افزایش احتمال ابتلا به تومورهای بزاقی پس از ۴۰ سالگی

علمی و فرهنگی » بهداشت
 
 

افزایش احتمال ابتلا به تومورهای بزاقی پس از ۴۰ سالگی

متخصص گوش، حلق و بینی گفت: احتمال بروز تومور غدد بزاقی با علائمی مانند تورم صورت در نواحی غدد بزاقی و برهم خوردن تقارن صورت پس از ۴۰ سالگی بروز می‌کند.
تومورهای بزاقیبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ دکتر بیژن نقیب‌زاده در‌ آستانه برگزاری سومین همایش تومورهای سر و گردن افزود: غدد بزاقی در محدوده دهان، حلق و تا حدودی حنجره قرار می‌گیرند و این غدد به دو دسته غده بزاقی بزرگ و کوچک تقسیم می‌شوند که تحت تأثیر سیستم عصبی، سن و سایر عوامل به ترشح بزاق و مرطوب نگه‌داشتن دهان می‌پردازند.
وی گفت: ترشح بزاق در هضم، بلع و جویدن غذا بسیار مؤثر است و علاوه بر آن، نتایج برخی مطالعات، ترشح بزاق را برای حفظ سلامت دندان مهم عنوان کرده‌اند که البته فوایدی مانند ترشح مواد ایمنی نیز عنوان شده است.
استاد بخش گوش وحلق و بینی بیمارستان لقمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: با افزایش سن، ترشح غدد بزاقی در دهان کاهش می‌یابد که به افراد توصیه می‌شود با رعایت رژیم‌های غذایی خاص این میزان را کنترل کنند.
این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تومورهای بد‌خیم در افراد بالای ۵۰ تا ۶۰ سال و تومورهای خوش‌خیم در افراد بالای ۴۰ تا ۵۰ سال دیده می‌شود. 
این متخصص گوش و حلق و بینی با توجه به علائم سرطان غدد بزاقی افزود: بروز تومورهای غدد بزاقی موجب ایجاد تورم و برهم خوردن تقارن صورت و ناتوانی فرد در حرکت دهان می‌شود، بنابراین به افراد توصیه می‌شود به محض مشاهده هرگونه تورم در ناحیه غدد بزاقی و یا متقارن نبودن صورت به پزشک مراجعه کنند.
سومین همایش تومورهای سر و گردن ۱۹ تا ۲۰ مرداد در سالن همایش‌های بیمارستان میلاد برگزار خواهد شد.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان