و آسان را تضمین می کند.
ایمنی: حتی در صورت تماس اتفاقی با بافت نرم صدمه ای به آن نمی زند.
دقت بالا: عمل شستشوی حاصل ار اسپری سرم، ناحیه جراحی را عاری از خون می کند.
تمیز کننده اولتراسونیک
این دستگاه ها دارای لگن یا ظرفی برای آب یا مایع مخصوص است که وسایل استفاده شده در دندان پزشکی درون آن قرار می گیرد و با ایجاد ارتعاش توسط امواج ماوراءصوت (اولتراسوند) جرم و مواد اضافی مانند خون را از روی آن ها حذف می کند. اندازه ظرف و توانایی های دستگاه می تواند بسیار متنوع باشد. از جمله امکانات دستگاه می توان به تایمر (تنظیم زمان) و قابلیت تنظیم حرارت اشاره کرد. شستشو با دستگاه اولتراسونیک از ایمن ترین و بهترین راه های پاکیزه سازی وسایل تیز است. شستشو به کمک اولتراسونیک می تواند حدود ۹ برابر شستشوی دستی تاثیر داشته باشد. دستگاه های تمیز کننده اولتراسونیک در حجم ها و مارک های مختلف موجود هستند که بر اساس نیاز هر مرکز درمانی می توانند مورد استفاده قرار گیرند. توجه به این نکته ضروری است که شاید با افزودن مواد ضدعفونی به مایع درون دستگاه بتوان آلودگی وسایل را کاهش داد ولی توانایی آن صرفا به عنوان “تمیز کننده” قابل ارزیابی است نه استریل یا ضدعفونی کننده.

منابع
۱-http://iranmedico.com
۲-مهندس فاطمه رحیمی، مهندس ندا نورمحمدی، مهندس سمیه خون رز، مهندس سمانه حسینی، مهندس سمیه حسینی مقدم، معرف و عرضه کننده تجهیزات پزشکی.
۳-http://irden.ir
۴-http://www.bmecenter.ir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان